11. februára 2019

Slovenská webhostingová jednotka Websupport, ktorú založil Michal Truban pred 15 rokmi, mení majiteľa. Presná suma, za ktorú ju odkúpila dánska investičná spoločnosť Axcel, známa nie je, no má ísť o dvojciferné číslo v miliónoch eur.

To, že Truban firmu predal, nie je žiadnym prekvapením. Je totiž jedným zo zakladateľov novej politickej strany Progresívne Slovensko a politiku ako svoju prioritu prezentuje dlhodobo. „Ponuky na odkúpenie Websupportu chodili počas posledných piatich rokov pravidelne, niekedy aj dve ročne, pričom ponúkaná suma sa zvyšovala. Keďže sa firma zväčšovala a jej hodnota rástla, nemal som dôvod ju predávať,“ povedal Truban pre Forbes a dodal, že zavážil až jeho vstup do politiky.

Premýšľajte ako Hessel, Kulich či Cifra. Aké knihy odporúča 5 top slovenských CEO?

K transakcii prišlo po období výrazného rastu Websupportu (medziročne o vyše 17 %) a jeho tržby za rok 2018 by mali po prvý raz prekročiť päť miliónov. Po akvizícii spadá pod dánsku investičnú spoločnosť Axcel s hlavným sídlom v Kodani, ktorá bola založená v roku 1994. Spravuje kapitál súkromných investorov a investuje predovšetkým do stredne veľkých podnikov v rôznych odvetviach. V súčasnosti disponuje piatimi fondami s celkovým kapitálom v hodnote viac ako 1,9 miliardy eur.

Okrem Axcelu bol záujem o odkúpenie Websupportu aj zo strany slovenskej firmy, ktorú však Truban menovať nechcel. Pre Forbes povedal, že za druhou ponukou stál „slovenský finančný žralok“, ktorého bližšie špecifikovať nechcel. „Odmietli sme ju aj napriek tomu, že inicializačná ponuka bola o milión eur vyššia. Chceli sme, aby príbeh Websupportu pokračoval na medzinárodnej scéne, a taktiež aby jeho predaj v budúcnosti nemohol byť politicky spochybnený,“ vysvetlil.

Reklama
CEO Websupportu je od roku 2015 Ján Cifra. Foto: archív J.C.

Podiely predali všetci traja doterajší vlastníci – Michal Truban, Pavel Stano a Ivan Štefunko – pričom polovicu vlastnil Truban. Časť týchto peňazí reinvestovali do skupiny kupujúceho, ktorá má svoje holdingy po celej Európe. Celkovo by tam mali mať všetci podielnici, vrátane manažmentu firmy, podľa Trubana približne 2 percentá.

Websupport sa odkúpením stáva členom Loopia Group, pod ktorú spadá aj česká webhostingová spoločnosť Active 24. Axcel ju odkúpil v lete minulého roku a na tamojšom trhu je trojkou. V Česku pôsobí aj samotný Websupport, no plány na združenie týchto dvoch firiem zatiaľ nie sú. Podľa Trubana Axcel slovenskú spoločnosť nekúpil s cieľom integrácie s Active 42 a manažment v Česku sa skupine pozdáva. „V tomto type biznisu sa to ani veľmi nedeje. Aj nadnárodne úspešné webhostingové spoločnosti väčšinou vždy potrebujú lokálneho partnera,“ tvrdí.

Inteligentná stolička Neseda oslávi rok. Bude prepojená aj s aplikáciou

Odkúpenie Websupportu nemení ani plány expanzie v Maďarsku, o ktorej hovoril CEO Websupportu Ján Cifra v decembrovom Forbese. Dcérska spoločnosť sa tam drží v top 10 a mierne rastie, no nie tak, ako by chcel. Okrem Česka a Maďarska pôsobí firma aj v Poľsku a nový vlastník sa pozerá aj po ďalších trhoch. Zatiaľ však žiadne akvizície naplánované nemá.

Hlavné foto: archív Forbes