9. júna 2020

Tesla Model 3 je najpredávanejším vozidlom v Kalifornii vo všetkých kategóriách a rovnako je to aj na menej reprezentatívnom holandskom trhu. Údaje o predaji áut vydáva kalifornská asociácia predajcov nových automobilov CNDCA, ktorá zrejme v zúfalstve rozmýšľa o tom, ako je možné, že najpredávanejšie vozidlo je práve to, ktoré sa nedistribuuje cez dílerov.

Prinášame vám tretiu časť série online podujatí Forbes Reštart. Diskutovať budeme o vplyve súčasnej situácie na duševné zdravie, aká je stigma ohľadom duševného zdravia a prečo je dôležitá prevencia. Vstupenky si môžete zakúpiť TU.

V skratke, úspech Tesly spočíva v tom, že vďaka radikálnym inováciám sú elektrické autá žiadanejšie ako ich tradičná konkurencia so spaľovacím motorom.

Ak ste si to náhodou ešte nevšimli, automobilový trh sa mení. Koncern General Motors vyvíja novú dodávku na elektrický pohon s cieľom zabrániť Tesle, aby ovládla trh s dodávkami na elektrický pohon podobne, ako to dokázala na spotrebiteľskom trhu.

Reklama

Spoločnosť tiež ohlásila plány priniesť do roku 2023 na trh minimálne 20 elektromobilov vo všetkých kategóriách. V tomto duchu pracuje aj Amazon na tom, aby do svojho vozového parku dodávok pridala 100-tisíc elektrických vozidiel značky Rivian.

Na čom sa budeme voziť v roku 2050.
Osobné auto bude ako počítač na kolesách 

Elektromobily už nie sú len hračkou pre bohatých. V Číne sa vyrábajú modely s cenou už od tisíc dolárov a zakúpiť sa dajú cez predajcu Alibaba. Stále viac výrobcov, vrátane Volkswagenu, urýchľuje plány s cieľom zaujať na tomto trhu pozíciu. Bude im trvať minimálne niekoľko rokov, kým zatienia firmu Elona Muska. Jedna vec je však jasná už teraz – vďaka dlhšej životnosti a výrazne nižším nákladom na údržbu elektromobily významne menia ekonomické parametre automobilizmu.

Viacero krajín ako Španielsko, Francúzsko či Nemecko nedávno ohlásilo plány na podporu predaja elektromobilov, zvýšilo štátnu podporu pri ich nákupe a rôznymi opatreniami im pridali na atraktivite.

Krajiny ako Turecko zase povzbudzujú konzorciá, aby vyrábali vlastné elektromobily. V Nemecku podpora kúpy elektromobilov prichádza v čase rastu daní za veľké dieslové automobily a spolu s povinnosťou všetkých čerpačiek nainštalovať nabíjacie stanice pre elektromobily.

Musk a jeho míľnik v letoch do vesmíru. Začína sa nová, súkromná éra?

V Španielsku plánuje energetický gigant Iberdrola postaviť sieť nabíjacích staníc pre elektromobily, zameriava sa aj na servisné stanice s rýchlonabíjaním a v nasledujúcich piatich rokoch tiež plánuje postaviť 150-tisíc nabíjacích bodov v súkromných domoch, firmách a v mestách a obciach.

Aj pre siete klasických čerpacích staníc je nevyhnutné vysporiadať sa s rastúcim dopytom zo strany majiteľov elektromobilov. Čistý vzduch, ktorý sme si užívali počas lockdownu, zrejme zvýšil spotrebiteľský záujem o elektromobily. Niektoré krajiny, napríklad Spojené kráľovstvo, už uviedli, že od roku 2035 zakážu predaj vozidiel s naftovým a benzínovým motorom.

Všetky klamstvá o elektromobiloch, ako napríklad teóriu o ich škodlivosti pre životné prostredie známa ako “dlhý výfuk” „the long tailpipe theory“, už veda úplne vyvrátila. Elektromobily zásadne zlepšujú kvalitu ovzdušia bez ohľadu na to, akým spôsobom sa vyrába energia, ktorú na svoju prevádzku potrebujú.

Jediný pádny dôvod, prečo si nekúpiť elektromobil, môže byť, že nemáte k dispozícii garáž, kde by ste si ho mohli nabíjať, aj keď stále viac vodičov dokazuje, že s trochou organizačného talentu sa aj tento problém dá prekonať.

Pochopenie vplyvu tejto disrupcie na automobilový trh je základným predpokladom pre všetkých jeho účastníkov či už zo strany dodávateľov, alebo zákazníkov. Automobilový trh čaká zásadný zlom, takže či už kupujete auto, alebo autá predávate, mali by ste na to brať ohľad.

Autor textu Enrique Dans pre Forbes US píše o inováciách a digitálnych stratégiách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?