11. januára 2020

Už viac ako polstoročie prináša technologická výstava Consumer Electronics Show (CES) pohľad na výrobky, ktoré zakrátko bude používať celý svet. V minulosti tam mali premiéru vynálezy ako videorekordér, Xbox či 4K televízie. Na aké technológie sa môžeme tešiť v roku 2020? Podľa prehliadky v Las Vegas sme vybrali šesť oblastí, o ktorých budeme tento rok počúvať. 

1. Umelí ľudia

Siri, Alexa, Google Assistant… Ľudia si ešte nestihli zvyknúť na hlasových asistentov a už nám ďalšia veľká spoločnosť predstavuje umelú inteligenciu zabalenú v ľudskej podobe. Nejde však o žiadnych robotov, rozruch na CES 2020 spôsobili „umelí ľudia“ pod značkou Neon, ktorú na výstave odprezentoval gigant Samsung. Reálna prezentácia síce nedosahovala na nafúknuté promo, je to však až desivo zaujímavý koncept. Na obrazovku vo výške človeka si môžete nechať zobraziť realisticky sa pohybujúcu postavu, ktorá však nemá prioritne slúžiť ako asistent, ale skôr ako spoločník. 

Skúma vplyv digitálnych technológií na deti.
Poradila si aj s tým, že ju ako ženu vo vede podceňovali

Jednou z cieľových skupín pre „umelých ľudí“ Neonu budú napríklad osamelí dôchodcovia. Tí nestoja o to, aby im AI vedela povedať len to, aké bude dnes počasie, či kam sa ísť najesť. Budú (?) chcieť niekoho, kto ich bude počúvať a reálne na nich reagovať aj odpovedať.

Reklama

Problémom je, že v súčasnej forme reč  „umelých ľudí” nedosahuje ani len úroveň Siri z jej začiatkov. Avatari vedia predviesť mnoho druhov úsmevov, reakcií aj prirodzené pohyby tela, no v komunikácii majú neraz neprítomný výraz tváre ako postavy z obrazov Edwarda Hoppera. Na druhú stranu, firma Neon má len polroka… Výroba umelých ľudí je len v začiatkoch. 

2. Mäso bez zvierat

„Nikomu sa nepáči, že mäso získavame z mŕtvol zvierat. Ale produkt ľudia milujú. Takže naším cieľom je vymyslieť lepšiu technológiu, ktorou by sa ľuďom dalo ponúknuť to, čo majú radi. Môžeme tým prispieť k riešeniu dvoch veľkých hrozieb pre planétu – klimatickej zmeny a hubeniu živočíšnych druhov,“ povedal na CES 2020 Pat Brown, šéf Impossible Foods.

A predstavil prvé rastlinné „bravčové“, pretože práve z tohto druhu mäsa získava ľudstvo najviac proteínov. Trend vývoja rastlinnej náhrady mäsa pokračuje, napokon už aj v našich reťazcoch možno dostať výrobky Brownovho konkurenta Beyond Meat.  

V Británii reformoval informatiku.
Hovorí, že deti by sa mali učiť o technológiách od narodenia

Spolupracovník Forbesu Pete Pachal priamo v Las Vegas „rastlinné bravčové“ aj ochutnal. Dojmy? „Či nasolené alebo bez soli, môžem potvrdiť, že chutí ako bravčové.“ Ochutnávka pre návštevníkov pozostávala najmä z ázijskej kuchyne – „bravčové“ guľky v sladkokyslej omáčke či dan dan s rezancami. Na „rastlinnú slaninu“ či „impossible rebierka“ si firma zatiaľ netrúfla. Témy ekológie a zdravia prepletené s technológiami patrili v Las Vegas k najsilnejším. Francúzsky startup Urgonight napríklad predstavil zariadenie, ktoré cez deň trénuje mozog, aby ten vedel večer zdravo spať.    

3. Dopravné prostriedky 2.020   

Hoci CES nie je autosalónom, hype okolo elektromobilov v posledných rokoch spôsobil, že sa doprava stala jednou zo silných tém výstavy. Aj tento rok tam automobilky odprezentovali viacero vozidiel – Fisker Ocean SUV (so solárnou strechou a ekologickým textilom vnútri marketované ako vozidlo „najviac prispievajúce k udržateľnosti“), Rivian SUV s integrovanou Amazon Alexa či BMW iNext, koncept elektrického SUV s 5G sieťou. Svet sa však už viac obzerá po budúcnosti mobility, ktorá ma spočívať v zdieľaných dopravných prostriedkoch a vo využívaní inovatívnych vozidiel. 

Pozornosť pútal najmä Segway S-Pod, vozidlo v tvare rozpolenej škrupinky vajca s pohodlným kreslom. Táto sci-fi mašinka však dokáže vyvinúť maximálnu rýchlosť takmer 40 kilometrov za hodinu. Využíva technológiu zo známych Segwayov, vďaka čomu drží rovnováhu na 2 kolesách. Využitie má nájsť na letiskách či na uzavretých kampusoch. Francúzska firma Wello predstavila zase akúsi elektrickú rikšu, solárne poháňanú kombináciu medzi autom a bicyklom, ktorá okrem „šoféra“ pojme aj ďalšieho dospelého, dve deti alebo veľký nákup. 

4. Sex tech

Vlani si svet pripomenul 50. výročie od legalizácie pornografie (bolo to v Dánsku v roku 1969). A rok 2020 sa zapíše ako ten, keď sa na CES prvý raz smú prezentovať aj sex tech „hračky“. Stalo sa tak po tom, čo vlani organizátori odmietli na výstavu zaradiť robotický vibrátor Osé a označili ho za nemorálny, zatiaľ čo potichu tolerovali ukážky VR porna.

Iný meter pre produkty pre ženy a (najmä) pre mužov vyvolal škandál. Na základe neho dostali tento rok výrobcovia sex tech zelenú. S niekoľkými „ale“. Ich produkt musí „zahŕňať inovatívnu technológiu“ a zakázané sú niektoré produkty, ako napríklad humanoidné sex roboty. 

Aj vďaka minuloročnému rozruchu sa z Osé stal hit – keď sa v novemberi 2019 dostal do predaja, výrobca Lora DiCarlo zarobil v priebehu prvej hodiny milión dolárov. Osé je handsfree vibrátor, ktorý súčasne dráždi klitoris aj bod G a bol vyvinutý v spolupráci s laboratóriom robotiky na Oregon State University. Podľa magazínu Wired majiteľka značky Lora Haddoc zaujala investorov vetou: „Prvý orgazmus som mala v 28, a preto mám skvelý nápad na produkt.“ Firma priniesla na CES aj dva nové produkty a nepriamo aj zástup ďalších firiem, ktoré mohli na výstave prvý raz prezentovať sex tech segment (ktorý má mať v roku 2024 hodnotu 24 miliárd dolárov).   

5. Smart na nečakaných miestach

Pri slovnom spojení smart home si stále väčšina ľudí vybaví najmä inteligentné osvetlenie či termoreguláciu. Na CES 2020 však bolo vidno, že smart sú už aj zariadenia, od ktorých to nik nečakal. Kohler predstavil napríklad smart sifón napojený na wifi v kombinácii s čističkou vody ako aj sprchovú hlavicu so zabudovaným reproduktorom s hlasovým asistentom Alexa. Mui panel je zase kontrolný panel celej vašej smart domácnosti, a je vyrobený z kusu dreva! Buzz word tohtoročnej výstavy bolo aj Wifi 6, sieť lepšie pripravená pre záplavu smart zariadení. A, samozrejme, k tomu tony možností smart osvetlenia – od štýlových hexagónov na stenu po záhradné svetlá.

V tejto kategórii sa navyše objavil aj jediný slovenský zástupca na CES 2020 – firma Domotron. Na výstave prezentovali systém pre riadenie smart domácnosti. Súčasne chce firma takto oficiálne vstúpiť na tamojší trh. Jej výrobok zjednocuje všetky prvky smart home do jedného systému. Ten analyzuje správanie členov domácnosti a vyhodnocuje údaje zo senzorov umiestnených vo vypínačoch. Vďaka umelej inteligencii následne vytvára automatizácie šité na mieru. Podľa CSO Domotronu Patrika Janušeka firma na výstave otvorila rokovanie o spolupráci s niekoľkými telekomunikačnými operátormi, energetickými spoločnosťami a inými výrobcami smart home systémov.

6. 8K a ďalšie zbytočnosti

Reklama

8K televízia nie je ani novinkou tohto roka, v takomto rozlíšení sa stále prakticky nič nenakrúca a ľudské oko na bežnú sledovaciu vzdialenosť od televízora rozdiel medzi 4K a 8K ani nerozpozná. Oveľa zaujímavejšie sú technológie ako MickroLED, prípadne Mini-LED, ktoré konkurujú drahšej technológii OLED kvalitou a najmä cenou.

Napriek tomu je veľkou témou CES 2020 8K. Svet elektroniky pre domácnosti je totiž o stálom pretláčaním produktov, ktoré vlastne ani veľmi nepotrebujete. Čo v tejto kategórii, okrem záplavy 8K televízorov, priniesla výstava v Las Vegas tento rok? 

Napríklad robota Charmina s tvárou hračkárskeho medvedíka. Jeho chvíľa príde vtedy, ak sa ocitnete na WC v polovici… činnosti a zistíte, že v kabínke nie je toaletný papier. Vtedy si cez smartfón môžete privolať Charmina, ktorý chýbajúci artikel prinesie. Samsung zase predstavila televíziu, ktorá sa otočí do vertikálnej polohy, keď si chcete na smart telke pozrieť aplikácie ako Instagram alebo TikTok. Jedným z najdivnejších výtvorov však bola robotická mačka bez hlavy. Ovál s chvostom má robiť spoločnosť ľuďom, ktorí si chcú niečo pohladkať. A zmestí sa aj do kabelky.  

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk