24. júla 2020

Developerský projekt Klingerka v bratislavskom Ružinove, za ktorým stojí spoločnosť J&T Real Estate (JTRE), sa rozšíri a z bývalej priemyselnej lokality má vytvoriť udržateľnú mestskú štvrť.

Pokračovaním projektu nadviažu na aktuálne rozostavanú prvú fázu s bytovou vežou, administratívnou budovou a verejným parkom. „Pokračovanie Klingerky vyrastie v mestskom bloku medzi Košickou, Prístavnou, Pláteníckou ulicou a Mlynskými nivami. Prinesie viac ako 600 bytov a apartmánov, priestory pre obchody, gastro a iné doplnkové služby v parteri na Košickej ulici a v pavilónoch na Pláteníckej,“ spresnil Suchý.

Mestskú štruktúru  má podľa jeho slov doplniť administratívna veža s prenajímateľnou plochou takmer 31 000 štvorcových metrov. K dispozícii má byť viac ako 1 700 parkovacích miest v podzemných garážach.

Vizualizácia ďalšej časti projektu Klingerka. Foto: archív J&T Real Estate

 

„Jednotlivé objekty vytvoria klesajúcu líniovú zástavbu pozdĺž Košickej ulice s výškovou dominantou v nároží od Prístavnej. Verejné zelené vnútrobloky s pavilónmi sa citlivo napoja na Klingerovu kolóniu,“ priblížil hovorca. Investor ráta aj s voľným koridorom pre budúcu trasu električky na jeho pozemkoch.

Reklama

Projekt Zwirn pokročil do ďalšej fázy,
developer YIT Slovakia odhalil ceny bytov

V najbližšom čase predloží zámer pokračovania projektu Klingerka na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Súčasťou návrhu je riešenie dopravnej situácie v lokalite. „Projekt počíta s vybudovaním električkovej trate spájajúcej Petržalku a Ružinov cez Pribinovu, Košickú a Miletičovu ulicu. Plánovaná električka doplní existujúce zastávky autobusov a trolejbusov na Košickej, Landererovej, Prístavnej a Mlynských nivách,“ povedal Suchý.

Vizualizácia ďalšej časti projektu Klingerka. Foto: archív J&T Real Estate

Súčasťou zámeru je aj kompletná rekonštrukcia Pláteníckej ulice. V rámci nej vznikne nový chodník pre peších a pozdĺžne verejné parkovacie miesta. Cyklisti majú získať bezpečné napojenie na Košickú a Prístavnú ulicu obojsmernou cyklotrasou oddelenou od cesty zeleňou. Na Prístavnej pribudne aj nový cykloprechod so svetelnou signalizáciou.

Bratislavský Istropolis chce developer prestavať,
sľubuje kongresové centrum

Developer deklaruje, že stav životného prostredia v lokalite zlepší odstránenie environmentálnych záťaží z minulosti. Tie sú výsledkom viac ako storočného pôsobenia priemyselnej výroby a tiež bombardovania rafinérie Apollo počas druhej svetovej vojny. V roku 2018 bol realizovaný geologický prieskum a v nadväznosti na jeho výsledky bola vypracovaná a schválená riziková analýza.

Sanáciu územia má podľa investora na starosti špecializovaná firma. „Jej súčasťou budú podzemné steny, ktoré zabránia ďalšiemu šíreniu znečistenia podzemnými vodami a dekontaminácia pod objektmi bude zabezpečená kompletným odťažením znečistenej zeminy,“ spresnil Suchý.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?