15. mája 2020

Polovica mája je snáď obdobím, keď negatívne správy o koronavíruse konečne vystriedajú tie pozitívne. Pred príliš rýchlym otváraním ekonomiky síce odborníci varujú, no na druhej strane, na starom kontinente je množstvo krajín, ktoré pandémiu zvládajú veľmi dobre a ďalšie zdržovanie by nemuselo pre ich ekonomiku dopadnúť dobre. Už tento víkend preto začali niektoré štáty s uvoľňovaním zásadných opatrení. 

1. Pobaltská bublina

Trojica pobaltských krajín, Litva, Lotyšsko a Estónsko, sa rozhodla v piatok 15. mája otvoriť medzi sebou hranice a povoliť ľuďom cestovanie. Každý, kto do oblasti pricestuje z inej krajiny, musí absolvovať 14-dňovú karanténu. Od vypuknutia pandémie ochorenia Covid-19 a zatvorenia hraníc ide o prvú „cestovateľskú bublinu“ v Európe.

Ako pre Forbes vysvetľuje Martin Sedlacký, poradca a niekdajší COO lotyšskej leteckej spoločnosti AirBaltic, vlády si už začali uvedomovať, že je veľa krajín, s ktorými uzatvorené hranice nemajú zmysel, keďže riziko nákazy je porovnateľné ako doma. Dodáva, že negatívne dopady na voľný pohyb tovaru či služieb sú totiž oveľa vyššie.

Svet začal s uvoľňovaním opatrení.
Ako je na tom Slovensko oproti iným krajinám?

„Som rád, že pobaltské krajiny sa vnímajú ako celok a hranice otvorili. Umožní to fungovanie pozemnej a leteckej prepravy,“ poznamenáva. 

Estónsko, ktoré má 1,3 milióna obyvateľov, hlási zatiaľ dokopy 1 766 prípadov, Lotyšsko (počet obyvateľov 1,9 milióna) zaregistrovalo necelú tisícku prípadov a Litva (počet obyvateľov 2,7 milióna) hlási viac ako 1 500 prípadov*. 

Cestujúci vo Vilniuse čakajú na let. Foto: SITA/AP

Navyše, napríklad Lotyšsko malo po celý čas otvorené obchody aj reštaurácie a obmedzené bolo iba zhromažďovanie ľudí v skupinách. „Z môjho pohľadu zvládli krízu najlepšie, s najnižším možným dopadom na psychiku ľudí z celej Európskej únie, pričom opatrenia fungovali dobre,“ dodáva Sedlacký. 

2. Slovinský koniec epidémie

Slovinci ako prvá európska krajina zasa ohlásila koniec epidémie v krajine s platnosťou od 31. mája. O dva týždne sa spolu s týmto rozhodnutím teda otvorí aj celá krajina. S reštauráciami a barmi sa uvoľní aj cestovný ruch.

Obyvatelia Európskej únie, ktorí sa rozhodnú navštíviť prímorskú krajinu, ani nebudú musieť podstúpiť karanténu. Doteraz pri príchode do Slovinska tam museli stráviť v izolácii aspoň týždeň. Napriek tomu, že Slovinci susedia s Talianskom, ktoré koronavírus masívne zasiahol, priebeh ochorenia nebol taký dramatický, ako sa pôvodne očakávalo. 

Slovinsko oznámilo koniec epidémie.
Aké sú vyhliadky krajiny na dovolenkovú sezónu?

V Slovinsku, ktoré má dva milióny obyvateľov, bolo pozitívne testovaných 1465 ľudí* . Za posledné dva týždne krajina zaregistrovala len 31 nových prípadov nákazy. Vláda prisľúbila čoskoro povoliť aj zhromaždenia do 50 ľudí, deti postupne začínajú chodiť do škôl a škôlok. 

3. Bundesliga je späť, bez prejavu radosti

Už túto sobotu privítajú po dvojmesačnej pauze trávniky nemeckej Bundesligy svojich hráčov. Prvá šestica zápasov sa odohrá už túto sobotu 16. mája.

Jej pokračovanie však závisí od množstva premenných — hráčov budú pravidelne testovať a držať v izolácii, zakázané sú prejavy radosti na trávniku ako podávanie si rúk či potľapkávanie sa. Hráči sa môžu maximálne na krátko dotknúť iba lakťami alebo chodidlami.

Napriek tomu, že tento šport je v krajine mimoriadne obľúbený, s obnovením najvyššej futbalovej súťaže v krajine nesúhlasil podľa prieskumu každý druhý Nemec. Na druhej strane, iba tretina opýtaných bola za obnovenie zápasov bez prítomnosti publika. Nemecko v súčasnosti eviduje takmer 175-tisíc prípadov nákazy, pričom krajina má 83,7 milióna obyvateľov*. 

Hráči Bundesligy trénujú na zápasy. Foto: SITA/AP

4. Rakúsko otvára reštaurácie a bary

Bary, reštaurácie a kaviarne otvárajú od piatka (15. máj) svoje brány aj u našich západných susedov. Na rozdiel od Slovenska môžu zostať otvorené až do 23:00. Pri stole môžu sedieť najviac štyria dospelí, prípadne ich môžu sprevádzať ich deti. Minimálna vzdialenosť medzi stolmi je jeden meter.

Servírovať nápoje a jedlo je pri bare či pulte zakázané, zamestnanci musia nosiť rúška, tie sú však pre zákazníkov dobrovoľné. Rakúšania pri takmer deväťmiliónovom obyvateľstve zaregistrovali viac ako 16-tisíc pozitívnych prípadov nákazy*. 

Rakúski čašníci majú ochranné pomôcky povinné. Foto: SITA/AP

5. Po hoteloch otvorili v Poľsku aj reštaurácie

Naši severní susedia sa rozhodli vstúpiť do ďalšej vlny uvoľňovania opatrení od pondelka 18. mája. Kaviarne, bary a reštaurácie budú môcť prijímať zákazníkov na terasách, ale aj vnútri, no za prísnych opatrení. Okrem dodržiavania vzdialenosti sa napríklad na stoloch nebudú môcť nachádzať koreničky a jedlo a pitie sa môže podávať len v jednorazových nádobách.

Najväčšia ekonomika medzi východoeurópskymi krajinami začala s uvoľňovaním pravidiel v apríli. Začiatkom mája sa otvorili nákupné centrá, školy či dokonca hotely. Cudzinci, ktorí prídu do krajiny, však stále musia dodržiavať povinnú dvojtýždňovú karanténu. Poliaci zaznamenali od začiatku pandémie vyše 17,8-tisíc nakazených pri populácii takmer 38 miliónov ľudí. 

*Údaje sú čerpané zo stránky Worldometers.info, aktualizované sú k štvrtku 14. mája.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?
Odoberajte Forbes Espresso