5. augusta 2020

Bývalý inžinier Google Anthony Levandowski , ktorý odštartoval ostro sledovanú právnu bitku medzi spoločnosťami Uber a Waymo, materskou spoločnosťou Google, bol odsúdený na 18 mesiacov väzenia. Levandowski ukradol obchodné tajomstvo firmy súvisiace s technológiou určenou pre samojazdiace autá pred tým, ako sa stal vedúcim podobnej divízie v Uberi.

Kľúčové fakty

  • Okresný sudca v San Franciscu William Alsup uviedol, že akýkoľvek iný trest ako väzenie dá „v budúcnosti zelenú každému brilantnému technikovi, ktorý by ukradol obchodné tajomstvá“, opisujúc informácie, ktoré Levandowski vzal ako „plán konkurenčnej hry“. Prípad označil za „najväčšiu krádež v oblasti obchodného tajomstva, akú kedy videl.“
  • Levandowski má zaplatiť pokutu viac ako 850-tisíc dolárov.
  • Levandowski bol v auguste 2019 obvinený federálnymi prokurátormi z 33 pokusov o krádež a pokusu o krádež obchodných tajomstiev spoločnosti Google, v marci súhlasil s dohodou a v tom istom mesiaci požiadal o osobný bankrot, keď mu kalifornský súd nariadil zaplatiť spoločnosti Google 179 miliónov dolárov.

Šéf slovenského Google Kulich: Slovensko sa môže stať
digitálnym tigrom, štátu to prinesie miliardy

  • 16. júla podal Levandowski žalobu na konkurzný súd v San Franciscu, v ktorej tvrdí, že Uber porušil zmluvu, čo spôsobilo, že on sám utrpel škodu vo výške, ktorá sa má dokázať pred súdom. Jeho právny tím ju odhaduje na minimálne 4 miliardy dolárov.
  • Levandowski v utorok súhlasil, že zaplatí spoločnosti Google náhradu škody vo výške 756 499 dolárov a pokutu 95 000 dolárov.
  • Hovorca spoločnosti Waymo vo svojom vyhlásení pre americký Forbes uviedol, že rozsudok „predstavuje víťazstvo v oblasti zákonov o obchodnom tajomstve, ktoré podporujú najmodernejší technologický rozvoj.“

Pozadie

Levandowski si pred odchodom z Googlu stiahol do svojho súkromného laptopu súbory, ktoré zahŕňali napríklad ich vývojové plány a konštrukčné návrhy a neskôr založil vlastnú firmu pre autonómne autá Otto.

Počúvajú Siri, Alexa a Google Assistant naše súkromné konverzácie?

Neskôr ju kúpil Uber, ktorý spoločnosť Waymo zažalovala v roku 2017 tvrdiac, že Levandowski ukradol ich dáta. Uber inžiniera ešte v tom roku prepustil a so spoločnosťou sa vyrovnali zaplatením 245 miliónov dolárov a súhlasom, že nebudú používať žiadnu zo spomínaných technológií.

Kľúčový citát

„Krádež obchodných tajomstiev Anthonyho Levandowskeho v oblasti samojazdiacich áut bola pre Waymo nesmierne rušivá a škodlivá. Predstavovala veľkú zradu a jej účinky by boli pravdepodobne ešte závažnejšie, keby sa neodhalila,“ uviedol vo vyhlásení hovorca Waymo. „Zopakujeme názor asistentky amerického prokurátora Katherine Wawrzyniak, že táto krádež vymaže príspevky mnohých ľudí, ktorí vložili krv, pot a slzy do projektu urobiť vozidlo s vlastným riadením bezpečnejšie.“

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?