12. októbra 2020

Nebojte sa, táto rada nie je o elektroinštalácii, ale o metóde, ktorej sa v angličtine hovorí „grounding“. Síce súvisí s prenosom energie, ale nie je životu nebezpečná – naopak, mala by vám pomôcť ho vylepšiť.

O čo ide? Stručne povedané, ide o spojenie so zemou a prirodzené vybitie všetkého, čo sa vo vás nahromadilo a nedá vám spať, uvrháva vás do depresie či spôsobuje úzkosti.

Znie to veľmi ezotericky, ale sami určite viete, že prechádzka naboso po tráve alebo pláži, kúpeľ v rieke, alebo len prosté rozvalenie sa na lúke dokážu byť veľmi príjemnými činnosťami. A to je presne ono: uzemnenie sa v pravom slova zmysle.

Sila pozitívneho uvažovania môže byť klam. Buďte radšej realistami

Nielenže sa tým zlepší vaša nálada, ale podľa dostupných štúdií majú vyššie uvedené praktiky vplyv aj na vaše fyzické zdravie. Môžu prispieť k zníženiu zápalov či bolesti, podporiť imunitu, zlepšiť kvalitu spánku či znížiť mieru únavy. A to za pár chvíľ strávených „v štýle hippies“ stojí, nie?

Reklama

Začínajúca sa jeseň síce chôdzi bez topánok zrovna nepraje, ale nenechajte sa tým odradiť– uzemniť sa dá aj inak. Konkrétne v emocionálnej rovine. Túto metódu môžete praktizovať kedykoľvek, pretože jej základom je, že čokoľvek budete robiť, budete to robiť vedome a s maximálnym využitím svojich zmyslov.

Viete, ako na domáci tréning emočnej inteligencie?
Zlepší vám to sebaovládanie aj empatiu

Pomôžete si tým hlavne k zbaveniu sa psychickej záťaže a naučíte sa prežívať prítomné okamihy. Gretchen Rubin, uznávaná expertka na to, ako byť šťastný, odporúča na začiatok tento jednoduchý zmyslový tréning:

Pre zrak

Pokiaľ práve neprší, vyrazte von a pozorujte oblohu. Ak je škaredo, vyberte zo skrine staré fotky alebo otvorte fotoalbum, ktorý sa vám už bohvie ako dlho povaľuje na stolíku, a začnite si ho prehliadať. Ale starostlivo, všetky detaily!

Technikami uzemnenia sa môžete zbaviť psychickej záťaže a naučiť sa prežívať prítomné okamihy. Foto: Unsplash

Pre sluch

Pustite si obľúbenú pieseň a skúste ju vnímať tak, akoby ste ju počuli prvýkrát. Pokiaľ chcete ísť von, započúvajte sa do ruchu ulice, neberte ho ako niečo rušivé, ale ako súčasť svojho vonkajšieho zážitku.

Pre čuch

Máte doma korenie? Výborne, tak ho vyberte a pričuchnite si k nemu, nech viete, ako presne vonia čierne korenie alebo paprika. Skúste rozoznať, čo všetko je vo vašej obľúbenej zmesi na dochutenie mäsa. Urobte si Vianoce tým, že si privoniate ku škorici alebo k vanilke. Nie nadarmo nám býva v kuchyni tak dobre.

Pre chuť

Teraz sa môžete presunúť k chladničke a urobiť si neobvyklú degustáciu. Delikátne potraviny v nej nechajte tak, a namiesto nich vytiahnite tvaroh, kečup alebo horčicu a schválne vyskúšajte, ako naozaj chutia a čo všetko v nich cítite.

Pre hmat

Tu je to asi najjednoduchšie, do rúk môžete zobrať prakticky čokoľvek. Zavrite oči a vnímajte danú vec. Jej tvar, povrch, materiál, z ktorého je vyrobená. Ak chcete potrénovať svoju kožu, choďte si dať sprchu a meňte teplotu vody (podobne takto môžete využiť aj inak otravné umývanie riadu).

A pokiaľ máte psa alebo iné zvieratko, urobte mu radosť a párkrát ho pohladkajte.

Znie to banálne, ale všetko sa začína maličkosťami. Keď sa naučíte uzemniť tu a teraz, môžete prejsť do ďalšieho levelu. A na jar to vyskúšať bez topánok.

Autorka textu Lucie Černohlávková píše pre Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?