11. novembra 2019

Pre niekoho je práca ako droga. K tomuto tvrdeniu sa sama hlási Veronika Fodorová Miklasová, ktorá v obci Vrakúň vedie Blubery, značku plnú ľanových doplnkov s ručne maľovanými motívmi. „Niekto sa v pondelok zobudí a povie si: ‚Ach, zasa pondelok.‘ Ja si poviem: ‚Hurá, pondelok.‘ Deti idú do školy, nabehnem do dielne a tvorím,“ opisuje. A problém jej nerobí ani to, že je aktuálne na materskej dovolenke s tretím potomkom. 

Do vlastnej tvorby sa naplno pustila, keď objavila čaro ľanového materiálu. Pod ruky sa jej sprvu dostalo plátno od slovenského Tatraľanu, ktorý začala hneď testovať. „Bolo veľmi tvrdé. Najskôr som ho skúšala prať a potom som ho asi hodinu žehlila. Pri praní sa veľmi pokrčilo a nebolo vhodné na maľbu,“ vysvetľuje. Preto začala hľadať iné, vhodnejšie ľanové látky, a to ju nasmerovalo k ďalším výrobcom.

V Rožňave vyrábajú ručne šité kabelky. Zakladateľka značky sa na jej chode podieľa popri materstve

Pomocou textilných farieb naň začala maľovať vlastné kvetinové motívy a reakcie okolia na seba nenechali dlho čakať. Pozitívna spätná väzba ju inšpirovala podniknúť niečo viac. Rozhodla sa teda šiť vankúše, o ktoré bol na handmade stránke Sashe veľký záujem.

Takto vyzerá dielňa, v ktorej Veronika tvorí. Foto: Terézia Plešová, archív Sashe.sk

Veronika sa na chvíľu odmlčí. Potom zaspomína to, že približne rok nerobila nič iné. Postupne ale nadobúdala pocit, že iba dookola maľuje to isté. Preto sa rozhodla, že s vankúšmi skončí. Ľanu sa však nevzdala, postavila na ňom ďalší biznis a v roku 2016 spustila predaj produktov vlastnej značky Blubery.

Reklama

Začínala bez objednávok, prvá bola od manžela. Čoskoro sa však jej produkt objaví v rozprávke od RTVS

„Vtedy som bola na rodičovskej dovolenke. A ako si niekto večer sadne pred televízor alebo si ide čítať knihu, tak ja som mala potrebu tvoriť,“ vraví. Zároveň otvorene priznáva, že vždy rada pracovala rukami a popri každodennom pobehovaní okolo domácnosti a detí chcela popustiť uzdu svojej kreativite.

Ručne maľované Blubery

V máji roku 2016 sa opäť zaregistrovala na Sashe, no už s premysleným konceptom, hotovými produktmi, balením a kompletným grafickým vizuálom, s ktorým je pomáha manžel a brat. Uvedenie na trh pre svoje nákrčníky, šatky, motýliky a kabelky z ľanu plánovala už od predchádzajúcej jesene.

Všetko chcela mať tip-top pripravené. „Zistila som, že v obchodoch je deficit doplnkov z prírodných materiálov. Bola som sklamaná, že aj veľké značky mali doplnky z polyesteru,“ ozrejmuje. Vďaka tejto frustrácii ale objavila dieru na trhu a rozhodla sa svojou tvorbou ukázať ľuďom, aký vie byť ľan krásny a príjemný na nosenie i prospešný zdraviu.

„Toto chýbalo. Preto som sa rozhodla pre ľan. Tieto látky a vzory sú nadčasové, výrobcovia sa neriadia aktuálnym trendom,“ hovorí Veronika. Do ponuky svoje značky Blubery zaradila i kúsky s autorským rukopisom. Ide o doplnky, ktorých materiál dozdobí ručne maľovanými motívmi. Dáva si ale záležať na tom, aby bol každý jeden kúsok originál.

Veronika pracuje aj na ľanových kabelkách a taškách, ktoré zdobí autorskými motívmi. Foto: archív Blubery

Počiatočné investície odhaduje Veronika na približne 30-tisíc eur. Išlo o nákup materiálu, komponentov ale tiež stavby dielne. Tú považovala za nutnosť, keďže jesenné a zimné obdobie je náročné. „Minulý rok to bol veľký zhon. V obývačke, jedálni ani kuchyni už nebolo miesto. Bola som rozložená všade. Manžel prišiel domov, na stole som mu nechala 50 centimetrov, aby sa vedel navečerať a potom som pokračovala,“ dodáva a veselo sa pri spomienke zasmeje.

Dnes má vlastnú dielňu na pozemku pri dome, v nej fotoateliér, sklad, priestor na hotové výrobky i maľovanie. Svoje miesto si tu našli tiež priemyselné šijacie stroje, ktoré musela s pribúdajúcimi objednávkami dokúpiť. Za posledné tri roky hovorí o tržbách vo výške 100-tisíc eur, všetky doterajšie zisky investovala späť do chodu značky Blubery. A keďže má doma tri deti, tak jej s prácou pomáha jedna kolegyňa a tiež externá krajčírka. „Sama som to už všetko nezvládala,“ dodáva otvorene. Ruky k dielu však ochotne priložia i rodinní príslušníci.

Skicuje už i ľanové šaty

Ľanové materiály, na ktorých celá značka Blubery stojí, nakupuje Veronika z Francúzska, Litvy a Anglicka. „Spolupracujeme s európskymi výrobcami a dodávateľmi ľanových textílií označenými certifikátom kvality. Od nich máme záruku, že kupujeme ekologický prírodný materiál s mnohými výhodami pre človeka,“ dopĺňa.

Kým na začiatku biznisu bola v objednávkach materiálov opatrná a nakúpila okolo štyroch metrov z jednej farby, tak dnes je odvážnejšia a vyberie si aj celé rolky, ktoré majú 10 alebo 20 metrov. „Keďže sú ľanové látky nadčasové, už podľa minuloročného predaja viem, o aké farby či typ bude záujem,“ vraví.

Pre majiteľku Blubery je biznis obľúbeným koníčkom. Foto: Terézia Plešová, archív Sashe.sk

Vlani počas októbra, novembra a decembra odoslala ľuďom okolo 500 balíkov. „Niekto si však berie aj tri alebo štyri doplnky. Sú to najmä vracajúci sa zákazníci, ktorých oslovil obsah a exkluzívne balenie,“ upresňuje. Počas tohto obdobia predá približne 100 až 200 produktov mesačne. Len na handmade stránke Sashe za tri roky fungovania biznisu predala okolo 1600 výtvorov. „Ak by neprišla táto materská, tak by to určite rástlo ďalej,“ opisuje. Starostlivosť o dieťa ju zamestnáva, preto musela o čosi poľaviť.

Otvorene totiž vysvetľuje, že nejde len o výrobu ľanových doplnkov, ale nemenej dôležitá je aj komunikácia so zákazníkmi. V každom prípade má Veronika plnú hlavu nových nápadov. Budúci rok by rada predstavila kolekciu pre deti, no prezrádza, že tiež začala skicovať svadobné ľanové šaty. Pre ňu je práca na značke Blubery veľké hobby. Kvôli tomu by sa nikdy nepustila do masovej výroby. „Nechcem skončiť tak, že budem sedieť pri počítači, vybavovať objednávky a uzavriem svoju tvorbu.“

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk