11. januára 2020

Turizmus u našich východných susedov zažil boom vďaka seriálu Černobyľ. Ukrajina však ponúka omnoho viac, ako len návštevu hlavného mesta a bývalej jadrovej elektrárne. 

Predĺžené víkendy v Prahe, Budapešti či vo Viedni už začínajú byť out. Na opačnom konci Slovenska sa však otvárajú turistom nové možnosti. Ukrajina už nie je len destináciou pre obyvateľov východného Slovenska, ktorí chodili za hranice za lacnými nákupmi, či pre návštevníkov Černobyľu.

Pohostinná Ukrajina

Tento fakt už pochopili aj letecké spoločnosti, ktoré prevádzkujú lety zo Slovenska. V súčasnosti sa dá totiž z Bratislavy lietať spoločnosťou WizzAir aj do severozápadného mesta Ľvov. Spiatočná letenka vyjde na zhruba 60 eur. Toto 800-tisícové mesto blogeri často označujú za najkrajšie mesto Ukrajiny. Do roku 1939 bolo ešte súčasťou Poľska, čo sa odrazilo aj na jeho architektúre a atmosfére, ktorou dýcha. O meste sa často hovorí aj ako o poslednom mieste západnej kultúry na východe Európy.

Tí, ktorí sa do Ľvova vybrali, nešetria chválou na pohostinnosť miestnych. „Ukrajinci sú milí a celá Ukrajina akoby ešte nebola tak zasiahnutá masovým turizmom,“ vysvetľuje pre Forbes.sk blogerka Janka Schweighoferová, známa ako Janka Travelhacker. 

Jar vo veľkomestách, exotika až po prázdninách.
Toto sú cestovateľské hity na rok 2020

To však zrejme neplatí o masovo navštevovanej oblasti Černobyľu, ktorá ešte narástla po odvysielaní populárnej, rovnomennej minisérie z dielne HBO. Aj keď by sa mohlo zdať, že krajina sa potešila záujmu turistov, z ktorých profituje, obdobie po odvysielaní seriálu sprevádzali aj škandály. Internetové hviezdy či influenceri sa totiž fotografovali na zakázaných miestach, a to sporo odetí či v provokatívnych pózach, čo u mnohých ľudí vyvolalo pobúrenie. 

Kyjev aj pre hipsterov

Na druhej strane, z popularity sa snažia vyťažiť niektoré cestovné kancelárie, ktoré záujemcov lákajú aj na „najlepšie selfie lokality“. Bežným spôsobom, ktorý však volia tradiční turisti, je spojenie návštevy elektrárne s návštevou hlavného mesta Kyjev, ktoré je od Černobyľu vzdialené približne dve hodiny cesty autom.

Filozofia slow travel? Ide o zodpovedné a uvedomelé cestovanie, ktoré rozvíja

Do metropoly Ukrajiny sa dlhodobo tiež lieta z Bratislavy a spiatočný lístok stojí od 30 eur. „Kyjev je mesto pre chodcov. Je tam veľa krásnej architektúry a pamiatok. Nečakala som to, no Kyjev je posiaty hipsterskými reštauráciami,“ opisuje Janka mesto s tým, že okrem výborného jedla a nápojov sú tam výborné aj ceny – na večeru v luxusnej reštaurácii stačí dvom ľuďom aj 17 eur. 

Do Ukrajiny, konkrétne do Kyjeva, sa dostane letecky z Bratislavy už za 30 eur.
Do Kyjeva sa z Bratislavy dostanete letecky za zhruba 30 eur. Foto: Pixabay

Pri tradičnom posedávaní v kaviarňach a objavovaní kultúrnych pamiatok sa však turizmus na Ukrajine nekončí. Nadšenci turistiky, cyklistiky a splavu si totiž prídu na svoje aj u nášho východného suseda. A podľa cestovných kancelárií je o tento typ pobytov stále väčší záujem. „Najväčší dopyt je o stredne náročnú cyklistiku a stredne náročnú turistiku. Keďže menej žiadané sú napríklad horské priechody alebo horské cyklozájazdy, k týmto ponúkam máme aj menší výber termínov,“ hovorí pre Forbes Aleš Paděra z kancelárie Alpina.cz.

Obľúbená medzi turistami je napríklad Zakarpatská oblasť Ukrajiny, ktorá sa vyznačuje najmä ľudoprázdnymi horami, poloninami, salašmi, stádami oviec, o ktoré sa starajú milí bačovia, a najmä pokojom. 

Do člnov!

Ukrajina však ponúka aj ďalšiu možnosť. Po tom, ako zídete z hôr, môžete sadnúť do člnu a splavovať rieku. Vodáci majú v obľube najmä rieky Rika, Těresva či Čeremoš. Na tieto miesta organizujú výlety aj Slováci za približne 200 eur na osobu. 

Poslednou lokalitou, ktorá spája tradičné vyvaľovanie pri mori s východoeurópskou exotikou, je návšteva Odessy. Priame spojenie z Bratislavy vyjde turistov počas letných mesiacov okolo 150 eur. „Nepoznám človeka, ktorému by sa tam nepáčilo. Odessa je známa ako prístavné mesto s peknými plážami a impozantnou architektúrou z 19. storočia,“ opisuje travelhackerka Janka. Návšteva tejto prímorskej metropoly sa však dá spojiť aj s výletom do ďalšej krajiny, čo má práve Janka v pláne.

Keďže podľa jej slov otvorila Viedeň priame spojenie s Moldavskom, rozhodla sa najskôr pre návštevu tejto krajiny a následne sa presunie do Odessy. Turistom odporúča skôr letné mesiace, keďže aj napriek tomu, že ide o prímorské mesto, sú teploty v júni na úrovni 24 stupňov Celzia. Okrem toho je návšteva týchto miest pre Slovákov naozaj výhodná. „Verím však, že päťdňový výlet by mohol vyjsť do 300 eur. Kto bude cestovať lowcost, tak aj do 150 až 200 eur. Pri rozpočte veľmi závisí od komfortu človeka, ktorý cestuje. Niekto si potrpí na 5-hviezdičkové hotely, iní zas potrebujú len matrac a WC,“ uzatvára Janka Travelhacker. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk