4. februára 2019

Párty pre slobodných, ktoré sú v zahraničí hitom, u nás nemajú dlhú tradíciu a nie sú bežnou súčasťou programu našich klubov. Dvojica žien, Hana Poliačiková  a Hana Koblišková, sa to rozhodla zmeniť a do Bratislavy priniesla nový koncept večierkov pod značkou TešíMa. Najväčší dopyt po lístkoch je vraj v období pred Valentínom, tvrdí dvojica.

Celý koncept odštartoval status manžela jednej zo žien o tom, ako si ich kamarát nevie nájsť ženu. Následne sa pod ním spustila veľkú diskusia, do ktorej sa ozývali ďalší ľudia s podobnou skúsenosťou alebo takí, ktorí mali nezadaných kamarátov či kamarátky. A začali si pýtať nejakú akciu. Hana Poliačiková zbadala príležitosť a pustila sa do práce.

Hana Poliačiková, vľavo, s Hanou Kobliškovou. Foto: Michaela Machánová

Do organizácie prvého večierku pre nezadaných sa pustila s pár známymi a výsledok bol prijemným prekvapením. Uskutočnil sa pred Valentínom v roku 2016 a celkovo naň prišlo viac ako 700 ľudí. „Prišli sme na to, že problémom našej generácie môže byť práve nedostatok príležitostí na spoznávanie nových ľudí. A rozhodli sme sa v organizovaní akcií pokračovať a značku TešíMa posunúť ďalej,“ vysvetľuje.

Rozbehla biznis na netradičné eventy, na svadbu vybaví aj dinosaura

Neskôr si Poliačiková zobrala na pomoc Hanu Kobliškovú, ktorá je organizátorkou najrôznejších akcií, ako sú Sit down ladies comedy s Lujzou Garajovou Schramekovou a Didianou, Sit down stories s Veronikou Cifrovou Ostrihoňovou či novinky Profil zločinu (šou Kristíny Kövešovej) a Coming out (šou Viktora Horjána).

Koncept singles parties podľa žien vznikol spontánne a nebol výsledok hľadania diery na trhu, po prvej akcii sa však začali vážnejšie zaoberať definovaním cieľovej skupiny a ucelenejšou víziou. „Dala som dohromady pár ľudí, s ktorými robím na iných projektoch, urobili sme analýzu trhu, pozreli sme sa na podobné akcie v zahraničí a vytvorili online dotazník zameraný na ľudí po tridsiatke,“ vysvetľuje Poliačiková. Jeho cieľom bolo zistiť ako ľudia status single vnímali či vnímajú, aké sú ich skúsenosti s rôznymi formami zoznamovania či problémy, ktoré ako nezadaní majú.

Zaujímavosťou je aj to, že dvojica venuje z každej akcie výťažok na charitatívne účely alebo na pomoc konkrétnym ľuďom. Foto: TešíMa

Výsledkom bolo budovanie spoločného priestoru, kde nebude žiadne povinné zoznamovanie, len prijemní ľudia s drinkami pri hudbe či hraní hier. Nájdenie partnera či partnerky teda na prvé miesto nekladú a značka ho ani nekomunikuje ako jeden z cieľov. „Chceme dať ľuďom pocit, že sa niet kam ponáhľať, že byť single je úplne v poriadku a že rovnako to chápu stovky iných ľudí okolo, ktorí žijú podobne,“ vysvetľuje Poliačiková.

V Taliansku organizuje rozprávkové zásnuby. Tie najdrahšie stáli 15-tisíc eur

A ako to teda na párty pre nezadaných vyzerá? Každá je iná a nemá ani stále miesto konania. „Pri programe sme po našich skúsenostiach úplne upustili od vstupov, ktoré prerušia zábavu. Všetko, čo má pomôcť k prekonaniu počiatočnej rozpačitosti beží na pozadí, buď v aplikácii, na obrazovkách alebo cez našich dobrovoľníkov medzi ľuďmi,“ vysvetľuje Poliačiková. Prítomní sú prepojení cez aplikáciu a práve online prepájanie je niečo, čo TešíMa sleduje aj na zahraničnom trhu. Aplikácie či webové stránky tam umožňujú single komunite baviť sa spolu aj mimo podujatí.

Úspešným formátom Kobliškovej je talkshow Sit down stories. Foto: Imrich Pluhár

Priemerne sa na večierku, ktorý sa koná dvakrát ročne, zíde 350-400 ľudí, pričom je potrebné zabezpečiť vyvážený pomer pohlaví. A to je niekedy podľa dvojice alchýmia, ktorá je závislá od správneho zacielenia marketingu.

Podľa ich skúseností zvyknú ženy kupovať viac lístkov naraz a chodia v skupinách, muži často prídu na miesto a odhodlávajú sa na poslednú chvíľu. Prekonávať počiatočné obavy pomáha aj armáda „socializačných katalizátorov“ – dobrovoľníkov, ktorí komunikujú s ľuďmi, ktorí prišli sami a pozývajú ich k dobrovoľným aktivitám.

Poliačiková s Kobliškovou tvrdia, že projekt TešíMa je síce ziskový, no slúži skôr na potešenie. „Niekto by sa tým na Slovensku zrejme uživiť mohol, potenciál je tu obrovský. No pre nás to nikdy nebolo cieľom ani motiváciou,“ hovorí Poliačiková, ktorá sa venuje primárne marketingu. Okrem firmy Marketing na kľúč má aj Akadémiu kritického myslenia, kde pomáha firmám s komunikáciou či rozhodovaním prostredníctvom lektorov.

S Kobliškovou teraz pracujú na novom, zatiaľ tajnom projekte, ktorý sa môže zaradiť k úspešným projektom Hany Kobliškovej a Stany Lettrichovej Sit down stories, Sit Down Ladies Comedy, Profil zločinu či Coming Out. „Prinášame do reštaurácií, hotelov či kín jedinečné talkshow, ktoré diváci milujú. Trávia s nami večer, ktorý si ozaj užívajú, pričom akcie sú rôznorodé od komediálnych po inšpiratívne,“ uzatvára Koblišková.

Hlavná foto: TešíMa