Záver minulého týždňa nepriniesol radosť investorom. Index S&P 500, akcie Nvidie aj ceny ropy výrazne poklesli. Prispela k tomu aj nepriaznivá správa o pracovných miestach v USA.
„September je na akciových trhoch tradične negatívnym mesiacom a tento rok to potvrdil už prvý obchodný deň,“ vysvetľuje pre Forbes Marek Nemky, finančný analytik z XTB.
Podľa neho nie je presný dôvod známy, no existuje základná hypotéza, že investori sa po dovolenkách vracajú na trh s dostatkom času na prehodnotenie svojich portfólií a jednotlivých pozícií. „Po návrate často začínajú predávať niektoré pozície, čo spôsobuje negatívny sentiment,“ dodáva.
Ďalším faktorom sú aj makroekonomické údaje, ktoré síce neboli príliš pozitívne, ale zodpovedali očakávaniam. To vyvolalo u investorov obavy z možného spomalenia ekonomickej aktivity v Spojených štátoch. Ide napríklad o údaje z amerického trhu práce.
„V poslednom rade majú investori určite strach aj zo súčasných valuácií a očakávaní trhu, keďže očakávania na ďalší rast ziskovosti sú pomerne vysoké, a to musí byť, samozrejme, reflektované v cenách, ktoré boli pomerne vysoko v porovnaní s historickými údajmi,“ dodáva Nemky.
Korekcia trhu môže pokračovať
Ako ďalej vysvetľuje analytik, korekcia trhu môže pokračovať aj naďalej. „Sezónne faktory akciovému trhu neprajú, sentiment sa mierne zhoršil a investori očakávajú spomalenie, čo sa odráža v aktuálnych cenách. Stále však očakávam mäkké pristátie ekonomiky, teda znižovanie úrokových sadzieb a následný rast, čo by mohlo akcie naďalej podporovať,“ hovorí Nemky.
Podobná situácia nastala už v auguste, keď trh poklesol o päť percent. Výpredaj na začiatku mesiaca bol rovnako spôsobený slabšou správou o zamestnanosti, no akcie sa rýchlo zotavili a index S&P 500 ukončil august s nárastom o dve percentá.
Augustový pokles sa počas prvého septembrového týždňa ešte prehĺbil. Index S&P 500 zaznamenal najhorší týždeň od marca 2023 a technologický index Nasdaq Composite utrpel najhorší výsledok od roku 2022. Poklesy vyvolali slabé údaje z trhu práce, ktoré prehĺbili obavy o stav americkej ekonomiky. Investori tak začali hromadne rozpredávať technologické akcie s vysokými valuáciami.
Podľa Nemkyho vysoká valuácia v technologickom segmente nepredstavuje problém, aspoň nie pre dlhodobých investorov. „Vysoká valuácia častokrát znamená nižší priemerný výnos. Zväčša vysoké ohodnotenie bolo spojené len s vysokými očakávaniami. Ak realita následne nebola až taká pozitívna, akciový trh musel reagovať poklesom, aby zohľadnil nové faktory,“ uviedol Nemky.
Technológie padali, reality rástli
„Najvýraznejšie klesal technologický sektor, ktorý má najväčšie, tretinové zastúpenie v indexe S&P 500, čo znamená, že práve ten bol pre akciový trh najbolestivejší a zaznamenal pokles až o sedem percent,“ hovorí Nemky.
Ďalším citlivým miestom trhu bol energetický sektor. „Pokles v tomto sektore bol primárne spôsobený poklesom cien ropy na burze, ktorá sa v súčasnosti nachádza na minimách z polovice roku 2023 a slabší ekonomický vývoj čínskej a americkej ekonomiky cenám veľmi neprospieva,“ dopĺňa Nemky.
Na hodnote klesol aj sektor komunikačných služieb, keďže sa medzi ne radia aj spoločnosti ako Alphabet alebo Meta, ktoré patria do skupiny technologických gigantov – ich valuácia bola podľa Nemkyho podobne vysoko. „Navyše Google v súčasnosti zažíva negatívny sentiment s tým, ako sa na neho valia protimonopolné žaloby a na jeho podnikanie si tak štátne orgány svietia,“ myslí si Nemky.
Sektor, ktorému sa naopak darilo, boli reality, najmä fondom nehnuteľností, ktoré sa obchodujú na burze. Darilo sa aj maloobchodným spoločnostiam v sektore bežných spotrebných vecí. „Darí sa im aj v čase zhoršenia ekonomickej situácie. Spotrebitelia síce menej navštevujú reštaurácie alebo salóny, no stále pravidelne nakupujú v supermarketoch,“ dopĺňa Nemky.
S&P 500 v piatok stratil 1,73 percenta a uzavrel na úrovni 5408,42 bodov. Nasdaq Composite klesol o 2,55 percenta na 16 690,83 bodu a obchodovanie ukončil o viac ako 10 percent pod svojou rekordnou zatváracou hodnotou. Kľúčový americký index Dow Jones Industrial sa znížil o 410,34 bodu alebo 1,01 percenta a uzavrel na 40 345,41 bodu.
Akcie Amazonu sa v piatok oslabili o 3,7 percenta, Alphabet o štyri percentá a Meta Platforms o viac ako tri percentá. Nedarilo sa ani výrobcom čipov, akcie Nvidie za posledných päť dní klesli o viac ako 13 percent a AMD padli o bezmála deväť percent.
„Investori si pravdepodobne uvedomili, že rast, ktorý dosahovala Nvidia doteraz, nebude udržateľný tak, ako očakávali. Postupne, ako sa ukážu reálne dlhodobé marže v tomto relatívne novom odvetví, investori začnú prehodnocovať skutočnú hodnotu spoločnosti, čo spôsobí mierny pokles valuácie. To podľa môjho názoru prispieva aj k aktuálnej korekcii cien akcií,“ tvrdí Nemky.
Číslo dňa
800 miliónov dolárov
Jackpot v lotérii Mega Millions sa zvýšil na 800 miliónov dolárov po tom, čo sa hráčom v USA nepodarilo vyhrať predošlé kolo. Ak sa niekomu podarí zostaviť výherný tiket, po zdanení prinesie výhercovi stovky miliónov dolárov – hoci menej ako polovicu z celkovej výhry.
Hráč, ktorému sa počas žrebovania budúci utorok podarí trafiť všetkých šesť čísel, bude mať možnosť získať výhru vo výške 800 miliónov dolárov, ktorá sa bude vyplácať 30-krát ročne, alebo dostane výherca 401,8 milióna dolárov v hotovosti.
Krátke správy
Firma JTRE bývalého partnera J&T Petra Korbačku kúpila hokejový klub Slovan Bratislava. Akcionárom je v súčasnosti Elena Hrubá, ktorá Slovan prevzala po smrti jedného zo zakladateľov spoločnosti Eset Rudolfa Hrubého. Hovorca JTRE Daniel Suchý obchod pre Forbes potvrdil.
Kamala Harris proti Donaldovi Trumpovi pod svetlami reflektorov. Prezidentská kandidátka Harris sa postaví proti bývalému prezidentovi Trumpovi v debate už dnes 10. septembra. Podujatie predstavuje pre obe strany príležitosť na revanš z predošlej debaty, keď Trump ostro zaútočil na pôvodného demokratického kandidáta Bidena. Podľa BBC je medzi voličmi jasná zhoda – chcú viac politiky a menej politického súboja.
McDonald’s plánuje veľkú expanziu v Nemecku. Americký reťazec rýchleho občerstvenia ju plánuje v najbližších rokoch. Informuje o tom agentúra DPA.
Coca-Cola a PepsiCo bojujú o moslimský svet. Americké nápojové spoločnosti investovali za desiatky rokov do krajín s početnou moslimskou populáciou stovky miliónov dolárov s cieľom vybudovať si dobrú pozíciu na trhu.
Volkswagen sa zrejme škrtom nevyhne. Šéf automobilky Oliver Blume varoval, že situácia v prípade rovnomennej značky VW je „alarmujúca“ a firma sa škrtom podľa všetkého nevyhne. Uviedol to pár dní po tom, ako plán spoločnosti zredukovať výdavky a hrozba zatvárania závodov v Nemecku vyvolala medzi zamestnancami pobúrenie. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.