27. septembra 2020

Najdôležitejšie je zostať pozitívny! Verte tomu, že sa vám všetko raz podarí a ono to vyjde! Tieto vety určite poznáte a znejú veľmi pekne. Až na to, že jeden z najobľúbenejších návodov, ako ísť za svojím cieľom, pravdepodobne nefunguje.

Tvrdí to skupina výskumníkov z London School of Economics a z Univerzity v Bath, ktorí spoločne počas 18 rokov sledovali finančné očakávania a realitu 1 600 ľudí, a došli k záveru, že tí, ktorí sa na svet pozerajú optimisticky, nekončia bohatší a úspešnejší, ale smutnejší a chudobnejší.

Ako to? Rovnako ako prílišní pesimisti totiž nerobia správne rozhodnutia, respektíve také, ktoré by vychádzali zo správneho posúdenia svojich možností. Namiesto toho sa rozhodujú neobjektívne s vidinou budúcich (ne)úspechov.

Život nie je len pozitívny. Ako sa s tým dokážeme vyrovnať?

Obidva prístupy vedú podľa vedcov k podobným koncom – príliš optimistickí ľudia zažívajú kvôli svojmu presvedčeniu väčšinou veľmi silné nápory sklamania, keď im ich plány nevyjdú, silní pesimisti sa zase uzatvárajú do špirály strachu z ďalších možných problémov.

Reklama

Najlepšie sa v spleti pocitov vlastného zadosťučinenia, kvalitného a harmonického života a šťastia darí podľa vedcov tým, ktorí zvládnu zachovať chladnú hlavu a zostať realistami. To znamená vecne zhodnotiť, čo je a čo už nie je v ich silách a tiež si klásť rozumné ciele.

7 tajomstiev o produktivite a organizovaní, ktoré ste pravdepodobne zmeškali

„Plány založené na slepej viere vedú k zlým rozhodnutiam a sú predurčené k tomu priniesť horšie výsledky než tie, ktoré vychádzajú z racionálnych a realistických predpokladov. To znižuje pocit vnútornej pohody ako u optimistov, tak u pesimistov,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie Chris Dawson z Univerzity v Bath, ktorý verí, že výskum môže spôsobiť mnohým ľuďom úľavu.

Nerealisticky údajne uvažujeme v oblastiach zamestnania, úspor a vôbec čohokoľvek, čo v sebe obsahuje prvok nejakého rizika.

Bohužiaľ, z výskumu tiež vyplynulo, že až 80 percent populácie sú práve silní optimisti, ktorí neustále preceňujú pravdepodobnosť, že všetko dobre dopadne. O čo vyššie sú ale naše očakávania, o to horší je následný emocionálny rozklad.

Tak sa radšej naučte, že byť obyčajný je vlastne dosť fajn.

Autorka textu Lucie Černohlávková píše pre Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?