12. augusta 2019

Študentské ubytovanie sa v priebehu desaťročí poriadne zmenilo. Ľudia z generácie Baby boomers, ako som napríklad ja, by svoje niekdajšie internáty snáď ani nespoznali. My sme mali v malých izbách k dispozícii len dve postele, stôl, stoličku, možno varnú dosku alebo elektrický hrniec. Spoločná kúpeľňa bola na chodbe a posilňovňa až na druhej strane kampusu. A to počas zimných mesiacov veru nebola žiadna sranda.

Keď terajší študenti nastupujú do univerzitných kampusov, tak mnohí už bývajú úplne inak. K dispozícii majú priestranné apartmány, ktoré sa nachádzajú len pár krokov od prémiovo vybavených tried. Bývanie mimo areálu kampusu bolo možné aj v časoch, keď na univerzitách študovala generácia Baby boomers, no len zriedkavo by ste ho označili za luxusné.

Deň na unikátnej internátnej škole.
Ako vyzerá vyučovanie top študentov?

Všetko sa teda zmenilo a zdá sa, že tento trend nadštandardného ubytovania ovplyvnili tri veci. Tou prvou je nárast počtu obyvateľov vo veku od 18 do 24 rokov, ktorý v Amerike stúpol z 27 miliónov (rok 2000) na takmer 31 miliónov (rok 2016). Odvtedy sa tento počet výrazne nezmenil. Odborníci ale predpokladajú, že počas nasledujúceho desaťročia počet ľudí tejto vekovej kategórie mierne narastie a potom začne pribúdať výraznejšie. Celkový rast teda podnietil dopyt po bývaní a novších i krajších ponukách.

ubytovanie internát vysoká škola univerzita študent luxus fitnes park
Univerzita Texas A&M ponúka študentom takéto luxusné ubytovanie. Foto: Forbes.com/Gensler

Druhou vecou je nárast počtu zahraničných študentov. Podľa organizácie Migration Policy Institute bolo v období rokov 2016 až 2017 na amerických školách zapísaných viac ako milión študentov zo zahraničia. V priebehu posledných 7 povojnových desaťročí došlo k päťnásobnému nárastu množstva medzinárodných študentov, čo aktuálne predstavuje 5 % z celkového počtu študentov v Spojených štátoch amerických.

V Číne študuje už druhýkrát:
Na internáte má večierku a okolo ostnatý drôt 

Mnohí títo študenti sú na magisterskom alebo doktorandskom stupni štúdia a venujú sa oblastiam, v ktorých sú platy ozaj vysoké. Napríklad také strojárstvo, informačné technológie či matematika a manažment. Štúdium si, samozrejme, hradia a platia zaň nemalé peniaze. Tradičné internátne bývanie teda nie je riešením pre takú skupinu zahraničných študentov, ktorá má finančné prostriedky a môže si dovoliť lepšie alternatívy.

ubytovanie internát vysoká škola univerzita študent luxus fitnes park
Malé internátne izby sú minulosťou. Obľube sa tešia útulné byty. Foto: Forbes.com/Gensler

Oba tieto faktory teda stimulujú súkromné investície na trhu so študentským bývaním. A presne to je tretia vec. Nech už ide o byty priamo v areáli vysokej školy alebo blízko kampusu, tak takéto ubytovanie si vyžadovalo investície v hodnote 29 miliárd dolárov. „Nové a zrekonštruované študentské bývanie je značne lepšie než v minulosti,“ poznamenáva Eric Luskin, viceprezident firmy The Scion Group, ktorá spravuje viac ako 5 miliárd dolárov v študentských bytových fondoch po celých Spojených štátoch amerických.

Ako si vybrať ideálne Airbnb na letnú dovolenku?
Travel blogeri vám prinášajú 12 rád

Ubytovanie zohráva v školstve dôležitú úlohu

Luskin tiež pripúšťa, že v posledných rokoch vzrástla konkurencia medzi študentmi. A bývanie v tom zohráva dôležitú úlohu. Vysoké školy sa ním snažia získať tých najžiadanejších uchádzačov. „Všimli sme si, že keď sa študent rozhoduje medzi viacerými inštitúciami, tak štýl kampusu, najmä jeho kvalita a možnosti ubytovania, sú mimoriadne vplyvnými a niekedy až rozhodujúcimi faktormi.“

ubytovanie internát vysoká škola univerzita študent luxus fitnes park
Študenti môžu opustiť svoje izby a vybrať sa do takýchto komunitných priestorov. Foto: Forbes.com/The Scion Group

V súkromných študentských domovoch by ste tak našli vybavenie, ktoré je inak k dispozícii len v luxusných bytových jednotkách. „Bežné sú bazény, klubovne, fitnescentrá a televízory s veľkou obrazovkou,“ prezrádza Luskin bližšie. Študenti však svoje ubytovacie jednotky nevlastnia a pracovníci vysokej školy im môžu prideliť takého spolubývajúceho, s ktorým sa vôbec nepoznajú. No i v prípade, že by si navzájom „nesadli“, môžu žiť oveľa pohodlnejšie, než to bolo kedysi v malých internátnych izbách. Ujsť môžu napríklad do bohato vybavených komunitných priestorov.

„Kvalita dizajnu dokáže ovplyvniť študentské prostredie,“ hovorí Brooks Howell, líder architektonickej firmy Gensler. Jeho tímy vytvárajú bývanie pre študentov a starajú sa o to, aby bol kampus bezpečný a pohodlný zároveň. Priestory tiež prispôsobujú farbám a štýlom konkrétnych vysokých škôl. „Dobre navrhnutý projekt môže vytvoriť lepšiu komunitu aj študijné prostredie.“

ubytovanie internát vysoká škola univerzita študent luxus fitnes park
Študenti majú k dispozícii i čoraz väčšie fitnescentrá či miestnosti na skupinové cvičenia. Foto: Forbes.com/Gensler

Tímy firmy Gensler v Houstone a Phoenixe napríklad dohliadali na koncepty študentského bývania pre University of Arizona, Texas A&M University a Arizona State University. „Priestory v týchto projektoch, v ktorých sa nachádzajú bazény, klubovne a fitnescentrá, sú navrhnuté tak, aby boli luxusné, a často sú kvalitnejšie než typické mestské projekty bytov.“

Študentské ubytovanie podľa Howella konečne nadobúda luxusné črty, a to vďaka dizajnu a vybaveniu. „Vidíme väčšie bazény s malebnými výhľadmi, psie parky, ale i rozsiahle vonkajšie športové zóny.“ Väčšie sú i priestory posilňovní a čoraz častejšie sa objavujú štúdia jogy či iných skupinových cvičení.

Prispievateľka Jamie Gold píše pre Forbes.com o nehnuteľnostiach.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk