28. júla 2020

V druhom štvrťroku dosiahla ponuka kancelárskych priestorov v Bratislave vyše 1,89 milióna štvorcových metrov. Takmer dve tretiny (63 percent) naďalej tvoria kancelárske priestory v štandarde A a zvyšných 37 percent priestory v štandarde B.

Vyplýva to z analýzy združenia Bratislava Research Forum. Celková miera neobsadenosti bratislavských kancelárií sa však medzikvartálne mierne zvýšila z 8,59 percenta na 9,8 percenta. Priemerné nájomné ostalo na nezmenenej úrovni 17 eur za m2 na mesiac.

„V priebehu druhého kvartálu pribudlo na trh 51-tisíc m2 novej kancelárskej plochy. Dokončená bola budova EinPark Offices s celkovou výmerou 16-tisíc m2 kancelárií a povolenie na predčasné užívanie dostala budova Nivy Tower. Tá doručila 31-tisíc m2 kancelárskej plochy,“ píše sa v analýze. Zhruba tisíc m2 kancelárií pribudlo aj v projekte Proxenta Residence.

Miliardár Chrenko mal za ďalší predaj v Londýne získať 120 miliónov libier

Rozostavaných projektov s dostavbou do konca roka 2021 je celkovo osem. V štandarde A plánujú uviesť na realitný trh takmer 95-tisíc m2 nových kancelárskych priestorov. „Pokiaľ ide o vlastnícku štruktúru, približne štyri percentá budov sú vo vlastníctve štátu a ďalších 13 percent sú budovy, ktoré sú vlastnené a plne obsadené tou istou entitou. Celkové zásoby na komerčné využitie zostávajú na 83 percentách z celkových moderných kancelárskych priestorov v Bratislave,“ dodali v analýze.

Reklama

Bratislavská Klingerka sa rozšíri o ďalších 600 bytov a vežu

Zhruba 34 percent z celkového objemu kancelárskych priestorov (33 budov s celkovou rozlohou 636-tisíc m2) majú jeden z certifikátov zelenej budovy alebo trvalo udržateľnej budovy.

Transakcie uzavreté v druhom štvrťroku sa dotkli 31-tisíc m2 kancelárií, čo spôsobilo 20-percentný nárast prenajatých plôch v porovnaní s prvým kvartálom. Najväčšou transakciou v tomto období bol prenájom 9 300 m2 v rámci sektora verejných služieb. Analýza zaznamenala ďalších desať transakcií s rozlohou vyše tisíc m2 a päť transakcií od 500 do tisíc m2. Väčšina prenajatých priestorov sa týkala verejného sektora (32 %), sektoru profesionálnych služieb (24 %) a IT (16 %).

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?