24. novembra 2019

Keď Carmen Liu (27) vchádzala do obchodu so spodnou bielizňou, necítila nič iné než frustráciu. Uprostred hŕby saténu a čipiek, obyčajnej bavlny či hodvábu na špeciálne príležitosti, sa totižto nenašli jediné nohavičky, ktoré by si mohla obliecť.  

Ako transgender žena sa cítila z trhu so spodnou bielizňou úplne vylúčená. V Spojených štátoch amerických sa podľa odhadov 0,6 % obyvateľov, asi 1,4 milióna ľudí, identifikuje ako transgender. Čísla sa ale líšia a jednoznačné údaje chýbajú. Vo Veľkej Británii, odkiaľ Liu pochádza, je to ešte zložitejšie. Podľa najväčšej LGBTQ+ organizácie Stonewall, je v tejto krajine okolo 600-tisíc transgender a non-binary ľudí. To je zhruba jedno percento obyvateľstva. Liu mrzelo, že v dnešnej dobe neexistoval jediný bežný obchod, ktorý by mal spodnú bielizeň vhodnú pre transgender ženy.  

Dvakrát skrachovala a vyhlásila bankrot. Následne zarobila milióny dolárov na spreji proti zápachu

Rozhodla sa preto, že vezme veci do vlastných rúk. Po zabezpečení finančných prostriedkov od súkromného investora v lete 2018 sa londýnska podnikateľka rozhodla navrhnúť vlastnú malú kolekciu nohavičiek. GI Collection uviedla na trh tento rok vo februári. Vypredala sa v priebehu niekoľkých dní. Viac ako 50 % objednávok prišlo Liu zo zahraničia. Odvtedy rozšírila svoju kolekciu o osem nových strihov.  

Pracovala 16 hodín denne

„S týmto obchodným nápadom som sa pohrávala asi dva roky. Premýšľala som o tom, ako by som navrhla spodnú bielizeň, keby som mala príležitosť,“ vysvetľuje. „Nepovedala by som, že ma tento nápad zrazu osvietil. Prišiel pre čistú frustráciu, pretože som si nedokázala kúpiť spodnú bielizeň. Keď som na tento projekt dostala zelenú, začala som pracovať 16 hodín denne, aby som vedela pokryť každý detail a všetky možné varianty. Také, ktoré by boli prospešné a priniesli pozitívnu zmenu našej komunite.“ 

Pre nočné potenie si musela odpustiť pitie vína. Preto vymyslela nový druh ochutenej tequily

Časť frustrácie, ktorú Liu zažívala, podľa nej pochádza z postoja značiek. Tie sa podľa nej snažia pôsobiť ako priateľské pre komunitu LGBTQ, no nedokážu uspokojiť jej špecifické potreby. „Existuje veľa značiek, ktoré používajú transgender ľudí ako sebecký marketingový trik, no i napriek tomu sa o nás nezaujímajú. Máme konkrétne potreby v oblasti dizajnu, musia nás vypočuť. Mali by sme môcť nakupovať spodnú bielizeň na uliciach rovnako ako všetci ostatní,“ vraví Liu.  

Ako mnoho ďalších transgender žien, ani Liu sa nerozhodla podstúpiť operáciu zmeny pohlavia. Čo sa spodnej bielizne týka, pre ňu sú teda jedinou možnosťou takzvané gaff nohavičky. Tie jej umožňujú zastrčiť svoje genitálie, skryť ich a vytvoriť hladší obrys.  

Dobre teda vedela, že pre tieto produkty existuje trh. A chcela, aby išlo o veci, ktoré budú kombinovať funkčnosť s luxusným pocitom, aký zažívajú cisgender ženy. „Bielizeň musela to byť pevná, ale dostatočne pohodlná, aby udržala všetko na svojom mieste,“ vyhlásila v čase uvedenia kolekcie na trh. Dodala však, že chce, aby boli jej produkty „rovnako sexy ako cisgender bielizeň“.  

Nohavičky aj podprsenky

Východiskovým bodom bolo pre Liu dosiahnutie plochejšieho vzhľadu. A to všetko bez kompromisu v štýle alebo luxuse. „Hlavným cieľom pri navrhovaní bolo prísť so spodnou bielizňou, ktorá vyzerá ako dámska, no aj napriek tomu umožňuje pohodlne skryť, čo treba,“ upresňuje Liu. „Používam taliansky satén vysokej kvality. A tiež bolo pre mňa dôležité mať i široké spektrum veľkostí,“ dodáva.

Sprvu sa rozhodla, že sa nepustí do podprseniek. Transgender ženy sú vo všeobecnosti schopné nájsť si tieto produkty v bežných obchodoch. Preto to pre ňu nebola priorita. No nájsť si rovnaký set nohavičiek a podprseniek bolo prakticky nemožné, preto sa Liu pustila do ďalšej práce. „Iba pár týždňov pred našou prvou prehliadkou som bola na služobnej ceste v Hongkongu. Vtedy som si pomyslela, aké úžasné by bolo, keby sme si konečne mohli kúpiť rovnakú spodnú bielizeň,“ spomína.  

V kolekcii sa aktuálne nachádza 5 rôznych setov nohavičiek a podprseniek. A pokiaľ ide o podprsenky, aj pri nich myslela na potreby zákazníkov. Niektoré štýly sú špeciálne zamerané na ženy, ktoré práve začínajú s hormonálnou substitučnou terapiou a pravdepodobne menia veľkosť košíkov, zatiaľ čo iné sú vhodné pre ženy s implantátmi.  

Ceny týchto produktov začínajú na 13 dolároch za nohavičky a 39 dolároch za podprsenku. Sú určené na každodenné nosenie ale tiež dostatočne trendy, aby oslovili demografickú skupinu mileniálov. A zapadli by napríklad i do bežných obchodov, akými sú americké Macy’s či britské SelfridgesLiu dúfa, že takéto kamenné predajne začnú jej kolekciu predávať. Nateraz ponúka dopravu po celom svete a tvrdí, že najvzdialenejšiu objednávku mala doposiaľ z Havaja. 

Prispievateľka Franki Cookney píše pre Forbes.com o sexe a sociálnom vývoji. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk