27. novembra 2019

Keri Elmsly si vybudovala kariéru v oblasti výroby vizuálnych, umeleckých, dizajnérskych a technologických inštalácií. Pripravovala ich pre svetové turné rapera Jay-Ziho, na hlavnú scénu festivalu Coachella či vôbec prvé živé vystúpenie The Drone Orchestra pre hudobníka Johna Calea zo skupiny Velvet Underground. Ako bývalá kreatívna riaditeľka dizajnérskeho štúdia Second Story mala na starosti umeleckú stránku pohlcujúcich zážitkov pre globálne značky. 

Elmsly je v súčasnosti senior viceprezidentkou pre rozvoj a produkciu v americkej spoločnosti Madison Square Garden Company, kde pracuje na kreatívnom obsahu pre umeleckú arénu MSG Sphere, ktorej dostavba je naplánovaná na rok 2021. Aréna bude využívať najmodernejšie technológie, pomocou ktorých bude vytvárať pohlcujúce zážitky. Keri Elmsly okrem toho pracuje ako mentorka v kultúrnej organizácii New Inc, ktorá sa venuje spojeniu umenia, technológií a dizajnu.  

Obklopená umelcami

Elmsly vyrastala na Novom Zélande. Počas toho, ako ju jej stará mama učila šiť, si vypestovala záujem o dizajn a módu. „Chcela som si vytvoriť vlastný imidž a ovplyvňovať ním okolité prostredie. Nikdy som však nebola dobrá v kreslení,“ vysvetľuje. „A Nový Zéland bol v časoch bez internetu odrezaný od kultúry dizajnu.“

Umelec, ikona i boháč: Takto sa stal Jay-Z
prvým hiphopovým miliardárom v histórii

Keď sa spolu s rodinou presťahovala do Veľkej Británie, začala spoznávať hudbu a rôzne subkultúry. Ako tínedžerka navštevovala každý víkend nejakú zaujímavú šou. „Boli to začiatky hudobného štýlu acid house, neskorej post-punkovej kultúry a množstva štýlov a chutí, ktoré sa ‚stretávali‘ na večierkoch a festivaloch,“ vraví.  

Keri Elmsly sa podarilo uspieť i vďaka tomu, že si priznala svoje nedostatky. Foto: Forbes.com/Second Story

Počas nasledujúcej dekády ju táto skúsenosť inšpirovala pri práci s európskymi umelcami a sochármi. Pripravovala výstavy na festivaloch a v unikátnych destináciách, spolupracovala s umeleckým zoskupením United Visual Artists a cestovala po svete.

Napriek tomu, že bola obklopená skupinou umelcov a hudobníkov, Elmsly dobre vedela, že zrovna v tejto oblasti netkvie jej talent. Preto hľadala vlastnú cestu. Napokon zistila, že dokáže umocniť talent ostatných – keď vytvára pohlcujúce zážitky, posúva tým vpred ľudí, ktorí za nimi stoja. 

Bola dobrá, priemerná aj hrozná

Aktuálne v spoločnosti Madison Square Garden Sphere čerpá zo všetkého, čo sa doteraz naučila, a využíva to pri tvorbe projektu, ktorý podľa nej úplne zmení pohľad, aký majú ľudia na pohlcujúce zážitky. „Zriedka sa môžete podieľať na vytváraní niečoho, čo sa ešte nikdy nestalo. Nasledujúcich pár rokov bude pre mňa určujúcich,“ uvádza Elmsly.  

Aj takto vyzerajú pohlcujúce zážitky, ktoré vytvára Keri. Foto: Forbes.com/Second Story

V živote aj v práci si sama vyskúšala veľa vecí, v ktorých bola dobrá, priemerná a dokonca aj hrozná. Práve to ju však priviedlo ku kariére, ktorá je v súlade s jej životným cieľom. „Stálo ma veľa úsilia zistiť, že v niektorých veciach budem jednoducho navždy len priemerná. Ide napríklad o kódovanie, vizuálny dizajn, sochárstvo či mechaniku. No aj napriek tomu som nakoniec bola schopná spojiť svoje rozsiahle siete, nápady a súbory zručností, aby som vytvorila úspešné umelecké postupy, organizácie a zážitkové firmy. Svoje silné stránky som si uvedomila až vtedy, keď som uznala vlastné nedostatky.“  

Najlepšie zarábajúci hudobníci na svete.
Rebríček ovládajú nesmrteľné skupiny

Elmsly ponúka tri rady, vďaka ktorým by ste mohli nájsť cestu k úspechu, a to tak, že sa naučíte, v čom ste „hrozní“:  

  1. Zašpiňte si ruky a vyskúšajte veľké množstvo vecí. Pokúste sa získať širší prehľad o tom, kde môžete rozvíjať svoj talent. Zaujímal ma dizajn a kompozícia a bolo ťažké priznať si, že som nemala zručnosti, ktoré by zo mňa urobili viac než len priemernú remeselníčku. Napriek tomu som si dokázala vybudovať kariéru v oblasti dizajnu. Naučila som sa rozoznať, či je niekto dobrý dizajnér, a vytvoriť som mu cestu, vďaka ktorej by vynikol.  
  2. Buďte pripravení vydržať, počúvať a rýchlo sa zmeniť. Jedna z prvých veľkých šou, ktorú som pripravovala, ma naučila veľa. Tvorila som vizuálny obsah pre svetové turné popredného hudobníka. Bola to situácia, v ktorej som sa musela riadiť vetou: „Zvládnite to načas alebo to bude robiť niekto iný.“ Popri organizovaní som bola nútená učiť sa o hierarchii a protokole. Na skúške sa pokazilo niekoľko vecí a boli sme takí nováčikovia, že nás takmer vyhodili. Našťastie bolo na mieste niekoľko etablovaných ľudí, ktorí ma vzali bokom, povedali mi, o čo ide, a ukázali mi, čo robíme zle. Nikdy som sa neučila tak rýchlo a ani som nemusela svoj tím nútiť meniť tak veľa vecí za pochodu. Uvedomila som si, že zlepšovanie talentu môže pochádzať z nevyhnutnosti, nie z voľby a pripravenosti.  
  3. Opýtajte sa samých seba, či je potrebné, aby bola vaša práca prepojená so životným zmyslom. Definujte, čo si ceníte a ako chcete prispieť komunite, rodine a prostrediu. Význam a zmysel, ktorý nájdete vo svojej práci, sa v priebehu času mení. Je to dynamická vec. Nechcela by som, aby ľudia posudzovali samých seba iba na základe úlohy, ktorú práve zohrávajú.  

Prispievateľka MeiMei Fox píše pre Forbes.com o zdraví, psychológii i zmysle života. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk