4. augusta 2020

Takmer 42-tisíc zamestnancov automobilky Škoda Auto má od pondelka 4. augusta nového šéfa. Cez Nemecko, USA a Juhoafrickú republiku sa do vedenia mladoboleslavskej automobilky dostal 50-ročný Nemec a vrcholový manažér Volkswagenu Thomas Schäfer. Čo urobí s českou národnou značkou?

Ako zamestnancov firmy, tak českú verejnosť, ktorá automobilku považuje za svoj národný poklad, už minulý týždeň vydesili slová šéfa celého koncernu Herberta Diessa. Ten pre Frankfurter Allgemeine Zeitung uviedol, že firme je nanič, keď sa Škoda premieňa na tretiu prémiovú koncernovú automobilku.

Sám Schäfer však svoje ďalšie kroky na novom poste zatiaľ nijako nekomentoval. Jasné však je, že v súčasnosti ho najviac zamestná úloha vyviesť Škodu z koronavírusovej krízy, ktorú sprevádza pád tržieb a predajov.

Koronakrízu sme zvládli, vrátili sme sa na sto percent,
hovorí šéf trnavskej automobilky

V porovnaní s minulým rokom sa značke Škoda Auto prepadol prevádzkový zisk o tri štvrtiny na celkových šesť miliárd českých korún. Nových áut predala spoločnosť o tretinu menej: 372-tisíc.

„Reálne nebudeme ešte niekoľko mesiacov vedieť, aký konkrétny vplyv bude mať na spoločnosť nový riaditeľ. Množstvo zásadných a investičných rozhodnutí v tomto odvetví je na niekoľko rokov dopredu. Naviac, v tejto chvíli všetci čelíme nepredvídateľnému vývoju celého trhu,“ zhrňuje Petr Knap, analytik spoločnosti EY, ktorý sa zameriava na automobilový priemysel.

Tesla tlačí automobilový trh k zásadnému zlomu.
Na ktorej strane budete stáť vy?

Príliš pokojní s príchodom doteraz pomerne neznámeho Schäfera nie sú ani odborári v Škode. „Je pre mňa ako králik vytiahnutý z klobúka, o ktorom som prakticky nikdy nepočul. Prichádza z Južnej Afriky, v rámci značky sa tomu hovorí väčšia dielňa, je to niečo menšie než Kvasiny (obec v Českej republike, pozn. red.). Pred mesiacom som s ním hovoril, položil som mu otázku číslo jeden, či prichádza Škodu utlmiť alebo rozvíjať. Odpovedal: ‚Vždy hrám za tím, kde som kapitánom‘,“ uviedol pre agentúru ČTK predseda podnikovej rady Jaroslav Povšík. A vo svojej skepse nie je sám.

Zmeny až neskôr

Ostatní sú však s obavami, že by sa Škoda po nástupe Schäfera premenila v lowcostovú automobilku typu rumunskej Dacie, mierni. „Thomas Schäfer je síce v Českej republike a možno aj v Európe neznámy, ale v automobilovom svete sa pohybuje veľmi dlho,“ uvádza šéfredaktor motoristického magazínu Faster Jakub Rejlek.

Naráža tým na fakt, že Schäfer pred prácou pre Volkswagen pôsobil niekoľko rokov v koncerne Daimler AG, kde napríklad pomáhal naštartovať predaj vozov Mercedes-Benz v Číne a v Malajzii.

„Z môjho pohľadu bude pokračovať v nastolenom tempe Škody. V tejto chvíli nie je možné robiť razantné zmeny, ktoré by sa ihneď prejavili, pretože automobilky sú nastavené tak, že autá, ktoré sa objavia za tri roky, sú už vyvinuté a naplánované do výroby a na predaj. Jeho zásadné kroky sa tak môžu začať prejavovať v horizonte troch až piatich rokov,“ uvažuje Rejlek, ktorý naráža aj na to, že pokusy, aby Škoda vyrábala lacné produkty sa v minulosti objavili niekoľkokrát. Nikdy sa však nepretavili na realitu.

Škoda je po Porsche najziskovejšou značkou koncernu Volkswagen. Foto: Sita/AP

„Uvažovaniu materského Volkswagenu rozumiem, pretože v súčasnosti má Volkswagen AG tri značky, ktoré sú si až príliš blízke. Volkswagen, Seat i Škoda vyrábajú veľmi podobné vozy či už kvalitou, dizajnom, alebo cenou. Jediná značka, ktorá stojí trochu vyššie, je Audi. Hlavne počas súčasnej krízy chýba koncernu VW Group jedna značka, ktorá by vyrábala lacnejšie modely,“ pripúšťa motoristický novinár.

Najziskovejšia značka

Rejlek naviac pripomína nepríliš známu históriu, keď Volkswagen po prevzatí českej značky chcel, aby Škoda konkurovala švédskemu Volvu. Práve preto boli prvé Octavie a Fabie robustnými modelmi.

„Skrátka sa neplánovalo, že to bude lacná odnož značky Volswagen. Preto prišla prvá generácia Superb. A takto to so Škodou pokračuje. Stále sa zlepšuje, skvalitňuje, zvyšuje prestíž a nedávno sa k tomu pridal aj veľmi atraktívny dizajn. Škoda je v koncerne Volkswagen po Porsche tou najziskovejšou značkou. Len blázon by sa teraz rozhodol, že jej súčasnú reputáciu hodí do koša a začne vyrábať menej kvalitné lacné autá, na ktorých bude naviac minimálna marža,“ vysvetľuje Rejlek, podľa ktorého nie je namieste ani porovnávanie s momentálne úspešnejšou rumunskou Daciou.

U Dacie bola totiž situácia iná. Rumuni po vstupe Renaultu používali len jeho staršiu, už vyvinutú a zaplatenú techniku a vlastný moderný vývoj sa prakticky nekonal.

Nevýhodná zmena

„Môže si však Škoda dovoliť odrazu vyrobiť auto so starou technikou, ktorá dosiahne pri nárazových testoch maximálne tri hviezdičky z piatich? Podľa mňa nemôže, nikto to neočakáva, a aj keby sa taký plán realizoval, bude trvať niekoľko rokov, než to marketingom vtlčiete ľuďom do hláv. Úspech nie je zaručený. Možno tak v Česku, ale v ostatných štátoch Európy určite nie. Prečo by Francúzi kupovali lacnú Škodu, keď majú Peugeot a Citroën alebo Renault?“ pýta sa Rejlek.

Faktom tiež zostáva, že Volkswagen by v súčasnosti ani nemal portfólio, na ktorom by sa dalo stavať. Pri honbe za úsporami by tak musel vyvíjať úplne nové modely, čo ekonomicky nedáva zmysel. Navyše akurát v čase, keď sa rieši každý gram vyprodukovaných emisií a nastupuje elektromobilita, ktorá je z pohľadu vývoja extrémne nákladná.

Jediný spôsob, akým sa podľa Rejleka môže v Škoda Auto prejaviť príklon k lacnému poňatiu nových áut, a ako môže do ich súčasnej ponuky nový šéf automobilky rýchlo zasiahnuť, je zoštíhlenie výbavovej línie. Predajcovia by tak začali ponúkať napríklad modely Scala alebo Octavia s úplne minimálnou výbavou. Ani tak však kvôli bezpečnostným systémom, ktoré sú už dnes bežnou súčasťou každého nového vozu, nepôjde o vyložene lacnú záležitosť.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?