„Čo som to zase povedal?“ Asi každému sa už v práci stalo, že sa chcel chytiť za hlavu, keďže nechcene povedal niečo, o čom si okamžite uvedomil, že to bola nemiestna hlúposť.
Často sa nad takýmito momentmi neskôr zasmejeme, no sú tiež dôvodom na zamyslenie. Ak ich totiž dlhodobo podceňujeme, môžu sa nám aj vypomstiť. Reči, ktoré vediete v práci, sa môžu stať aj prekážkou v budovaní kontaktov či ďalšom kariérnom rozvoji.
Je totiž pravdou, že v práci všetci aj počas rozhovorov tak trochu tancujú podľa muziky, ktorá sa hrá. Známe je, že asi polovica ľudí na pracovisku si myslí, že pýtať sa kolegu na spoločenský život je nemiestne, ale väčšinou sa to deje.
Veľa rozprávate a nikam to nevedie?
Staňte sa lídrom, ktorý naozaj počúva
Otvoriť niektoré témy môže znamenať jasné faux pas (napríklad špekulovať o sexuálnom živote kolegov), iné sú zasa nevinné pre vás, ale pre iných môžu byť veľmi osobné (napríklad téma, koľko zarábate).
Zmätok a zložitosť problematiky vás môže priviesť do situácie, keď si pomyslíte, že tu sa nedá porozprávať s nikým a o ničom. Nemusí to tak byť. Ide o to, aby ste rozoznali, čomu sa treba vyhýbať, a naučili sa, ako sa socializovať aj bez toho, aby sme niekomu liezli do súkromia.
Tu sú tri oblasti, ktorým by sme sa mali vyhnúť – a návrhy, ako sa im vyhnúť.
1. Ak niekto vyzerá inak.
Fyzický výzor a osobné zdravie je veľká téma na debatu. Podľa amerických prieskumov sa asi 56 percent žien a 41 percent mužov snaží schudnúť. Všetci chceme vyzerať dobre a cítiť sa rovnako dobre. Nie je však celkom dobrý nápad podebatovať si o tom počas pár voľných minút pred poradou.
Podľa špecialistky na poruchy stravovania Lauren Muhlheim môže poznámka, že niektorá podoba telesného výzoru je atraktívnejšia, prispieť k narušeniu stravovania a nezdravému vzťahu s cvičením.
Máte ich aj vy? Sedem znakov,
ktoré napovedia, že môžete byť úspešný
Otázka „Schudol si?“, môže byť pokus o kompliment, ak však ide o niekoho, kto nám nie je celkom blízky, môže to byť vnímané ako hrubosť a adresátom to môže byť nepríjemné. Môžu totiž chudnúť zo stresu alebo pre chorobu, alebo môžu byť na svoju hmotnosť precitlivení.
Nezáleží na tom, čo im prekáža, jednoducho, ak nechodíte do telocvične spolu, alebo nie ste členom klubu chudnutia, nie je ani dôvod na to, aby sa o tejto téme debatovalo.
Záleží na kontexte, niektorí ľudia si však môžu takúto poznámku vysvetliť aj ako sexuálne obťažovanie. Vo všeobecnosti je hodnotenie toho, ako niekto vyzerá, témou, ktorej by sme sa nemali venovať. Ak ste si s niekým blízki, nechajte si poznámku na moment, keď budete mimo kancelárie, napríklad keď budete spolu telefonovať.
Rozhodujúca schopnosť je odhadnúť jednotlivca a nerozprávať sa o tejto téme v kancelárii.
Čo by ste mohli povedať: „Dobre sa s vami spolupracuje, máte veľa energie.“ Alebo: „To je naozaj zdravá desiata, vedeli by ste mi posunúť recept?“
2. Financie a plat.
Pri koučingu klientov, ktorí si chcú zažiadať o zvýšenie platu, som zistila, že ľudia robia všetko preto, aby sa tejto téme naozaj vyhli. Debatovať o peniazoch si získalo povesť nevhodnej a nepríjemnej témy až do tej miery, že americké páry tvrdia v prieskume, že sa radšej budú rozprávať o sexe a nevere než o financiách.
Keď niekto zdieľa obrázky z drahej dovolenky na Bahamách alebo rozpráva o svojom novom aute (ktoré by ste si nemohli dovoliť), prekonajte pokušenie spýtať sa: „Ako si to môžete dovoliť?“
Hoci možno máte podobný plat, ak spochybníte niekoho finančnú situáciu, oboch vás to dostane do nepohodlnej situácie. Možno dostal kolega odmenu alebo manžel či manželka zarába viac, a tak si to môžu dovoliť.
Nemôžete to vedieť a vzhľadom na to, že 44 percent ľudí považuje rozhovory o plate a osobných financiách za nepríjemné, mali by ste si dávať pozor.
Porozprávajte sa radšej o tom, čo na dovolenke zažili alebo ako sa im nové auto páči. To je spôsob, ako si môžete o takýchto veciach pohodlne podebatovať. Namiesto závisti alebo škodoradosti sa správajte vďačne.
Čo by ste mohli povedať: „To vyzerá veľmi zaujímavo, je super, že ste zažili takú peknú dovolenku.“
3. Deti a manželstvo.
„Máte deti?“ je pomerne ťažká otázka pre mnoho žien. V roku 2019 sa priemerný počet detí na jednu ženu v USA znížil na 1,7, čo je najnižšie číslo od roku 1985. Väčšina tejto štatistiky sa skrýva za pracujúcimi ženami, ktoré ešte nemajú deti. Téma môže byť pre ne nepríjemná.
Téma súvisí aj so sexualitou a osobnými preferenciami či vzťahmi. Nikdy neviete, či niekto chce o týchto témach hovoriť aj v práci alebo radšej nie. Takmer 50 percent LGBT Američanov o svojej orientácii v práci hovoriť nechce, keďže tvrdia, že by sa stali obeťou stereotypu (38 percent), že by sa to ľuďom nepáčilo (36 percent) alebo by si mohli pokaziť vzťahy na pracovisku (31 percent).
Jednoduché pravidlo: ak o téme začnú hovoriť, tak o nej hovoriť môžete, ak nezačnú, buďte opatrní.
Čo by ste mohli povedať: „Čo vás baví?“
Na pracovisku sa rozprávame preto, aby sme mali dobré vzťahy. Ak dokážete byť trochu diplomatickí, získajú vaši kolegovia možnosť rozhodnúť sa sami, čo chcú povedať a aké informácie poskytnúť.
Ak ste na pracovnom pohovore, tieto témy sú celkom určite tabu. Ak by nezodpovedanie osobnej otázky vrátane toho, či ste ženatý/vydatá alebo nie, malo spôsobiť neprijatie, bol by to dôvod na žalobu.
Neznamená to, že sa nemáte zapájať do konverzácie v práci, ale je na vás, aby ste rozoznali úroveň citlivosti témy pre rôznych kolegov a vedeli sa vyhnúť prípadným nedorozumeniam.
Ashley Stahl píše na Forbes.com o kariére.
Našli ste chybu? Napíšte na [email protected]