18. mája 2020

Developerská spoločnosť YIT Slovakia spúšťa prvú etapu svojho vlajkového projektu Zwirn. Záujemcom o projekt odhalila koncom minulého týždňa prvé ceny. V ponuke je 267 bytov a apartmánov, od jednoizbových, ktorých cena sa v závislosti od rozlohy pohybuje na úrovni okolo 200-tisíc eur, až po „štvorizbáky“ s terasou za viac ako pol milióna. Napriek cenám presahujúcim priemer v bratislavských novostavbách je o ne podľa developera záujem. 

Zanedbaný priemyselný areál neďaleko bratislavských Nív sa v najbližších rokoch premení na novú bratislavskú štvrť. Zwirn, ktorý patrí momentálne k najdrahším projektom v Bratislave, postúpil do ďalšej fázy. Koncom minulého týždňa poslal developer cenník bytov záujemcom, ktorí na ne majú prednostnú ponuku.

Developerská firma YIT sumy za byty zatiaľ oficiálne zverejňovať nechce, no Forbes získal cenník od jedného zo záujemcov. V ponuke sú jednoizbové až štvorizbové byty s výmerami od 35,37 metrov štvorcových plus 4,98 metrov štvorcových balkónu až po 103,59 metrov štvorcových veľký penthouse s terasou.

V prvej etape predpredaja developer zverejnil len ceny prvých 267 bytov, ktoré sú však platné iba do stredy 20. mája 2020 do 17:00 alebo pre prvých 10 podpísaných rezervačných zmlúv. Foto: YIT

Cena najmenšieho „jednoizbáku“ v Zwirne je podľa neverejného cenníku na úrovni 182-tisíc eur. Za jeden meter štvorcový teda potenciálny záujemca zaplatí v tomto prípade približne 4 267,7 eur. Na podobnej cenovej hladine sa pohybuje väčšina bytov z cenníka. Pre porovnanie, priemerná jednotková cena voľných novostavieb bola podľa Bencont Investments na konci štvrťroka 2020 na úrovni 3 476,85 €/m² vrátane DPH.

Trojizbový byt od 410-tisíc eur. J&T Real Estate láme rekordy cenami v chystanom mrakodrape

Reklama

Najlacnejší dvojizbový byt v projekte s výmerou 39,14 štvorcových metrov a balkónom stojí 203 134 €, najdrahší takmer dvojnásobok (60,75 štvorcových metrov a balkón o výmere 13,08 m²). Ceny trojizbových bytov v aktuálnej ponuke sa pohybujú tiež v závislosti od rozlohy od 283-tisíc eur (63,15 m² s balkónom o výmere 6,51 m²) až po 77,67 štvorcových metrov veľký byt s takmer rovnako veľkou terasou za 552 443 eur.

Ceny garážových státí sa pohybujú od 25 000 eur do 33 000 eur s DPH.

Prvá etapa

V prvej etape predpredaja developer zverejnil len ceny prvých 267 bytov, ktoré sú však platné len do stredy 20. 5. 2020 do 17:00 alebo pre prvých 10 podpísaných rezervačných zmlúv. Ako uviedla Silvia Ferencová, riaditeľka marketingu a predaja YIT, zatiaľ ide o neverejný, predpredajový cenník pre záujemcov z ich databázy. Až potom bude spustený oficiálny predaj a zverejnený aj cenník.

Má ísť o akýsi benefit pre prvých záujemcov, a je preto možné, že ceny ešte porastú. YIT to však zatiaľ komentovať nechce. „Ďalšie plány ohľadom cenotvorby sú predmetom našej obchodnej stratégie, neradi by sme ich preto bližšie špecifikovali,“ uviedla Ferencová.

Developeri zatiaľ stavajú, no očakávajú prerušenie prác.
Finančné dopady zrejme nebudú zanedbateľné

Na zatiaľ najvyššie ohlásené ceny v aktuálnom projekte od J&T Real Estate sa však Zwirn nedotiahol. Suma sa tam pohybuje na úrovni päťtisíc eur za štvorcový meter a developer ňou prekročil novú hranicu pri masových projektoch.

Bralo YIT do úvahy aj konkurenciu? Podľa Ferencovej odzrkadľujú ceny ich bytov a garážových státí ceny vstupných materiálov a prác, a to počínajúc sanačnými a búracími prácami, nákladmi na povoľovanie, stavebnými materiálmi, profesiami a podobne.

Predaj v čase koronakrízy

Predpredaj projektu Zwirn spustil developer ešte koncom februára, teda pred vypuknutím mimoriadnej situácie súvisiacej s vírusom Covid-19. Napriek tomu, že doň zasiahla pandémia, ho YIT pokladá za úspešný. Podľa Ferancovej predstavujú aktuálne už podpísané rezervačné dohody viac ako 50 percent tohtoročného plánu predaja a ďalších takmer 40 percent je rezervovaných.

„Zatiaľ sme oslovili takmer polovicu záujemcov, ktorých evidujeme v našom CRM systéme. Každý deň však pribúdajú ďalšie nové dopyty od nových záujemcov,“ hovorí a dodáva, že súčasná situácia spôsobená vírusom Covid-19 záujem o projekt „skorigovala“. Tí z oslovených, ktorí v projekte chcú skutočne bývať, podľa Ferancovej záujem nestratili a už podpísali rezervačnú dohodu.

„Tí, ktorí mali záujem o investičné byty, ešte jemne váhajú a vyčkávajú, ale byty si rezervovali. Záujem nás teda utvrdil v tom, že nie je potrebné vopred nastavenú predajnú stratégiu kvôli kríze upravovať, a zatiaľ toto rozhodnutie považujeme za správne,“ dodáva.

V prvej fáze predáva YIT 201 bytov a 66 apartmánov v bloku z existujúcej zástavby od Košickej ulice a Dulovho námestia. Ide o šesť blokov, štyri z nich budú mať osem nadzemných podlaží, dvojica sedem podlaží. V podzemnej garáži má vzniknúť 548 miest.

Aktuálne v rámci projektu prebieha výstavba podzemnej garáže, bytové domy čakajú na stavebné povolenie, ktoré YIT očakáva v druhej polovici roka. „Následne začneme so stavebnými prácami, čo očakávame približne na jeseň,“ vysvetľuje Ferancová.

Celkovo bude Zwiern budovaný na tri etapy, rozdelený do troch blokov na základe architektonického návrhu štúdia Compass. Projekt má priniesť 902 bytov a apartmánov, približne 26-tisíc štvorcových metrov kancelárií a takmer 2-tisíc parkovacích miest. Okrem nich tam svoje miesto nájdu aj retailové prevádzky či kultúrno-eventový priestor pri zrekonštruovanej Pradiarni.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?