16. marca 2018

Dvaja Slováci Peter Fritsch a Silvia Mládenková, architekti žijúci vo Viedni, vytvorili z vlastnej potreby a núdze multifunkčnú komodu Create Space, ktorá sa dokázala presadiť vo svetovej konkurencii. Za svoj dizajn získala ocenenie A‘ Design Award v kategórii Nábytok, dekorácie a domácnosť. Odborná porota posudzovala 7 754 projektov zo 170 krajín.

„Po presťahovaní sa do Viedne sme zistili, že priestor sa stáva luxusom. Boli sme nútení nasťahovať sa do bytu s polovičnou plochou, čo si vyžadovalo kreatívne riešenia v zariaďovaní,“ objasňuje Peter Fritsch situáciu, ktorá viedla k vytvoreniu komody Create Space.  Zásadné pre nich bolo, aby nábytok dokázal pokryť viacero funkcií. „Pôvodne sme uvažovali len o stolovaní formou preklápania a vysúvania. Keď sme to vyriešili, sústredili sme sa na úložný priestor, následne nám začali zavadzať stoličky v priestore a nemali sme kde sušiť bielizeň. Pracovali sme na tom tak dlho, až sme vyriešili všetky tieto funkcie v jednom nábytku.“

Dostať dokonalosť aj do praxe

Trvalo osem mesiacov, kým sa im podarilo vytvoriť vlastný prototyp bez komerčného zámeru. K myšlienke sériovej výroby ich priviedli až návštevy priateľov. „Veľa sa pýtali, ako funguje. Hovorili nám, aby sme ju začali vyrábať vo veľkom, lebo veľa ľudí vo Viedni by malo o komodu záujem.“ Create Space nahradí desať kusov nábytku od samotnej komody, stola až po barové stoličky či sušiak na bielizeň.

Mali voziť drevo do Číny, dnes radšej robia dizajnový nábytok s rukopisom

Zo svojho výrobku nechcú mať masovú záležitosť a plánujú ju vyrábať na zákazku. Na výrobe komody sa podieľajú okrem dizajnérov ďalšie tri subjekty: stolár, kováčska výroba a spoločnosť zaoberajúca sa výrobou elastických lán, ktoré si nechali vyvinúť pre svoje účely. „Naša komoda je určená pre cieľovú skupinu ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť priestranné byty a drahé podnájmy, mala by tomu zodpovedať aj funkcia a cena komody. Tým, že robíme nábytok na mieru, cena sa žiaľ predražuje. Treba nájsť vhodný kompromis, aby sme neminuli svoju cieľovú skupinu a napriek tomu pripravili kvalitný produkt,“ uvažuje dizajnér. Svoj produkt plánujú orientovať do zahraničia, najmä do veľkých miest, kde bojujú s nedostatkom priestoru. Na Slovensku by si vraj komoda ťažšie hľadala zákazníka.

Reklama

Create Space sa momentálne nachádza v procese hľadania a vylepšovania nedokonalostí. „Nechceli sme produkt predávať, pokiaľ sme nemali vychytané všetky chyby a nedostatky. Našich záujemcov sme poprosili o strpenie a predávať začneme, keď bude komoda pripravená v bezchybnom stave,“ hovorí Peter, hoci si uvedomuje, že najlepšiu reklamu majú práve teraz. Zisk ocenenia A‘ Design Award im z marketingového hľadiska veľmi pomohol. „Zrazu sa náš projekt dostal do svetových médií a pravidelne sa o ňom píše aj v Amerike. Nemysleli sme si, že to bude mať taký globálny dopad.“

Staviť v biznise na pocit

O sériovú výrobu už prejavila záujem spoločnosť z Nemecka, ktorá mala v pláne komodu dostať do masovej výroby, napokon však z dohody vzišlo, práve kvôli zásahu samotného tvorcu. „Boli sme veľmi blízko k podpisu zmluvy. V jedno ráno som však vstal a povedal si, že to nemôžeme predať,“  vraví s úsmevom Peter Fritsch.

Topánky ako pre Jamesa Bonda: Majú telefón či vodu po holení

Jednou z podmienok nemeckej spoločnosti bolo, aby aj naďalej spolupracoval na projekte. „Musel by som sa venovať výhradne multifunkčnej komode a zvyšné aktivity odsunúť na vedľajšiu koľaj. A to som nechcel, pretože mám rád všestrannosť svojej profesie, nie stereotyp. Rád by som sa naďalej venoval rôznym sféram a tvoril v rôznych úrovniach.“  Ďalším dôvodom, prečo napokon podpísať zmluvu do Stuttgartu nešiel, bol vnútorný pocit, že to nie je dobré riešenie.“ Peter Fritsch priznáva, že pravdepodobne nezostane len pri komode.

Hlavná foto: Spoluautor myšlienky multifunkčnej komody Peter Fritsch. Foto: Jarolím Žáček