18. augusta 2020

Trenčiansky výrobca leteckých simulátorov pre vojenské aj civilné účely Virtual Reality Media (VRM) uspel v súťaži na dodávku zariadení virtuálnej reality pre americké letectvo U.S. Air Force. Prvýkrát uspeli v Amerike cez vlastnú spoločnosť VRM Inc. Nemuseli tak využiť sprostredkovanie od niektorého zo spolupracujúcich amerických dodávateľov.

„Vo vojenskej oblasti sme boli úspešnejší (ako v civilnej, pozn. red.), ale kvôli statusu zahraničnej firmy sme museli vždy riešiť naše projekty cez amerického priemyselného partnera, ktorý bol takzvaným prime kontraktorom. Naše produkty mali mimoriadny úspech v programoch U.S. Army PEO STRI FMS pre Irak a Afganistan, ale aj priamo pre U.S. Army,“ vysvetľuje spoluzakladateľ a spolumajiteľ firmy Július Berith.

Jeho biznis partner Pavol Grman dopĺňa, že aktuálne majú v Trenčíne, kde pôsobia, na dodávku pripravené tri vojenské simulátory, ktoré poputujú v rámci takto uzatvorených kontraktov do Afganistanu.

Americká cesta

Najnovšia správa však prišla priamo z novozaloženej zámorskej pobočky VRM. V júni bola firma účastníkom dvoch tendrov, z ktorých jeden je už vyhodnotený a Virtual Reality Media je jeho víťazom. Uspeli spomedzi 14 uchádzačov. Vyhraný tender je na dodávku VR zariadení pre desktop tréning a prípadne vlastný vývoj aplikácií.

Lowcostová Škoda? Len blázon by sa dnes rozhodol
zahodiť do koša súčasnú reputáciu automobilky

Reklama

„Nemôžeme hovoriť konkrétne informácie o cene a účele, preto spomeniem iba, že ide o menší kontrakt, ktorého hodnota pre VRM nie je v objeme zákazky, ale v potvrdení našej stratégie. Zároveň je to potvrdenie našej kvality a schopnosti získavať takéto zákazky aj vo vysoko konkurenčnom prostredí,“ pripomína Berith. Kontrakt by mali splniť do konca tohto roka.

Stratégiu zamerať sa viac na trhy v USA a Číne spomínali obaja zakladateľa aj v rozhovore pre Forbes v polovici vlaňajška. Odvtedy získali nového investora (pološtátny fond Eterus Capital, ktorý manažuje Wood & Company) a to im umožnilo realizovať rozšírenie fungovania v zámorí.

Ako vysvetľuje Bertih, vyhodnotili situáciu na trhu a zistili, že sa vydajú cestou firmy registrovanej v USA, pre ktorú získali všetky potrebné licencie na výrobu, vývoj a obchod s vojenskými simulátormi.

„Založili sme firmu v Orlande a umiestnili sme ju v univerzitnom výskumnom parku Research Park Orlando (University of Central Florida), kde sídlia aj vládne agentúry nakupujúce pre U.S. Army a U.S. Air Force. Získali sme špičkových ľudí, ktorí poznajú problematiku a vedia zabezpečiť licencie a certifikáty potrebné na tento typ obchodu,“ dopĺňa.

Ich bicykle putujú zo Starej Turej do sveta.
Sklady sú prázdne, hovoria o vplyve koronakrízy

Firmu založili v júli 2019 a priestory vybavili do novembra, keď zamestnali aj nový tím. Niekoľko mesiacov trvalo aj získanie všetkých potrebných oprávnení.

Július Berith a Pavol Grman sa poznajú od 14 rokov, sedeli spolu v jednej lavici trenčianskeho gymnázia. Foto: Miro Nôta

Obmedzenia vírusom

Tak ako celý svet, aj trenčiansky VRM pocítil v uplynulých mesiacoch dôsledky koronakrízy. Grman spomína, že prvé mesiace sa výroba výrazne pozdržala, keďže viazli aj dodávky súčastí zo zahraničia. Teraz však už pracujú naplno. „Tiež je veľmi náročné uzatvárať nové obchody diaľkovo. Pritom vyvážame 99 percent našej produkcie. V našej oblasti potrebujete osobné stretnutia,“ zdôrazňuje.

Ako dodáva, predsa len sa im podarila jedna historická vec: simulátory, ktoré teraz čakajú na odoslanie do Afganistanu, odovzdávali na diaľku. Bežne si ich pred prevzatím príde protistrana dôkladne skontrolovať. Teraz namiesto osobnej návštevy inštalovali množstvo kamier a všetky otázky zodpovedávali cez videohovory. Proces odovzdávky sa im podaril napokon v rovnakom čase, ako by trval naživo.

Vlani obaja partneri spomínali hlavne nádejný projekt v Číne, kde sa stalo VRM „technologickým garantom“ nového výcvikového centra pre leteckú univerzitu v meste Zhongjie. V projekte sú menšinovým partnerom zodpovedným za dodávku tréningových technológií a plánov. Grman hovorí, že aj tento projekt sa pre pandémiu pozdrží.

Firma vznikla v roku 1992. Leteckým simulátorom a technológiám VR sa venuje už 25 rokov. Vlani jej poskočil obrat o dve tretiny na 8,7 milióna eur, ku koncu roka zamestnávali vyše 70 ľudí.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?