31. júla 2020

Či už sú to pokusy o špehovanie, alebo používanie zozbieraných údajov na to, aby vám predávali veci, v každom prípade je jasné, že zariadenia ako Google Home či Amazon Alexa vás odpočúvajú. 

A my sme sa buď už natoľko stotožnili s prítomnosťou digitálnych zariadení v našich životoch, alebo sme sa rozhodli, že možnosť zapínať naše smart svetlo jedným pokrikom na Alexu stojí za stratu nášho súkromia.

Amazon môžeme pochváliť za to, že vo FAQ (často kladených otázkach) a vo svojom „privacy hube“ uvádza, že jeho zariadenie Alexa vás neodpočúva stále. Potrebuje na to „prebúdzacie slovo“. A ak vypnete mikrofón, Alexa nebude mať čo do cloudu vysielať.

Počúvajú Siri, Alexa a Google Assistant naše súkromné konverzácie?

Problém je v tom, čo sa deje, keď sa zariadenie zobudí, prípadne keď ho zobudíte omylom. A tento problém chce riešiť zariadenie Alexagate, ktoré má vraj zapchať špehujúce uši. Zariadení tohto typu zatiaľ nebolo na trhu veľa. Nie je to ani také ľahké.

Reklama

Zariadenia ako Alexa sú robené na to, aby stále dávali pozor, aby čakali, či sa nemajú zobudiť a prehrať nám nejakú obľúbenú pesničku alebo po tom, ako na ne začne kričať dieťa, aby prehrali jeho pesničku, prípadne začalo rozprávať po francúzsky… no, a preto ja už Alexu nemám.

Rušička Alexagate. FOTO: FORBES USA

Už sme tu mali aj „kondóm“ na Alexu, ale to bol skôr marketingový nezmysel než technologické riešenie. Alexagate na vývoj vyčlenila viac ako rok a sľubuje, že zablokuje mikrofón Alexy vďaka tomu, že má až sedem podzvukových ampliónov. Samozrejme, tiež čaká na zobúdzací zvuk – trojité tlesknutie, a potom začne rušiť.

Ľudia ultrazvuky, ktoré vydáva, nepočujú, a je krásna žltá, takže je nepochybne omnoho lepšia ako nudné šedé domáce zariadenia.

Alexagate je v každom prípade prvý praktický (tak, že by si ju mohli kupovať aj masy) produkt firmy MSCHF, ktorá sa doteraz zameriavala na sociálne podvratné projekty a aplikácie. Alexagate do tejto kategórie patrí, ale je to aj extrémne pragmatické riešenie, keďže vieme, čo Amazon a Google o nás vedia a ako si zbierajú svoje informácie.

Produktové faily gigantov. Tieto inovácie
priniesli veľkým tech firmám iba straty

Objem výroby Alexagate je obmedzený a vecička stojí 99 dolárov. Použiť sa dá s Amazon Echo Dot 1., 2. a 3. generácie, Echo Plus druhej generácie, Echo prvej a tretej generácie. Technológia, ktorú používa, je zrejme dosť jednoduchá (z pohľadu elektrotechniky) a menej cynický človek by povedal, že do roku 2021 budú domácnosti plné týchto smart rušičiek.

Ešte cynickejší človek by však poukázal na fakt, že ľudia zdieľajú o Billovi Gatesovi memečka o tom, že im chce implantovať do mozgu čipy, a robia to zo svojich smartfónov, ktoré v skutočnosti SÚ práve týmito sledovacími zariadeniami – a oni ich s radosťou nosia so sebou vo vreckách.

A hoci naše smartfóny počúvajú, úroveň našej apatie voči tejto skutočnosti je priamo úmerná nášmu záujmu o výpredaj počas Amazon Prime Day.

„Amazon Echo nahráva všetko, čo započuje vo vašom dome, 24/7, a archivuje to na cloudovom úložisku Amazonu,“ hovorí manifest Alexagate. „Nonstop zapnutý diabolský Mikrofón je ako zločinec z komiksu, ale nie je to žiadne prekvapenie. Možno si nemyslíte, že Facebook stále počúva váš mikrofón na mobile, ale aspoň si položte s otvorenou mysľou túto otázku: Myslíte si, že „mute” gombík na Echu skutočne niečo robí?“

Umelí ľudia, umelý sex, umelé mäso…
Technológie roku 2020

Zvyšok manifestu Alexagate je tiež dobré čítanie. Je to stručný (a filozoficky ironický) prehľad nášho vzťahu so „smart home tech“ a miestom, ktorý v ňom má Alexagate. Zaujímavé je, že rušička budí dojem, že je tiež skôr súčasťou sveta Silicon Valley než sveta mimo neho. Existuje len preto, že existuje Alexa, a slúži len na to, na čo neslúži Alexa, pretože inak by celý ten kruh nebol uzavretý.

Autorom článku je prispievateľ Curtis Silver, ktorý pre americký Forbes píše o technológiách.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?