Pokiaľ ste čítanie myšlienok považovali za sci-fi, tak sa zrejme budete musieť zamyslieť znova. Ambiciózny vizionár Elon Musk totiž v utorok (16. júla) odhalil svoj nový projekt. Ten posunie umelú inteligenciu na úplne novú úroveň. Prepojí totiž ľudský mozog s technológiou.
Muskov startup Neuralink plánuje začať s testovaním implantátu na ľuďoch už v budúcom roku. Tí si nechajú zlúčiť mozgovú aktivitu s umelou inteligenciou. Spoločnosť dúfa, že by postupom času mohla táto technológia prispieť k liečbe rôznych poranení mozgu a ochorení, ktoré priamo ovplyvňujú jeho funkciu, napríklad Alzheimerovej choroby.
Elon Musk ma naučil, že úspech nezávisí len od inteligencie
Práve Neuralink bol Muskovým supertajným startupom, ktorý verejnosti predstavil v roku 2017. O projektoch, na ktorých tím tejto spoločnosti pracuje, mali ľudia až do utorka len veľmi málo informácií.
„Nakoniec dokážeme vytvoriť úplné rozhranie medzi mozgom a strojom (pozn. red. brain-machine interface),“ prezradil Musk. „Bude to skutočne dôležité v civilizačnom meradle. Dokonca i v tom najneškodnejšom scenári ohľadom umelej inteligencie budeme my, ľudia, pozadu. Vďaka širokopásmovému rozhraniu medzi mozgom a strojom s ňou môžeme udržať krok.“
Elonov vzostup. Muskova hodnota letí do nebies
Tím startupu Neuralink odhalil na podujatí v San Franciscu svoj pokrok, aby prilákal ďalších ľudí, ktorí pracujú v robotike, softvérovom inžinierstve a neurovede. Ukázal dokonca i prototyp mikročipu, ktorý sa skladá z tenkých vlákien. Do mozgu by ho mohol zaviesť pomocou malého rezu robot.
Zariadenie by malo fungovať tak, že pár vlákien, ktoré obsahujú elektródy sa vloží do mozgu na špecifické miesta. Tam budú prijímať elektrické signály z neurónov. Mikročip by potom interpretoval dáta a prenášal ich do podu, ktorý by mal človek za uchom. Ten by zase pomocou Bluetoothu odosielal údaje do telefónu alebo iného inteligentného zariadenia.
Prototyp mikročipu, ktorý predstavil tím startupu Neuralink, obsahuje 1024 elektród, ktoré dokážu nazbierať desaťkrát viac dát, než sú v súčasnosti schopné iné zdravotnícke zariadenia. Podľa Muska by tieto implantáty mohli najskôr zabezpečiť, aby ľudský mozog ovládal inteligentné zariadenie ako napríklad smartfón a neskôr i robotické končatiny.
Ambiciózny vizionár by chcel, aby sa postupom času zavedenie implantátu dalo prirovnať k laserovej operácii očí. Dal však jasne najavo, že tento pokrok bude pomalý a testovanie na ľuďoch bude zdĺhavým procesom. Pre tieto mikročipy chce získať i povolenie od americkej vládnej agentúry FDA.
„Kým nebudeme mať nejaký druh rozhrania medzi mozgom a strojom, ktoré dokáže vyriešiť akýkoľvek problém s mozgom alebo chrbticou, nech už ide o následok nehody či vrodenú poruchu, tak môžeme všetko vyriešiť čipom,“ uviedol Musk. „To je niečo, čomu väčšina ľudí ešte nerozumie. Bude sa to však diať pomaly. Nemyslite si, že zrazu Neuralink začne ovládať mozgy ľudí.“
Je teda nejasné, aký reálny tento zázračný vynález vlastne je, a ako dlho potrvá, kým ho tím startupu dokončí. No Muskovo odhodlanie hovorí za všetko. Zrejme neexistuje nič, o čo by sa tento vizionár nepokúsil.
Prispievateľka Nicole Martin píše pre Forbes.com o umelej inteligencii.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]