4. septembra 2019

Martin Spano patrí k tým Slovákom, ktorých umelá inteligencia a svety budúcnosti fascinovali už od malička. Dnes je jedným z popularizátorov tematiky AI na Slovensku. Viac o ňom ste si mohli prečítať aj v našom článku vo februári tohto roka. 

Programátor a softvérový vývojár aktuálne žije a pracuje vo Viedni, na Slovensku ho však vídať pomerne často. Vlani vydal knihu The Artificial Intelligence in a Nutshell, ktorú bolo možné istý čas dostať aj na Amazone a ktorá bola neskôr preložená aj do slovenčiny pod doslovným názvom Umelá inteligencia v orechovej škrupinke.

Život mu zmenila príbeh 2001: Vesmírna Odysea,
dnes píše knihy o umelej inteligencii

Aktuálne sa Martin Spano naplno venuje vzdelávaniu v oblasti umelej inteligencie, programovania a informatiky. „Pripravujem knihy a online kurzy o programovaní a o programovaní umelej inteligencie,“ povedal pre Forbes Slovensko.

V rámci iniciatívy Slovak.AI, do ktorej bol pozvaný, by rád spropagoval informatiku a programovanie, aby do týchto oblastí prilákal viac mladých ľudí. Martin je tiež členom Asociácie pre rozvoj umelej inteligencie (Association for the Advancement of Artificial Intelligence) a Európskej AI aliancie (The European AI Alliance).

Reklama
Ak vás zaujíma umelá inteligencia, prečítajte si tieto knihy. Radí Martin Spano.
Martin Spano aktuálne pripravuje instagramový kanál o AI s cieľom informovať o téme umelej inteligencie populárnou formou. Foto: archív Martina Spana

Aj preto aktuálne pripravuje nový instagramový kanál v angličtine, cez ktorý chce o týchto témach pravidelne hovoriť. Taktiež sa zaoberá riešením klimatických zmien pomocou umelej inteligencie. Ak by ste ho chceli vidieť naživo, práve o tejto téme bude hovoriť na konferencii TEDx v Trenčíne 28. septembra.

Elon Musk má nový projekt.
Vyrába mikročip, ktorý prepojí ľudský mozog so smartfónom

Ako Martin hovorí, kníh o umelej inteligencii je nespočetné množstvo. „Vybral som pre vás štyri, ktoré vás s touto fascinujúcou témou zoznámia čo najviac. Rozdelil som ich do dvoch skupín. Prvé dve sa hodia tým, ktorí by radi prišli na to, aké sú praktické možnosti použitia umelej inteligencie. Ďalšie dve sú filozofickým pohľadom do budúcnosti, ktorú nám môže priniesť umelá inteligencia.“

Tu sú jeho tipy na tému umelá inteligencia:

1. Lasse Rouhiainen – Artificial Intelligence: 101 Things You Must Know Today About Our Future

Ak vás zaujíma umelá inteligencia, prečítajte si tieto knihy. Radí Martin Spano. Lasse Rouhiainen – Artificial Intelligence: 101 Things You Must Know Today About Our Future
Foto: books.google.com

Kniha vás prehľadným spôsobom uvedie do oblasti umelej inteligencie, opisuje, kde všade sa už v súčasnosti používa a ako v budúcnosti umelá inteligencia zmení rôzne oblasti života. Toto čítanie je vhodné pre každého, kto by sa o umelej inteligencii rád dozvedel viac bez zbytočného „hypu“, utopistických či katastrofických scenárov.

2. Ajay Agrawal, Joshua Gans, Avi Goldfarb – Prediction Machines

Ak vás zaujíma umelá inteligencia, prečítajte si tieto knihy. Radí Martin Spano. Ajay Agrawal, Joshua Gans, Avi Goldfarb – Prediction Machines
Foto: amazon.com

Ďalšia praktická a pragmatická knižka napísaná „perom“ ekonómov. Súčasná umelá inteligencia je v konečnom dôsledku iba stroj na predpovedanie. Ale toto predpovedanie je často také dokonalé, že má veľké ekonomické dôsledky pre firmy, ktoré ju používajú. Nečudo, že päť najväčších firiem na svete používa vo svojich produktoch umelú inteligenciu. Kniha je vhodná pre všetkých, ktorí by radi AI začali používať vo svojich firmách.

3. Nick Bostrom – Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies

Ak vás zaujíma umelá inteligencia, prečítajte si tieto knihy. Radí Martin Spano. 3. Nick Bostrom – Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies
Foto: amazon.com

Legendárna kniha švédskeho existenciálneho filozofa Nicka Bostroma o hypotetickej možnosti vytvorenia superinteligencie. Ako sa to môže stať a aké to môže mať následky. Kniha je vhodná pre tých, ktorí sú radi opatrní, pretože práve možno vďaka nim raz ľudstvo prežije. Kniha vyšla v angličtine, dostupná je už aj v češtine.

4. Max Tegmark – Life 3.0

Ak vás zaujíma umelá inteligencia, prečítajte si tieto knihy. Radí Martin Spano. 4. Max Tegmark – Life 3.0
Foto: amazon.com

Krásne filozofické knižné zamyslenie nad našou budúcnosťou s umelou inteligenciou. V texte autor podrobne rozoberá všetky možnosti a zamýšľa sa aj nad našou veľmi hypotetickou budúcnosťou o tisíc či dokonca milión rokov. Kniha je dostupná v angličtine a čoskoro – zhruba o mesiac – by mala byť dostupná aj v češtine.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk