1. novembra 2017

Keďže vyrastala na vidieku v Pensylvánii, Mary Alice Malone našla svoju prvú lásku pomerne ľahko. Stala sa ňou drezúra koní, ktorá jej nakoniec zabezpečila miesto v juniorskom olympijskom jazdeckom tíme. To jej však nestačilo.

Malone akosi odmalička fascinovala drina a remeselný proces výroby niečoho úplne „od podlahy“. Preto šla napriek láske ku konskému sedlu študovať nábytkárstvo, tesárstvo a dokonca sa venovala aj zváraniu v Colorade. Ani to ale nestačilo a mladá žena nakoniec zakotvila pri obuvníctve. V Londýne. V 2014 založila Malone Souliers spolu so svojím spoločníkom Royom Luwoltom, synom diplomata a venture kapitalistom.

Vraj sa zbláznili. Kamarátky vrazili úspory do módy počas gréckej krízy

O tri roky neskôr sa ich malá ale zato luxusná značka predáva v 250 obchodoch na svete. Medzi ich celebritných fanúšikov patrí Amal Clooney, Elizabeth Olsen či Bella Hadid. Supermodelka Natalia Vodianova dokonca rozbehla so značkou charitatívnu spoluprácu.

Ako skončí jazdkyňa a nábytkárka pri obuvi?

Reklama

Vždy ma bavilo veci vyrábať. Skúšala som všeličo. Výroba topánok, respektíve proces výroby „od piky“, ma vždy fascinoval. Snažím sa pochopiť, ako veci fungujú.

Koho sa oplatí sledovať? Top žena v HR biznise si založila vlastnú firmu

Rada by som verila, že Malone Souliers reprezentujú novú éru remeselnej výroby, keď prenášame starodávnu techniku do novej doby, v ktorej je veľa vecí na jedno použitie.

Čo vás priviedlo do Londýna?

Zapísala som sa do obuvníckeho programu na London College of Fashion. Londýn ma vždy priťahoval, obdivovala a rešpektovala som remeselníkov, ktorí stoja za značkami zo Savile Row a Jermyn Street. Tiež za tým boli logistické výhody, ako blízkosť tovární v Taliansku.

Inšpirovala vás psychológia, to je neobvyklé.

Baví ma evolučná psychológia. Ako sa vyvíjala mužsko-ženská dynamika. Topánky sú zmyslovou prezentáciou – ódou na seba. Stále sa napríklad snažím pochopiť, čo robíme a prečo, odkrývam následne, pri čom sa ženy cítia byť krásne. Keď si skicujem, vždy to začína pri spotrebiteľovi – kto je, ako jej je a čo pre ňu môžem urobiť ja. Skicujem najprv „architektonicky“ a až potom „esteticky“. Topánka musí ženu podporiť, poloha opätku musí sedieť na milimeter, aby sa zaistilo perfektné vyváženie.

Malone vo svojom ateliéri v Londýne. Foto: Malone Souliers

Opätky alebo balerínky?

Oboje! Predtým, než idú do výroby, testujem všetky modely. Keď navrhujem, rada chodím bosá. A keď som preč z ateliéru, nosím tenisky, lebo mierim do fitka.

Vysadnete ešte občas do sedla?

Keď som doma, ale to je málo kvôli nabitému programu. Okrem jiu-jitsu, robím ešte dvakrát týždenne muay thai a dvíham činky. Páči sa mi byť silná.

Autorka Claire Coghlan píše pre Forbes.com o úspešných ženách.