9. marca 2020

Na spoločenské a politické dianie reaguje móda so železnou pravidelnosťou už od Veľkej francúzskej revolúcie v roku 1789. Vtedy sa pompézne parochne, okázalé látky a šperky vymenili za tmavé farby a veľmi jednoduché strihy, ktoré mali ukázať, že časy nadmerného mrhania sú proste preč.

Dnes módny priemysel pružne reflektuje nielen globálnu zmenu klímy, ale aj takú nepríjemnú záležitosť, akou je epidémia. Dodávať  rúškam, teda pomôcke (podľa odborníkov neúčinnej) proti nákaze vlastný štýl či dokonca eleganciu, je síce trochu morbidný módny výstrelok, ale zdá sa, že niektorí návrhári nevedia odolať.

Koronavírus už vo februári ochromil milánsky Fashion Week, kde sa rušili prehliadky (Giorgio Armani ju napríklad odprezentoval, ale bez jediného diváka), potom sa strach presunul do Paríža a odtiaľ do zvyšku módneho sveta.

Zachovajte pokoj a použite mydlo.
Bojovať s koronavírusom sa dá aj umývaním rúk

Celebrity, módni editori, influenceri a nákupcovia sa namiesto dobre známymi bozkami na tvár začali zdraviť len letmým zamávaním. Situáciu nepomohla upokojiť ani Gwyneth Paltrow, ktorá sa počas letu do Paríža odfotila na svoj Instagram v respiračnej maske značky Airinum. Vyjde približne na 62 eur a môžete si vybrať z univerzálnej sivej, pastelovo ružovej alebo čiernej farby.

Reklama

Hudobná producentka a celebrita sociálnych sietí Yana Rudkovskaya navštívila prehliadku Chanel v rúšku, ktoré bolo ozdobené kvetmi. Okamžite tak mala na svojom konte viac fotografií od streetstylových fotografov, ako keby prišla s odhalenou tvárou.

Modelky s maskami na tvárach sa objavili aj na prehliadke značky Maison Margiela alebo u Marina Serre. U tejto návrhárky sa však nedá hovoriť o aktuálnej inšpirácii – s postapokalyptickou estetikou pracuje už od minulého roka.

Je teda podobnou vizionárkou ako cenami „ovešaná“ speváčka Billie Eilish, ktorá si zobrala rúško značky Gucci na januárové predávanie cien Grammy?

View this post on Instagram

Удивительно ,когда врачи во всем мире говорят ходите сейчас в масках , а в азиатских странах уже сложно встретить кого -то без маски , некоторые мои подписчики -соотечественники ( замечу только ) , сайты , аккаунты и телеграмм -каналы удивляются почему я сегодня пришла именно так , в место где 2000 человек из минимум 50 различных стран мира !Отвечаю , на мне была японская маска ( производитель пишет , что она защищает от различных вирусов ) , когда они её производили видимо ещё не знали про существование в будущем «Коронавируса», но тем неё менее ! Носить или не носить маску -это дело каждого ! Какого цвета , размера и так далее ! Моя чёрная маска смотрелась ужасающе с моим весенним образом и я приклеила 3 бумажные камеи Chanel( кто знает , то поймёт) за 30 сек чтобы хоть как-то облагородить её перед выездом на шоу ! ( Что из этого вышло -листайте карусель ) Помимо того , что я собрала всех фотографов и восторженные похвалы от пару сотен иностранных фешн- гостей показа , я ещё все таки обезопасила себя и своё здоровье , которое как известно ни за какие деньги не купишь ! Я очень хочу работать , жить , путешествовать без масок , лекарств и самых различных мыслей об этом , но как гласит русская пословица «Бережоноого Бог бережёт» , думать о своём здоровье должен каждый , тем более в условиях сегодняшней непростой ситуации , чтобы потом не было мучительно больно не только за других , но и за себя ! ❗️❗️❗️? Кто со мной согласен ставим лайк , ❤️ и пишем комментарии!

A post shared by Yana Rudkovskaya (@rudkovskayaofficial) on

Cena išla hore

Aj keď zdravotníci potvrdzujú, že obyčajné rúško vás pred nákazou ochrániť nemôže, Fendi predáva ich luxusnú verziu za približne 175 eur. Zaujímavé je, že rúška od značky Off-White sú síce v predaji už od minulého roka a ich cena vzrástla z približne 31 euro na necelých 170 eur.

Nepodliehajte panike. Koronavírus vypredáva respirátory,
škodí to tým, ktorí ich reálne potrebujú

Napriek tomu, že kedysi to bolo považované za absurdné, mať svoju módnu masku je dnes skrátka dôkaz, že sa držíte trendov. Modelky ako Kaia Gerber alebo Bella Hadid sa pre svojich followerov fotia v rúškach, kým v celebritami vyhľadávanej lekárni v newyorskej Greenwich Village čakajú na respirátory stovky osôb.

Billie Eilish na udeľovaní cien Grammy v rúšku Gucci. Foto: Youtube/under license CC by 3.0

Doba koronavírusová si však žiada nielen štýlové rúško, ale taktiež antibakteriálny gél. Výrobcovia už ponúkajú také, ktoré majú nielen účinne zabiť baktérie, ale zároveň sú organického pôvodu, voňajú po citrusoch alebo sa po kontakte s pokožkou premenia na jemnú hmlu.

Reklama

Tohtoročná epidémia koronavírusu nie je prvým impulzom, ktorý donútil módnych nadšencov vyraziť s rúškami do víru módneho diania. Už v roku 2018 dorazila na červený koberec Rihanna so zakrytou tvárou v ligotavom obleku od Gucci a raper a tvár značky Dior A$AP Rocky vystúpil na prehliadke značky Y-3 v lyžiarskej maske.

Inšpiráciou bola vraj často ázijská kultúra, kde je používanie podobných doplnkov úplne bežnou záležitosťou. Uvidíme, ako dlho to bude baviť módnych nadšencov z Európy a Ameriky.

Autorka Anna Nosková píše pre Forbes Česko.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk