8. marca 2018

Myšlienka zamaskovať tajné mechanizmy do objektov, ktoré využívame denne, nie je žiadna novinka. Aj napriek tomu je ale veľkou výzvou vyvážiť skvelý dizajn a jednotlivé funkcie. 

Oboje dokázali spojiť luxusná britská spoločnosť Oliver Sweeney, ktorá sa zaoberá obuvou a luxusná stránka VeryFirstTo. Spoločne sa im podarilo vytvoriť pár topánok, ktoré by si obul aj samotný James Bond.

Najprv jazdila na koni, teraz šije topánky pre svetové celebrity

Novinka dostala názov “The Secret Shoe”. Táto obuv na zákazku v sebe ukrýva šesť mechanizmov, ktoré by mali štýlovému majiteľovi pomáhať v rôznych situáciách – od straty kľúčov, okradnutia dokonca až po únos.

Tieto veci by ste mohli mať v špeciálnych topánkach. Foto: Oliver Sweeney/VeryFirstTo

Na výber má budúci majiteľ dvanásť položiek – vrátane najmenšieho a najtenšieho telefónu na svete od Long-CZ, malej špionážnej kamery od Enklov, švajčiarskeho nožíka, sledovacieho zariadenia, vody po holení s vôňou Oliver Sweeney a prvého bezkontaktného platobného prsteňa od Kerv. Každý z predmetov je pritom ukrytý zvnútra podrážky. Okrem toho môžete tiež požiadať o špeciálne vytvorený priestor na náhradný kľúč od bytu.

Reklama

Dve mamy sa pustili do podnikania. Stavili na detské podkolienky a capačky

Ak sa rozhodnete pre švajčiarsky nožík a elektronické zariadenie, tak by ste sa mali mať podľa slov Marcela Knobila, zakladateľa VeryFirstTo, Superbrands a Cool BrandLeaders, na pozore. Nezabudnite na to, že si pred bezpečnostnou kontrolou na letisku musíte z topánky odstrániť nožík.

Nie všetky funkcie týchto špeciálnych topánok sú ale skryté. Šnúrky sú totiž vyrobené z kevlaru a prostredníctvom trenia sa vedia prerezať drevom či plastom. “Ak by ste sa niekedy ocitli v situácii, že ste zviazaní, máte šancu,” hovorí Knobil.

Okrem tajných mechanizmov sú však topánky “The Secret Shoe” jednoducho krásne. Vďaka ikonickým detailom od značky Oliver Sweeney, si na podrážku môžete nechať vpísať (resp. “vypáliť”) unikátne informácie, či už ide o vaše meno, krvnú skupinu, GPS adresu alebo čokoľvek iné.

Na topánkach sa nachádzajú aj takéto informácie. Foto: Oliver Sweeney/VeryFirstTo

Obuv vyrobia ručne v talianskom meste Ancona za dva týždne. Celý výrobný proces si vyžaduje 20 remeselníkov pracujúcich na viac ako 70 samostatných fázach, vrátane rezania či šitia. Pri výrobe sa tak musí zabezpečiť, aby každý mechanizmus zapadol do špecifických priečinkov vnútri podrážky. Topánky majú dokonca aj vstavaný mechanizmus, vďaka ktorému budete o 5 centimetrov vyšší. Cena tejto novinky je 2715 dolárov (okolo 2206 eur).

Prispievateľka Eustacia Huen píše pre Forbes.com o jedle, luxuse a tenise.