7. decembra 2018

U2 vydali album The Joshua Tree pred viac ako tromi dekádami. A teraz sa zdá, že sa tento hudobný počin pekne zakorenil v srdciach ich fanúšikov. Nesmrteľní Íri s ním vyrazili na koncertnú šnúru, ktorá im priniesla príjmy vo výške 316 miliónov dolárov. Na vystúpeniach sa ukázalo 2,7 milióna fanúšikov. Dobré, nie? No a preto U2 kraľujú nášmu rebríčku najlepšie zarábajúcich hudobníkov roka 2018. 

Írski rockeri v ňom obsadili prvé miesto so sumou 118 miliónov dolárov, čo je cifra, ktorá im „pritiekla do kasy“ počas nami sledovaného obdobia. U2 nie sú ale jediným európskym umeleckým projektom, ktorý zarobil 9-cifernú sumu. Top trojku totiž okrem nich tvoria aj britskí Coldplay a Ed Sheeran. Zatiaľ čo skupina sa vyšvihla vďaka polmiliardovému dvojročnému turné, spevákovi pomohli miliardy stiahnutí jeho pesničiek a streamy.

Ženy a hudobný biznis. Pozrite si prvú najlepšie zarábajúcu desiatku

Spolu dosiahla desiatka najlepšie zarábajúcich hudobníkov príjem 886 miliónov dolárov, čo je približne taká istá suma ako vlani.

1. U2 (118 miliónov USD)

Írska rocková skupina U2 vystupuje v Miláne.
Írska rocková skupina U2 vystupuje v Miláne. Foto: TASR/AP

Nesmrteľní írski rockeri oslavujú 30 rokov od vydania svojho albumu The Joshua Tree rovnomenným turné, ktoré sa označuje za najlukratívnejšiu hudobnú udalosť minulého roka. Vlani v decembri skupina tiež vydala štrnásty štúdiový album Songs of Experience.

2. Coldplay (115,5 milióna USD)

Chris Martin a Coldplay na pódiu.
Chris Martin a Coldplay. Foto: SITA/AP

Príjmy z koncertov na turné A Head Full Of Dreams boli odhadom viac ako pol miliardy dolárov (počas dvoch rokov na piatich kontinentoch).

3. Ed Sheeran (110 miliónov USD)

Spevák Ed Sheeran pózuje počas príchodu na ocenenie Brit Awards 2018 v Londýne.
Spevák Ed Sheeran pózuje počas príchodu na ocenenie Brit Awards 2018 v Londýne. Foto: SITA/AP

Má iba 27 rokov, ale zo sólo hudobníkov zarába najviac práve vďaka streamovacím platformám. Edovi pomohlo tiež to, že sa objavil v seriáloch ako Game of Thrones a Simpsonovci.

4. Bruno Mars (100 miliónov USD)

Bruno Mars drží v náručí plno cien.
Bruno Mars a náručie plné cien. Foto: SITA/AP

Jeho turné 24K Magic World Tour prinieslo Marsovi do kasy štvrť miliardy dolárov.  Na jeho poličke skončilo aj šesť cien Grammy.

5. Katy Perry (83 miliónov USD)

Katy Perry pózuje na amfAR Inspiration Gala v Los Angeles.
Katy Perry na amfAR Inspiration Gala v Los Angeles. Foto: SITA/AP

Katy Perry bola usilovná rovnako ako jej kolegovia. Príjem z turné Witness: The Tour predstavoval milión dolárov za vystúpenie. Perry bola tiež porotkyňou v súťaži American Idol, čo jej malo priniesť ďalších 20 miliónov.

6. Taylor Swift (80 miliónov USD)

Americká country-popová speváčka Taylor Swift vystupuje v programe rannej šou televízie ABC Good Morning America na Times Square v New Yorku.
Americká country-popová speváčka Taylor Swift vystupuje v programe rannej šou televízie ABC Good Morning America na Times Square v New Yorku. Foto: SITA/AP

Z nového albumu Reputation sa predalo počas úvodného týždňa 1,2 milióna kópií v USA a dva milióny v zahraničí. Teraz je diva na turné Taylor Swift’s Reputation Stadium Tour. Vystupovať bude po celom svete od Tampy až po Tokio.

7. Jay-Z (76,5 milióna USD)

Jay-Z na vystúpení v Texase.
Jay-Z v Texase. Foto: SITA/AP

Hudobný magnát vyšiel na turné s albumom 4:44, potom sa im s Beyoncé narodili dvojčatá, no a tento rok odpálila dvojica spoločným albumom Everything Is Love a turné On The Run II.

 8. Guns N’ Roses (71 miliónov USD)

Guns N' Roses v Los Angeles.
Guns N’ Roses v Los Angeles. Foto: SITA/AP

Guns N’ Roses stavili tiež na megaturné, na ktorom nechýbali členovia pôvodnej zostavy Axl Rose, Slash a Duff McKagan. Zisky za toto celosvetové turné predstavovali väčšinu ich minuloročných príjmov.

9. Roger Waters (68 miliónov USD)

Bývalý člen skupiny Pink Floyd, britský spevák a skladateľ Roger Waters v Zürichu.
Bývalý člen skupiny Pink Floyd, britský spevák a skladateľ Roger Waters v Zürichu. Foto: TASR/AP

Bývalý basový gitarista Pink Floydu je koncertná mašina. Počas svojej šnúry Us and Them tour odohral počas nami hodnoteného obdobia skoro 100 koncertov.

10. Diddy (64 miliónov USD)

Sean "Diddy" Combs hovorí ďakovnú reč.
Sean “Diddy” Combs. Foto: SITA/AP

Veľkú porciu Diddyho príjmov tvorí nápojové impérium, ktoré zahŕňa Ciroc vodku, DeLeon tequilu a vodu Aquahydrate.

Metodológia

Príjmy sa počítajú z obdobia od 1. júna 2017 do 1. júna 2018. Ide o príjmy pred zdanením a odpočítaním poplatkov pre agentov, manažment a právny servis. Zdroje informácií zahŕňajú spoločnosti Nielsen SoundScan, NPD BookScan a rozhovory s ľuďmi z biznisu.

Hlavné foto: Spevák írskej rockovej skupiny U2 Bono vystupuje na Trafalgarskom námestí v Londýne. FOTO: TASR/AP