18. mája 2020

Boli sme zodpovední, preto by mala vláda splniť to, čo sľúbila. Povedal na dlho očakávanej tlačovej konferencii premiér Igor Matovič. Slovensko od stredy 20. mája vstupuje do štvrtej fázy uvoľňovania opatrení. Ľudia budú môcť ísť napríklad do kina, za hranice či na večeru do reštaurácie aj do interiéru. A prví žiaci už čoskoro zasadnú do škôl.

Nové prípady ochorenia Covid-19 sa v posledných dňoch na Slovensku objavili len vo veľmi nízkych počtoch. Podľa konzília epidemiológov boli okrem toho zachytené v ohniskách nákazy či v karanténnych strediskách, preto sa rozhodli pristúpiť k ďalšej fáze uvoľňovania.

5 dobrých správ z Európy, ktoré súvisia s koronou.
Otvárajú sa hranice aj bary

„Pristupujeme k odvážnemu, ale zodpovednému uvoľňovaniu,“ povedal Matovič. Dokedy však bude na Slovensku fungovať núdzový stav a kedy pristúpime k úplnému otvoreniu ekonomiky, zatiaľ nie je jasné. Ďalšie kroky vpred by mohli byť oznámené o dva týždne. 

4. fáza uvoľňovania

  • Otvorenie kín, divadiel, povolenie hromadných podujatí do 100 ľudí, 
  • Otvorenie obchodných centier — okrem detských kútikov, v obchodných prevádzkach bude môcť byť jeden človek na 15 štvorcových metrov. Hygienici pripustili, že bude možné skúšať si oblečenie, keďže sa nezistil prípad prenosu ochorenia takýmto spôsobom. 
  • Otvorenie vnútorných plavární a športovísk — len pre tréning športových klubov, 
  • Otvorenie vonkajších športovísk — pre akékoľvek športy, stále bez šatní, WC a obecenstva.
  • Verejné stravovanie v interiéri — od stredy budú môcť zákazníci tráviť čas aj v interiéroch reštaurácií, barov či kaviarní. Predlžuje sa otváracia doba, a to do 22:00, na druhej strane pri jednom stole môžu stále sedieť len dvaja ľudia, prípadne rodina s deťmi. Podľa šéfa hlavného hygienika Jána Mikasa nie je potrebné rozsádzať členov rodiny, ktorí spolu žijú v jednej domácnosti. 
  • Otvárajú sa hranice 8 krajín (Česká republika, Rakúsko, Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Chorvátsko, Švajčiarsko, Nemecko). V prípade, že sa človek z týchto krajín vráti do 24 hodín (bude potrebné nechať si potvrdiť vytlačený formulár na hraniciach pri ceste tam aj naspäť), nebude musieť absolvovať testovanie na koronavírus a ani ísť do karantény. 
  • Otváranie tetovacích salónov.
  • Nosenie rúška v exteriéri, pri odstupe 5 metrov od ľudí, s ktorými nežijeme v spoločnej domácnosti, bude dobrovoľné. 
štvrtá fáza
Predseda vlády Igor Matovič a minister školstva Branislav Gröhling počas tlačovej konferencie. FOTO: SITA

To, čo zatiaľ zostáva bez zmeny je špeciálna otváracia doba pre dôchodcov, ktorí majú chodiť prednostne nakupovať medzi 9 a 11 hodinou. Obchody zostávajú zatiaľ v nedeľu zatvorené. „Bol by som nerád, aby sme ich znovu v nedeľu otvárali, ale dohoda v koalícii je, aby sa tak stalo,“ povedal Matovič.  

Školy otvárajú svoje brány

Zároveň medzi najočakávanejšími bodmi uvoľňovaní bolo otváranie škôl. Minister školstva Branislav Gröhling oznámil postupný návrat žiakov do školských lavíc – od 1. júna.

Ako zorganizovať návrat zamestnancov do práce?
Manažér by mal vytvoriť pocit bezpečia a istoty

„Je to už 9 týždňov, odkedy sa vyučovanie presunulo do online prostredia. Učitelia to zvládli veľmi dobre, ale nastal čas sa vrátiť do škôl,“ vyhlásil. V prvej fáze nastúpia do vzdelávania škôlkari a prvý stupeň spolu s piatym ročníkom základných škôl. Deti v škôlkach budú rozdelené do skupín po maximálne 15 žiakov, v školách po 20.

Na druhej strane sa rodičia budú môcť rozhodnúť, či svoje deti umiestnia do škôl. Zriaďovatelia budú v najbližších dňoch zisťovať záujem o návrat do škôl, uprednostňovať budú deti zamestnancov v takzvanej prvej línii. 

Vláda by mala spolu s konzíliom odborníkov informovať o ďalších témach ako domáca karanténa či pomoc pre cestovné kancelárie už zajtra.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso