10. apríla 2020

Začínajú sa Veľkonočné sviatky, počas ktorých nebude možné navštevovať príbuzných. Slovenský premiér v stredu 8. apríla zopakoval, že na uvoľňovanie obmedzení pohybu a predaja nie je vhodný čas, hoci v koalícii sa názory výrazne líšia. Akým spôsobom sa vyvíja diskusia politikov o obmedzeniach, zavedených kvôli pandémii, v iných krajinách?

V stredu priniesol Forbes.sk veľký prehľad vývoja epidémie v rôznych krajinách počas marca.

Tento prehľad je sčasti podobná rekapitulácia – spôsobu, akým úrady a politici vo viacerých krajinách nastavovali, zdôvodňovali, prípadne sa škriepili o sile karanténnych opatrení. Druhou témou je, ako sa vyvíja diskusia o blízkej budúcnosti.

Za Slovensko zopakujme na úvod štvrtkové čísla (9. apríl): za takmer päť týždňov, počas ktorých evidujeme pozitívne testovaných na koronavírus, sa podarilo otestovať necelých 0,4 percenta obyvateľstva. Z týchto vyše 21-tisíc testov bolo 3,3 percenta pozitívnych. Odhaliť sa tak podarilo celkovo 701 infikovaných, dvaja ľudia zomreli.

Dopravný chaos, nezhody v koalícii:
čo spôsobilo vládne nariadenie o obmedzení pohybu

Česko: Začína sa debata o uvoľnení

Kontext: Testovaných bolo 1,0 percenta obyvateľstva, 5,1 percenta testov bolo pozitívnych (takmer päť a pol tisíca infikovaných), 112 pacientov zomrelo.

Počas Veľkej noci si ľudia v Česku nebudú môcť vinšovať ani pripíjať so susedmi, informovalo ministerstvo vnútra pred začiatkom sviatkov. Zrušené sú aj bohoslužby. Vláda vyzýva ľudí, aby zostali doma a nestretávali sa s príbuznými.

Naďalej platí zákaz zhromažďovania a pohybu po vonku v skupinách väčších ako dve osoby, povinné sú dvojmetrové rozostupy.

Pohyb v rámci štátu vyriešili úrady tak, že v zásade povolený nie je, „pobyt v prírode a nevyhnutné cesty za rodinou alebo osobami blízkymi“ sú však (významnými) výnimkami.

Budeme hlásiť príznaky COVID-19 cez Facebook?
Mohlo by to pomôcť epidemiológom

Súčasne sa rozbiehajú aj pokusy o uvoľnenie opatrení. Minulý víkend vyhlásil dovtedy prísny šéf boja proti epidémii, námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula, že šírenie COVID-19 nemá v Česku exponenciálny charakter a krajinu „čaká diskusia, čo ďalej“.

Od štvrtka si ľudia v Česku môžu nakúpiť aj v hobbymarketoch, stavebninách, železiarstvach a cyklistických predajniach – ak budú k dispozícii rukavice a dezinfekcia. Otvorené budú aj zberné suroviny a kompostárne.

Po Veľkej noci by mali byť otvorené predajne obuvi a papiernictva, od 14. apríla by mala byť povolená možnosť vycestovať za hranice služobne, na montáže, za lekárom a príbuznými. Po návrate ale budú musieť cestujúci ísť na 14 dní do karantény.

Krátko pred sviatkami, v stredu, prišla od politikov dvojica krokov v duchu hesla „cukor a bič“. Minister zdravotníctva Adam Vojtěch vyhlásil, že krajina sa „môže pripravovať na kontrolovaný návrat k normálnemu životu“, keďže opatrenia zafungovali, súčasne však český parlament schválil možnosť uložiť pokutu do 10-tisíc českých korún za nenosenie rúšok.

Napokon, vo štvrtok 9. apríla vyhlásil námestník Prymula, že epidémiu „sme neporazili, ale zastavili“, a tiež, že veľkonočný víkend je „rizikový“ a núdzový stav v Česku predĺžili do konca mesiaca.

Nemecko: uvoľnenie (možno) po Veľkej noci

Kontext: Pred koncom marca prekročil počet testovaných 1 percento obyvateľstva, podiel pozitívnych testov okolo siedmich percent (aktuálne už vyše 108-tisíc prípadov). V krajine zaznamenali vyše 2-tisíc úmrtí.

Obmedzenia v celom Nemecku platia zatiaľ do 19. apríla, v rôznych spolkových krajinách má deväť celonemeckých opatrení rôzne špecifiká. Obmedzenie kontaktu s ľuďmi mimo domácnosti definovala vláda ešte v marci slovami „na absolútne minimum“, pred sviatkami úrady ľuďom zopakovali, že to znamená, že nemajú navštevovať príbuzných.

Na verejnosti je povinný odstup „najmenej 1,5 metra, optimálne 2 metre“, stretnúť sa smiete iba s jednou osobou, ktorá nepatrí do domácnosti. Stretávanie za účelom osláv nie je povolené „ani v bytoch a súkromných zariadeniach.“

Policajná hliadka v Anglických záhradách v Mníchove. FOTO: SITA, AP

Aktuálny vývoj šírenia infekcie podľa tohtotýždňových vyjadrení epidemiológov nie je celkom optimistický, nákaza sa po predchádzajúcom výraznejšom spomalení opäť rozbehla o čosi rýchlejšie.

Dôležití politici začínajú naznačovať svoje predstavy o budúcnosti: premiér Bavorska Markus Söder avizoval, že gigantický jesenný festival Oktoberfest je ohrozený, Armin Laschet, premiér Dolného Saska a jeden z kandidátov na nástupcu kancelárky Angely Merkelovej povedal, že uvoľnenie opatrení si žiada jasný plán a rozhodujúce musí byť, „či sú dostupné dezinfekčné prostriedky a či je možné dodržať fyzický odstup.“

V stredu zopakovala aj kancelárka Angela Merkelová, že „na uvoľnenie opatrení je zatiaľ priskoro“, vo štvrtok dodala, že „je dôvod na opatrnú nádej a k normálnemu stavu povedú malé krôčiky.“ Minister zdravotníctva sa pridal s varovaním, že Veľká noc rozhodne, či sa vývoj bude naďalej zlepšovať, alebo sa opäť zhorší.

Do debaty sa vložili aj sudcovia – v spolkovej krajine Mecklenbursko – Predné Pomoransko, kde správny súd zrušil platnosť obmedzenia výletov na ostrovy v Severnom mori a na pobrežie.

Rakúsko: po sviatkoch otvoria niektoré obchody

Kontext: Testovaných bolo takmer 1,4 percenta obyvateľstva, vyše 10 percent pozitívnych testov (vyše 13-tisíc infikovaných), 273 zomrelo.

Do 13. apríla je povinné dodržiavanie odstupu, povolené sú iba „nevyhnutne potrebné kontakty“. Vstup do verejných priestorov je „v zásade zakázaný“, okrem práce, návštevy lekára, lekárne, potravín, pošty a drogérií, ako aj prechádzok alebo behu v prírode s členmi domácnosti. Viacero oblastí v Tirolsku a Salzbursku je stále v karanténe.

Tempo šírenia nákazy sa spomaľuje, pribúda však chorých na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Po Veľkej noci sa úrady chcú pokúsiť o opatrné zjemňovanie obmedzení. Od 14. apríla by mali dostať možnosť otvoriť predajne do 400 metrov štvorcových, so vstupom jedného zákazníka na 20 metrov štvorcových, ak sa bude situácia vyvíjať priaznivo, od 1. mája možno všetky obchody. Od polovice mája teoreticky aj hotely či gastronómia.

Taliansko: tempo nákazy už klesá, opatrenia asi zatiaľ nezrušia

Kontext: Testovalo 1,4 percenta obyvateľstva, aktuálne hlási 143-tisíc prípadov (17 percent pozitívnych testov), takmer 18-tisíc úmrtí.

Celoštátny núdzový stav, vyhlásený 9. marca, predĺžili v prvom z európskych epicentier nákazy zatiaľ do 13. apríla. Hoci tempo pribúdania nakazených sa spomaľuje, pribúda stále takmer 2-tisíc nových prípadov denne. Prenos nákazy do južných regiónov krajiny sa zatiaľ podarilo výrazne spomaliť.

Ľudia stoja v rade na rúška zo zásielky z Číny pred výdajňou v Miláne. FOTO: SITA, AP

Poradca ministra zdravotníctva pre koronavírus Walter Ricciardi pred pár dňami naznačil, že prísne opatrenia by mali byť predĺžené aj naďalej. Premiér Giuseppe Conte vo štvrtok pripustil, že na základe výroku expertov by sa ku konca apríla mali vytipovať „sektory ekonomiky, ktoré by mohli reštartovať svoju činnosť.“

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?