14. júla 2019

Suzy Batiz sedí na režisérskej stoličke v dallaskom televíznom a filmovom štúdiu. Na hlave má kovbojský klobúk a na nohách topánky v rovnakom štýle. Sleduje, ako sa nakrúca prvá televízna reklama na jej toaletný sprej Poo-Pourri. 

CEO a zakladateľka značky Poo-Pourri je vo svojom živle. Štíhla a vysoká blondínka sa smeje, keď jej zamestnanci lobujú za to, aby do scenára pridala vety: „Sväté Poo-Pourri! Zatvorte dvere! Máme tu shituáciu!“ Batiz dáva osvetľovačom pokyn, aby upravili tiene na tvári Bethany Woodruff. Práve táto ryšavka s britským prízvukom, vyčesanými vlasmi a perlovým náhrdelníkom okolo krku je tvárou Poo-Pourri.

Stovky miliónov stihli zarobiť samy.
Toto sú najbohatšie ženy USA pod 40 rokov

Woodruff študovala drámu, keď ju Batiz v roku 2013 obsadila do videa „Girls Don’t Poop“, ktoré sa stalo virálnym trendom. Odvtedy sa objavila v desiatkach videí tejto značky. Zakaždým mala na sebe tyrkysové šaty a hovorila o tom, čo sa deje za dverami toalety. Počas toho často sedela na záchode. Vtipné videá Poo-Pourri dnes majú dokopy 350 miliónov zhliadnutí.

Toaletný sprej, ktorý bojuje so zápachom, sa teší veľkej obľube. Foto: Forbes.com/Poo-Pourri
Toaletný sprej, ktorý bojuje so zápachom, sa teší veľkej obľube. Foto: Forbes.com/Poo-Pourri

Tvrdšie slová a otvorený záchodový humor pomohli spoločnosti predať 60 miliónov fliaš toaletného spreja a dostať sa do regálov veľkých obchodných reťazcov. Minuloročné tržby tejto spoločnosti boli 63 miliónov amerických dolárov a sú na dobrej ceste, aby sa tento rok zaokrúhlili na 100 miliónov. Americký Forbes ohodnotil tento biznis na štvrť miliardy dolárov.

Jednorožcov, ktoré založili ženy, pribúda.
Miliardové startupy Glossier a Rent the Runway sú dôkazom

Batiz, ktorá vlastní vo firme 97 %, má podľa odhadov majetok vo výške 240 miliónov dolárov. To z nej robí jednu z najbohatších self-made podnikateliek v Spojených štátoch amerických. „Bežnou vecou je, že ľudia tento sprej dostávajú ako dar,“ vraví Batiz a vysvetľuje, ako ľudí priláka marketing. „Potom majú pocit, že bez neho nemôžu žiť. V živote je veľa vecí, s ktorými si robíme starosti, a zápach na toalete by nemal byť jednou z nich.“

Blondínka, ktorá tvrdí, že odmietla ponuky na predaj spoločnosti, mieri vpred, a to s novou reklamnou kampaňou a produktmi. Do sortimentu značky Poo-Pourri totiž pribudnú výrobky, ktoré bojujú so zápachom chodidiel a zvierat. Kým niektorí ľudia si myslia, že toaletný sprej je novinkou, úspech tejto ženy poukazuje na väčší trend, podľa ktorého je práve kúpeľňový trh horúcim biznisom. Malé spreje esenciálnych olejov Poo-Pourri sa predávajú za 5 až 15 dolárov, väčšie náplne za 30.

Batiz, ktorá má 54 rokov, uspela aj napriek nepriazni osudu. Vyrastala totiž v chudobnej a chaotickej domácnosti na vidieku v Arkansase. Otvorene priznáva, že jej otec bol bipolárny alkoholik a matka trpela depresiou. Ako tínedžerka si myslela, že z tohto problematického prostredia sa dostane vďaka peniazom.

„Vždy som bola usilovná. Ak by som zarobila peniaze, tak by som mohla odísť,“ vraví. Keď mala 17 rokov, zavolala do spoločnosti Guess a chcela im predať svoj dizajn na džínsové lodičky. Podľa jej slov ju spoločnosť pozvala na stretnutie, no jej matka to zamietla s tým, že v New Yorku nie je pre ňu miesto.

V 19 rokoch sa vydala a za 40-tisíc dolárov (od rodičov a banky) si kúpila svadobný obchod v arkansaskom meste Jonesboro. Snažila sa ušetriť peniaze, a tak odkúpila inventár od predchádzajúceho majiteľa. Nikto však nestál o staré dizajny šiat a do roka skrachovala. Banke nemohla splácať dlh, preto ešte pred 21. narodeninami podala žiadosť o osobný bankrot.

S manželom sa rozviedla, druhýkrát sa vydala a porodila dve deti. Po štyroch rokoch opustila i druhého manžela. Onedlho stretla ďalšieho muža, s ktorým mala dcéru. Ich manželstvo vydržalo 26 rokov.

Spolu s posledným a vtedy ešte budúcim manželom sa v roku 1997 presťahovali do Texasu a Batiz sa zamestnala v HR firme. Tam dostala nápad na náborovú webovú stránku, ktorá by dokázala nájsť zamestnancom kariéru podľa firemnej kultúry. Na tento projekt stavila svoje úspory i peniaze z kreditných kariet. Investori rizikového kapitálu jej sľúbili 5 miliónov dolárov. Ona však v roku 2000, keď praskla internetová akciová bublina, od biznisu ustúpila. Nemohla splácať dlhy, hypotéky ani pôžičky na autá. Opäť vyhlásila bankrot.

Vtedy sa zaprisahala, že už nikdy sa nezadlží, neosloví investorov a najmä nezačne podnikať. Tento sľub jej vydržal štyri roky. Všetko zmenila rodinná večera v roku 2006. Niekto z hostí vtedy použil toaletu a jej švagor začal nahlas riešiť, či by sa dalo zápachu nejakým spôsobom zabrániť.

„Cítila som, ako mi cez telo prechádza elektrický prúd,“ spomína si. Ihneď totiž začala premýšľať o éterických olejoch, ktoré v tom čase používala na relaxáciu. Nasledujúcich 9 mesiacov skúmala tieto oleje a ďalšie prírodné spôsoby, ktorými by sa dalo bojovať proti zápachu. Miešala ich doma v kuchyni a pozývala svoju rodinu i priateľov, aby ich vyskúšali u nej doma na toalete.

Až raz vyšiel z kúpeľne jej manžel a mal dobrú správu. Jeho slová zneli: „Ó, bože. Budeme milionári.“ Jej toaletný sprej fungoval (a stále funguje) tak, že sa pred použitím nastrieka do toalety, olej vytvorí na hladine vody bariéru, ktorá zaistí, že sa zápach nedostane ďalej. V roku 2007 už rozdávala prvé fľaštičky priateľom. Keď sa o jej produkte začalo hovoriť, tak ju oslovil majiteľ jedného butiku, ktorý chcel tieto spreje predávať.

Doslova naškrabala 25-tisíc dolárov, požičala si i od švagra, a objednala tisíc fliaš od výrobcu v Pittsburghu. Následne expandovala do ďalších butikov a začala prezentovať na veľtrhoch. Do konca prvého roka podnikania predala 260-tisíc fliaš Poo-Pourri a jej príjmy sa vyšplhali na milión dolárov.

Následne sa však objavil problém. V roku 2013 sa začali na trhu objavovať konkurenti. Batiz potrebovala urobiť radikálny krok. Nemohla si dovoliť televíznu reklamu, no mohla urobiť digitálne video. „Potrebovala som niečo nečakané,“ hovorí. „Ak by som si zo zápachu urobila srandu, ľudia by sa tomu trochu otvorili.“ V septembri preto spoločnosť zverejnila na platforme YouTube video „Girls Don’t Poop“, za ktoré zaplatila 25-tisíc dolárov.

Po dvoch týždňoch malo toto video, do ktorého propagácie na platformách YouTube a Facebook investovala ďalších 650-tisíc dolárov, viac ako 10 miliónov zobrazení. Za necelý týždeň dostala Batiz objednávky v hodnote 4 miliónov dolárov. A nasledujúci rok sa vďaka virálnemu videu zvýšili predaje spoločnosti o 80 %.

Hlavné foto: Forbes.com

Autorka Madeline Berg píše pre Forbes.com o bohatých ľuďoch. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk