23. októbra 2018

Traja stredoškoláci sa v rámci školského projektu rozhodli vyskúšať si život ľudí bez domova. Dva týždne sa pretĺkali hlavným mestom bez občianskych preukazov a peňazí, ktoré si museli zarobiť či vyžobrať. Prespávali v útulku aj pod mostom. Jeden z nich, Jakub Šámal na ulici prehodnotil svoj plán nastúpiť v septembri na zahraničnú univerzitu a rozhodol sa pomáhať bezdomovcom.

Práve v Jakubovej hlave sa zrodil nápad s experimentom života na ulici. Na súkromnej strednej škole Leaf Academy, ktorú tento rok ukončil, sa študenti vždy pred letom venujú rozličným projektom. „Sú to tri týždne venované zážitkovému vzdelávaniu, čo môže znamenať hocičo,“ vysvetľuje Jakub. Minulý rok robil napríklad amatérsky sociologický výskum na tému extrémizmu v okolí Brezna a Banskej Bystrice, čo ho inšpirovalo k podobnému projektu.

Práčovňa, ktorá pomáha. Horehronci ukazujú, že to ide a ešte aj so ziskom

Ako tvrdí, svojim spolužiakom chcel sprostredkovať podobný zážitok. „Tentoraz sme skúsili, ako sa žije na ulici, bez peňazí, dokladov a smartfónov. Stretávali sme sa s ľuďmi bez domova v ich prirodzenom prostredí, zisťovali, ako žijú, čo to s nimi robí a aká je ich minulosť,“ vysvetľuje.

Sára Lovecká a Jakub Šámal. Foto: archív Sára Lovecká

A hoci sa o Jakubov projekt zaujímali viacerí študenti, nakoniec do toho išli len traja – Jakub Šámal, Sára Lovecká a Ján Gerčák. „Keď som o tomto nápade počula, veľmi som si to chcela vyskúšať. Som z dobrej rodiny, kde mi nič nechýba, a chcela som vidieť svet aj mimo tejto konformnej zóny,“ vysvetľuje Sára. Aké boli reakcie rodičov ?

Reklama

„Mama mi povedala, že si nemyslí, že to mám robiť, no akceptovala to. Otec bol naopak nadšený,“ vysvetľuje Sára. Až neskôr jej povedal, že to bolo preto, pretože ako mladý emigrant strávil pol roka v utečeneckom tábore v Rakúsku a získal tam nový pohľad na život. A podobne to teraz po projekte cíti aj ona.

Trojica sa okrem psychologického školenia na ulicu nijako špeciálne nepripravovala. „Rozhodli sme sa simulovať počiatočný šok. Vedeli sme len to, že môžeme ísť prespať do útulku DePaul, kde sa platí euro za noc. Až na ulici sme od ľudí bez domova zisťovali, kde sa dá ísť cez deň najesť, umyť sa, či kde zohnať peniaze,“ hovorí Jakub.

Na fotenie používali jednorázové foťáky. Foto: archív Sára Lovecká

Chlapci si nakoniec privyrábali zbieraním odpadu, skladaním pódií a vyskúšali si aj predaj Nota bene, Sára upratovala v podzemí bratislavského hotela. Občas si trojica niečo vyžobrala.

Reakcie ľudí bez domova na ich projekt a na nich boli podľa Jakuba a Sáry prevažne kladné, po čase ich dokonca prijali medzi seba. „V jeden deň, keď chlapci pracovali, som šla sama do denného centra a rozprávala sa s ľuďmi, ktorých som poznala z DePaulu. Po chvíli som si všimla, že viacerí sa hádajú so sociálnou pracovníčkou, nakoniec som zistila, že kvôli mne,“ hovorí.

Bezdomovci miesto žobrania predávajú kávu. Za to dostanú domov

Sociálna pracovníčka nechcela, aby tam Sára trávila čas, keďže nie je bez domova, komunita ju tam však podržala. „Aj napriek obrovskému kontrastu medzi nimi a mnou, som sa s nimi vtedy nejakým spôsobom identifikovala,“ hovorí.

Najťažšie boli pre študentov dve noci, ktoré strávili pod mostom v spacákoch a kartónoch. Báli sa príchodu iných ľudí či polície, keďže boli bez dokladov. Okrem jedného človeka, ktorý im nepriamo ponúkal drogy však nenarazili na nikoho. „Teraz o dňoch na ulici vieme rozprávať s ľahkosťou, ale vtedy to bolo naozaj stresujúce,“ hovorí Jakub a dodáva, že počas dvoch týždňov si uvedomil, čo je v živote dôležité.

Dve noci strávili študenti na ulici, zvyšné v útulku pre ľudí bez domova DePaul. Foto: archív Sára Lovecká

„Počas dní na ulici som mal veľa času premýšľať nad svojím životom. Som skaut a chcem pomáhať ľuďom, no uvedomil si, že cesta, ktorú som si zvolil, sa tejto skupine ľudí vzďaľuje,“ hovorí Jakub. V tom čase bol už prijatý na University of Warwick, no rozhodol sa dať si na škole odklad. Teraz pracuje v DePaule, kde má na starosti prevádzku nocľahárne.

„Určite chcem ísť študovať, no neviem, či to bude zahraničná univerzita, ako som plánoval pred tým. Začínam rozmýšľať nad školou v Česku, kde by som mal čas aj na podobné prospešné aktivity,“ hovorí Jakub. Sára je ešte na strednej škole, no popri tom začala v útulku robiť dobrovoľníčku.

Deň na unikátnej internátnej škole. Ako vyzerá vyučovanie top študentov?

Mladí ľudia okrem týchto aktivít už rozmýšľajú nad ďalším podobným projektom, kde by zapojili aj iných. Chcú napríklad skúsiť nízko platené a zároveň fyzicky a psychicky vyčerpávajúce zamestnania.

„Niečo podobné absolvovala česká novinárska Saša Uhlová, ktorá žila takýto život asi pol roka. Aj keď bezdomovectvo a extrémizmus sú veľké problémy, priamo sa nedotýkajú až takého veľkého množstva ľudí ako práve namáhavé a nezaplatené zamestnania,“ hovorí Jakub, no dodáva, že im môžu napomáhať.

Hlavná foto: zľava Ján Gerčák, Sára Lovecká, Jakub Šámal