7. septembra 2019

Michaela Ďurišová sa pred 7 rokmi presťahovala kúsok za hranice – do Rakúska. Dochádzať za prácou do Bratislavy bolo pre ňu náročné, preto sa pustila do vlastného biznisu. Začala vyrábať kvetinové doplnky, svoju značku pomenovala Magaela a k ľuďom sa snažila dostať i cez stránky pre handmade tvorcov ako Sashe, Fler či Etsy. Na prvé objednávky čakala dlho, no trpezlivosť sa jej vyplatila. 

Dnes už má spolu s vlastným tímom na konte rôzne spolupráce, pripravili napríklad venčeky pre módnu prehliadku Lýdie Eckhard, pre spoločnosť Dixi na festival Pohoda, firmu DM drogerie markt či Vineu. Dokonca vyrobili  partu aj pre Hanu Závodnú na Miss World a pravidelne spolupracujú s módnymi návrhárkami, ako sú Veronika Kostková, Jaroslava Wurll Kocánová či Vierka Futáková.

Podnikanie ako spontánne rozhodnutie

Značka Magaela vznikla v auguste 2013. Michaela tvrdí, že nebola ani tak nápadom, ako nutnosťou. Po skončení vysokej školy sa s manželom Romanom presťahovali do rakúskej dedinky Deutsch Jahrndorf. No kameňom úrazu boli pre ňu tri veci. Neznalosť nemeckého jazyka, absencia vodičského preukazu a zložité dochádzanie do Bratislavy. „No mala som dve zdravé ruky, v hlave veľa nápadov a byť nezamestnaná mi prišlo šialené,“ vysvetľuje.

Podnikať začala preto, že to bola nutnosť. Vznikla tak značka Magaela, ktorá uspela najmä na portáli Sashe, a teraz ponúka kvetinové doplnky a venčeky či svadobné party.
Pre Michaelu nie sú venčeky módnym výstrelkom. Vraví o nich, že sú návratom k ľudovej tradícii. Foto: archív značky Magaela

Počas tohto obdobia si vytvorila prvý hrebienok do vlasov, k čomu ju inšpirovali módne prehliadky zahraničných značiek. S výtvorom sa pochválila na sociálnej sieti a zožala nečakaný úspech. Za jeden večer predala desať ďalších kusov. Bolo to v čase, keď kvetinové doplnky na Slovensku ešte takmer nikto nevyrábal.

Mladá Slovenka vyrába svadobné šperky. A predáva ich najmä do sveta

„Mala som za sebou aj brigádu v kvetinárstve, takže práca s kvetmi mi nebola cudzia. Prišlo mi to ako správna cesta. Založila som si živnosť a spontánne sa rozhodla, že budem podnikať,“ vraví. Svoje výtvory začala ponúkať najprv cez portál Sashe, ktorý združuje slovenských a českých handmade tvorcov.

Ale na objednávky čakala poriadne dlho. „Tá úplne prvá bola nakoniec od môjho manžela. To som zistila až neskôr,“ hovorí s úsmevom. Spočiatku to nemala jednoduché, nezarobila si ani na slanú vodu, horko-ťažko na odvody. Nová objednávka jej na Sashe zasvietila tak dvakrát, možno trikrát za mesiac (pre porovnanie, dnes na tomto portáli vybaví mesačne aj viac ako 100 objednávok, pozn. red.), no i za to bola vďačná.

Kvetinové vence ako návrat k tradíciám

Zlomový moment priniesla Michaelinmu biznisu kolekcia Vinobranie. Tá bola úspešná, predalo sa z nej veľa produktov. „Vďaka nej si ma ľudia na Sashe aj v handmade svete všimli,“ ozrejmuje bližšie. Od začiatku tvorila predovšetkým na zákazku, jej tvorbu formoval dopyt a spätná väzba od zákazníkov.

Z bábkarky sa stala podnikateľka. Vymyslela jedinečné záušnice

Spočiatku ju oslovovali hlavne fotografi, ktorí chceli jej kvetinové venčeky, tie si neskôr obľúbili i nevesty. Venčeky zakladateľka značky Magaela ani dnes nevníma len ako módne výstrelky, no predovšetkým ako návrat k ľudovým tradíciám.

Nepovažujú sa za ziskový podnik

„Ak sa mi na začiatku vrátili náklady za materiál, bola som šťastná a hrdá podnikateľka,“ vraví pri spomienke s úsmevom. Počiatočné investície minuli hlavne na materiál a na fotografov, ale i na rôzne vzorky. Trvalo dlho, kým našli tie správne konzervované trávy, obalový materiál či základy na čelenky. Postupne začali s manželom navštevovať aj predajné akcie, preto si zadovážili dodávku, stan, zrkadlá či stojany.

Podnikať začala preto, že to bola nutnosť. Vznikla tak značka Magaela, ktorá uspela najmä na portáli Sashe, a teraz ponúka kvetinové doplnky a venčeky či svadobné party.
Značka zaujala predovšetkým nevesty. Tie si nechávajú v Magaele robiť venčeky, pletence i kytice. Foto: archív značky Magaela

Dnes investujú značnú časť peňazí taktiež do reklamy na sociálnych sieťach, tlačovín či propagačného materiálu. Za ziskový podnik sa však stále nepovažujú, pretože všetky zarobené peniaze spätne minú na chod a rozvoj značky. Roman s Michaelou doposiaľ minuli na fungovanie značky okolo pol milióna eur.

Magaela však nie je firmou ako takou, každý člen je živnostníkom vo svojej oblasti a spolu tvoria fungujúci projekt. Michaela sa zaoberá hlavne plánovaním a marketingovými stratégiami, jej manžel Roman administratívou, logistikou a účtovníctvom, Barbora Pakanová vyrába väčšinu produktov, Lucia Danajová sa stará o komunikáciu so zahraničnými klientmi a prekladá texty do angličtiny a Nikola Kokiová je PR manažérkou značky.

Najdrahší kus putoval do rozprávky RTVS

Značka Magaela sa špecializuje primárne na svadby, preto ponúka kytice, pierka, party, korunky, tiary, sponky či hrebienky, no v ponuke má tiež rôzne kvetinové doplnky nielen na špeciálne príležitosti, ako sú plesy či prijímanie, ale tiež na bežné nosenie.

Okrem toho sa Michaela podieľa i na rôznych spoluprácach, so značkou Chenya priniesli na trh drevených živicových motýlikov, s Lussikou spolupracujú na vlastnej autorskej kolekcii oblečenia a v spolupráci s Tikoki ponúkajú dizajnové tenisky. Jedným z najdrahších výtvorov bola podľa Michaely parta za 180 eur, na ktorej pracovala viac ako týždeň. Tá sa spolu s ďalšími dvoma korunkami čoskoro objaví v pripravovanej vianočnej rozprávke od RTVS Čarovný kamienok.

Podnikať začala preto, že to bola nutnosť. Vznikla tak značka Magaela, ktorá uspela najmä na portáli Sashe, a teraz ponúka kvetinové doplnky a venčeky či svadobné party.
Ceny majú rôzne. V ponuke má zakladateľka mini pierka za eurá, vlásenku za 2,50 aj svadobnú partu za 180 eur. Foto: archív značky Magaela

Veľkú pozornosť venuje Michaela výberu materiálov, z ktorých svoje produkty tvorí. Počas rokov už našla overených dodávateľov a tí sú vo väčšine prípadov spoza hraníc. Niečo si však tím Magaely vyrába i sám. Kvety farbia, opaľujú, pretvárajú. Sami si konzervujú obľúbenú gypsomilku či vyrábajú základy na venčeky. „Mnoho materiálu má prírodný pôvod. Niekedy si ho prinesieme z potuliek po horách. Napríklad mach či rôzne konáriky,“ ozrejmuje.

Ľuďom z Magaely je inšpiráciou pri tvorbe príroda, obrazy zo života, striedanie ročných období, slovenský folklór i samotní zákazníci, ich príbehy, predstavy a spätná väzba. O plánoch do budúcnosti Michaela hovorí nerada, chcela by však docieliť hlavne to, aby značka zaznamenala aj reálny zisk.

Naďalej si chce udržať exkluzivitu a vybudovanú prestíž. „Nemáme však veľké oči. I keď posielame výrobky do celého sveta, nechceme, aby sa z nášho projektu stala pásová výroba,“ vysvetľuje. Pre Magaelu naďalej zostáva najdôležitejšia kvalita a originalita produktov, nie kvantita.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk