Žiadna Čína, jej tašky voňajú ako kvalitná koža. Kamila Gemerská si počas štúdia na vysokej škole privyrábala tým, že šila kabelky. V tom čase ale netušila, že sa jej v roku 2009 splní sen a založí vlastnú značku Ammyla. A za desaťročie svojho fungovania svoju filozofiu nezmenila, ide o poctivo ručne vyrobené produkty zo Slovenska.
Kamila vraví, že keď bola dieťa, tak sa u nich doma neustále šilo. Vyrastala obklopená strihmi a látkami, pri zvuku šijacieho stroja. Jej mama Mária Rybárová je totiž textilná inžinierka, a tak tomuto remeslu podučila i dcéru. „Šili sme na starej Veritaske a strihali v obývačke na zemi,“ spomína s úsmevom. Vtedy však išlo najmä o odevy.
Len ručne a len na zákazku
K prvým kabelkám sa Kamila prepracovala až počas štúdia na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Zarábala si tak na školné. Najprv šila len pre známych, neskôr sa zaregistrovala na český handmade portál Fler a začali jej chodiť prvé objednávky. „Vtedy na Slovensku ešte niečo také neexistovalo. Onedlho však vznikol prvý slovenský handmade portál Sashe a už to išlo,“ upresňuje. Po absolvovaní vysokoškolského štúdia sa rozhodla, že naplno rozbehne vlastnú značku.
Čo sa týka počiatočných investícií, tak Kamila čerpala potrebné materiály z dlhoročných zásob, ktoré mali doma. „No veľmi skoro som musela robiť prvé nákupy,“ pripúšťa. Najskôr vraj išlo o pár metrov látok v obchodoch, neskôr ich už nakupovala cez internet vo väčších množstvách. Postupne si budovala svoj okruh dodávateľov. „Pomohol mi i príspevok z úradu práce, za ktorý som si nakúpila prvú techniku a stroje,“ hovorí.
Kamila mala v biznise od začiatku jasno. Chcela staviť na originálne a poctivé produkty. Foto: Ammyla
Vysvetľuje, že motto jej značky znie: Taška ako šperk. Svoje kabelky teda navrhuje tak, aby robili zákazníkom radosť, upútali pohľady okoloidúcich aj vyvolali diskusiu. „Kladieme dôraz na originalitu, kvalitu a precíznosť vypracovania,“ vysvetľuje. Teda žiadna Čína, výroba každého jedného kusu prebieha poctivo. Preto kabelky nemá skladom, všetko je vyrobené ručne na zákazku pre konkrétneho zákazníka.
Do práce chodí s kočíkom
Ako dlho trvá navrhnutie a výroba jednej kabelky? Podľa Kamily je to vraj maximálne individuálne. Na začiatku je, samozrejme, nápad. Následne si zvolí strih, vyberie materiál, doplnky, kovania a vytvorí prototyp. „Tento proces môže trvať niekoľko dní či týždňov,“ ozrejmuje. Keď je však prototyp hotový a je s ním spokojná, tak putuje do výroby, kde vznikajú jeho ďalšie farebné variácie. Tam už výroba jedného kusu trvá niekoľko hodín.
Na začiatku Kamila šila doma. Neskôr sa k nej pripojila švagriná Martina Kankulová a spoločne začali šiť v malej dielni v Rožňave. Potom sa v rámci budovy presťahovali do väčších priestorov a momentálne zaberá Ammyla takmer celé poschodie. V dielni zaberá najviac miesta skladový materiál. Je tam aj niekoľko strojov, veľké pracovné stoly, žehliaca technika, nástroje či lisy.
Produkty značky Ammyla sú podľa Kamily návratom k prírode. V podobnom duchu preto vytvára aj ich fotografie. Foto: Ammyla
Postupne sa rozširoval i tím ľudí, ktorý tieto kabelky vyrába. Dnes ich je v Ammyle celkom päť. „Nefungujeme ako pásová výroba. Každý je špecialista na určitý druh kabelky. Časť tímu sa venuje textilným a koženkovým kabelkám a časť koženým kabelám a brašnárskym prácam,” opisuje Kamila, ktorá sa na chode svojej značky podieľa i napriek tomu, že už piaty rok – s 12 mesačnou pauzou – je na materskej dovolenke.
„Popri deťoch sa snažím navrhovať a vymýšľať nové veci, ktorým potom spoločne dávame reálnu podobu. Občas chodievam s kočíkom do práce len tak, podebatovať a dať si kávičku,“ hovorí a odkazuje tým na priateľskú atmosféru, ktorá na mieste panuje.
V Ammyle dnes vyrábajú malé, veľké i crossbody kabelky. V súčasnosti sa obľube tešia tiež praktické batohy. „Našou špecialitou sú ale ručne maľované kabelky,“ vraví Kamila. Keďže študovala maľbu, tak práve takéto produkty dokonale zapĺňajú prázdne miesto, ktoré pri tvorbe kabeliek občas pociťovala. „Pri nich sa snúbi to, čo ma na mojej práci najviac teší. Kabelky a maľovanie,“ usmieva sa.
Návrat k prírode, jednoduchosti a čistote
Na výrobu kabeliek používajú rôzne druhy materiálov. Najväčšou výzvou bola ale pre Kamilu práca s kožou. „Učila som sa od nuly. Navštevovala som i kurzy v ÚĽUV-e, no na mnohé veci som prišla sama. Musela som premýšľať úplne inak, doslova naopak, ako je to napríklad pri textilných a koženkových taškách. A to mi dalo zabrať,“ konštatuje.
Kamila sa so svojou značkou usadila v Rožňave. Výrobné priestory i tím postupom času rozširovala. Foto: Ammyla
Dnes majú práve kožené kabelky stabilné miesto v ponuke značky. Tento materiál berie Kamila zo slovenských koželužní, no používa i jeho kvalitné talianske odnože. Do výrobných priestorov plánuje nakúpiť i ďalšie dva stroje, ktoré tímu otvoria nové možnosti čo sa týka dizajnu a prevedenia šitých kožených kabeliek a tašiek, opaskov či peňaženiek.
„Naším cieľom je neustále sa rozvíjať, avšak zachovať si svoj štýl a filozofiu poctivej slovenskej výroby. Stále vymýšľame niečo nové,“ ozrejmuje Kamila, ktorá do ponuky zaradila okrem kabeliek aj mikiny a tričká s potlačou. V každom prípade sa so svojou značkou snaží o návrat k prírode, jednoduchosti a čistote. Preto stavila na kožu, ľan či bavlnu, a v tom chce pokračovať.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]