6. augusta 2020

Získať predpovede do budúcnosti by bolo pre mnohých neoceniteľné. Bolo by skvelé, ak by im niekto vedel povedať, aké činy a slová im pomôžu vybudovať osobnú prosperitu alebo nebodaj, ktoré môžu spôsobiť ich pád, a tiež poukázať na to, keď robia veci správne a v ktorých oblastiach potrebujú pomoc.

Koľko veľkolepých plánov, o ktorých ste už v živote počuli, sa skutočne naplnilo? Ako často niekto z vášho okolia naozaj dosiahol cieľ, na ktorý sa zameral? Ako často si niekto stanoví ciele a krok za krokom ich úspešne naplní, a ako často sa stáva, že nás cestou niečo od našich predsavzatí rozptýli, odradí, alebo sa jednoducho vzdáme? Krok za krokom a deň za dňom sa spája do jednej veľkej životnej cesty. Na základe rozhovorov, čítania a pozorovania vám ponúkam návod, ako zistiť, ktorí ľudia majú predpoklad byť v živote úspešní.

1. Inšpiráciu si nachádzajú sami.

Nepotrebujú príhovory na povzbudenie, aby spravili, čo majú, nepotrebujú motivačné reči. Vystačia si sami a nespoliehajú sa na iných, aby ich potiahli, ak náhodou majú zlý deň. Majú vlastnú stratégiu. ako sa naštartovať a vždy byť najlepší, akí vedia byť. Majú techniky na to, aby sa dostali zo stavu, keď majú málo energie, na vrchol svojich možností a tieto techniky konzistentne uplatňujú. Bočia od tém a ľudí, ktorí ich zbytočne vyčerpávajú a ostatných pri tom inšpirujú svojou sebaistotou.

2. Majú zdravý charakter.

Charakter predznamenáva možnosť úspechu viac ako čokoľvek iné. To, kým ste dnes, predurčuje, kým budete v budúcnosti. Ste zvedavý, lenivý, svedomitý, bláznivý či odhodlaný? Stojíte si za slovom, alebo sa často vyhovárate? Ak vás niekto sklame, pravdepodobne v budúcnosti sklame aj iných. Ak svojou prácou okolie ohuruje, nebude to prvý ani posledný raz. Budúci lídri svoje schopnosti zvyčajne preukážu už pri prvej príležitosti. A malé činy a úspechy časom narastajú a významným spôsobom predznačujú ich budúcnosť.

3. Aj za zatvorenými dverami zostávajú konzistentní.

Niekto, kto má úspech vpísaný v sebe, sa správa rovnako či ho niekto sleduje, alebo či pracuje za zavretými dverami. V jeho prípade neexistuje žiadny doktor Jekyll a pán Hyde, žiadna skrytá osobnosť. Robí to, čo hovorí, či má divákov alebo nie. Pravidelne robí viac, ako sa od neho či nej očakáva. Cieľom nie je minimum, ktoré je na niečo potrebné dosiahnuť a nikdy nehovorí „takto to stačí“. Nič nerobiť, keď nie je nablízku šéf, mu ani len nenapadne. Četovanie na sieťach chápe ako pracovný nástroj, nie kanál na klebetenie. Vie, kým je a kým chce byť, motivácia pochádza z neho či z nej, nie z príkazov iných ľudí.

Reklama

4. Nepotrebujú, aby na nich niekto dohliadal.

Títo ľudia nepotrebujú, aby ste ich naháňali a dohliadali na ich prácu, pretože ich misiou je konať tak, ako hovoria. Pri nich vždy viete, na čom ste. Zistili, čo je možné dosiahnuť a plnia svoje sľuby. Sú solídni a dôveryhodní a je radosť s nimi spolupracovať. Takíto ľudia sú pre biznis požehnaním a bez nich úspech nie je možný. Ich spoľahlivosť znamená, že klienti hovoria „áno“ a kolegovia ich nasledujú. Takíto ľudia sú lídri.

5. Ako hovoria o iných.

Ak o niekom hovoria za chrbtom, sú vždy milí a hodnotiacim rozhovorom sa vyhýbajú. Vždy dokážu chápať aj druhú stranu a problémy s kolegami riešia osobne, nie za ich chrbtom. Zameriavajú sa na to, čo je ich zodpovednosť. Úspešní ľudia nevysedávajú v skupinkách a neohovárajú ľudí. Nie je to v ich povahovej výbave a nikdy by im také niečo nenapadlo. Veď je toľko iných dôležitých vecí, o ktorých sa treba rozprávať. Byť nepríjemný a bodať kolegov do chrbta k ničomu dobrému nevedie. Ak človek odmieta zúčastňovať sa na takýchto „akciách“, je to dobré znamenie.

6. Sú zodpovední.

Keď sa objaví výzva či prekážka, ktorú treba zdolať, títo ľudia už určite rozmýšľajú o tom, ako to spraviť. Nechcú, aby ich problémy riešil niekto iný, riešia ich sami. Pracujú v tímoch, ale nespoliehajú sa na ne. Sú dobre zorganizovaní – ich čas, plány, pracovné týždne, ale aj roky. A to im pomáha dosahovať ciele a otvára im mnohé dvere. Sú odhodlaní a sústredení a čo začnú, to aj dokončia. Vedia, čo je čo, pretože majú všetko naštudované. Zodpovednosť skôr vyhľadávajú, než by sa jej zbavovali a sami sebe sú oporou v tom, aby dosahovali stanovené ciele.

7. Vyžarujú dobrú energiu.

Sú si takí istí sami sebou, že dokážu povzbudiť aj ostatných. Úspech nie je pre nich strašiakom, berú si z neho inšpiráciu. Sú pozitívni a šťastní a priťahujú k sebe ľudí. Aj ostatní chcú, aby boli s nimi spájaní. Vždy vidia pozitívnu stránku vecí, sú vďační a nestrácajú nervy nad niečím, čo nedokážu kontrolovať. Píšu pozitívne hodnotenia a snažia sa skôr veci a ľudí pochopiť, nie súdiť. Nevedia, čo dostanú späť, keď do niečoho vložia svoju energiu, a to, ako vidia svet, je odrazom ich samých. Kdekoľvek idú, vyžaruje z nich dobrá energia.

Je úžasné, keď dokážeme vidieť v ľuďoch skoré znamenia budúceho úspechu. A vďaka skorým znameniam budúceho sklamania ho dokážeme zvrátiť skôr než bude neskoro. Prvým krokom je uvedomenie si problému, druhým akcia.

Koľko zo seba ste našli v týchto opisoch? Kto vám napadne ako prvý, keď si tie opisy čítate? Ak ste sa v týchto riadkoch našli, je to dobrá správa pre vašu budúcnosť. Ak nie, viete, aké zmeny potrebujete spraviť.

Autorka článku Jodie Cook píše pre Forbes US o podnikaní a podnikateľoch.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?