26. mája 2020

Ako si budeme pamätať rok 2020? Môže sa to zdať ako hlúpa otázka, ale nie je vylúčené, že v dejinách raz budú dnešné dni zapísané nielen pre pandémiu, ale aj ako moment, keď sa konečne rozbehla éra súkromných letov do kozmu.

V stredu o 22:33 stredoeurópskeho času sa dvaja americkí astronauti vydajú v americkej rakete na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

To sa od roku 2011 neuskutočnilo, ale tento rok sa SpaceX a NASA konečne dostávajú k dlhoočakávanému vypusteniu Crew Dragon Demo-2 (DM-2). A nie je to len úspech jednej krajiny. Týka sa to budúcnosti súkromných ciest do kozmu.

Na Mesiaci jedli slaninu, fotili sa… Príbehy spred 50 rokov

Mohlo by ísť o prvý zo štyroch štartov rakety v tomto roku, a každá by mala byť od inej firmy. Tu sú dôvody, prečo je „Launch America“ taký dôležitý.

Návrat Ameriky do práce

Toto je ten národný uhol pohľadu. „Vysielame amerických astronautov na amerických moduloch z americkej pôdy. To je veľká vec,“ povedal bývalý americký astronaut Garrett Reisman, teraz senior poradca SpaceX, firmy, ktorú založil miliardár Elon Musk.

V roku 2011 USA stiahli z obehu posledný raketoplán, 21. júla 2011 sa uskutočnil posledný let s označením STS-135. Odvtedy nemali USA schopnosť poslať ľudí do vesmíru, astronauti museli lietať na ISS na ruských Sojuzoch s cenovkou okolo 90 miliónov dolárov za jednu cestu.

Astronaut Bob Behnken v centrále SpaceX. FOTO: SITA,AP

Veliteľom DM-2 je Doug Hurley, pilot letu STS-135. Bob Behnken je zasa skúsený špecialista z troch misií na raketoplánoch. Na ISS sa po 19 hodinách stretnú s Chrisom Cassidym z NASA a ruskými kozmonautmi Anatolijom Ivanišinom a Ivanom Vagnerom.

Detailista Bezos a vizionár Musk:
akým spôsobom vedú miliardári svoje firmy

Nová éra

„Toto je začiatok súkromných letov, ktoré sprístupnia ľuďom lietanie v širšom rozmere ako tie vládne,“ hovorí Reisman. „Firmy ako SpaceX a Boeing majú schopnosť vyrobiť ďalšie lode a prepravovať súkromné osoby, nielen astronautov z NASA.“

Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley v novom type kombinéz. Foto: SITA/AP

Umožňuje to koncept viackrát použiteľných kapsúl. SpaceX má v Pad 39A na Kennedy Space Centre na Floride jednu už nachystanú, ďalšiu vyrába pre nasledujúcu misiu v septembri. Volá sa Crew-1 a štyroch astronautov, troch z NASA a jedného z japonskej JAXA, má vyniesť na šesť mesiacov na ISS.

Bude to prvá plánovaná rotačná misia, ktorá obmieňa posádku na ISS. „Z výrobných liniek zíde viac lodí,“ hovorí Reisman. To znamená viac voľnej kapacity na lety do kozmu.

Budú tu však aj iné spôsoby, ako sa dostať na ISS – Boeing robí na projekte viackrát používateľných lodí CST-100 Starliner, tiež pre program komerčných letov NASA. Po testovacom lete v decembri 2019, ktorý poznačila anomália, sa uskutoční druhá bezpilotná misia a v roku 2021 majú traja astronauti z NASA na Starlineri letieť na ISS.

Okrem SpaceX a Boeingu na letoch robia aj Virgin Galactic a Blue Origin a nie sú ďaleko. „Sú v závese a ľahko sa môže stať, že všetko toto prebehne v roku 2020, teda že štyri firmy pôjdu do kozmu v lodiach, ktoré sa dajú používať znovu a prispôsobiť na podmienky letov pre verejnosť,“ hovorí Reisman. „Čaká nás teraz prvý krok v celom novom odvetví podnikania.“

Vesmírna turistika sa čoskoro stane realitou.

Lode novej generácie

Kapsula Dragon na vrchu rakety Falcon 9, pripravená na odlet.

„Crew Dragon a Starliner nie sú konečná,“ hovorí Reisman. „SpaceX robí na Starshipe a Blue Origin na rakete New Glenn, ktorá je oveľa väčšia a výkonnejšia ako raketa New Shepherd. Lunárny modul od Blue Origin zasa nedávno získal kontrakt od NASA,“ hovorí Reisman. „Budeme mať celú novú generáciu vozidiel, čo je ďalší dôvod, prečo 27. máj bude historický.“

Ešte ďalej siahajú reálne plány na súkromné vesmírne stanice, vesmírne hotely a lety okolo Mesiaca. „Všetko sa to pripravuje, nie je to len naivná špekulácia,“ hovorí Reisman.

Axiom pracuje na doprave pasažierov na ISS, postupne chce vybudovať vlastné moduly, ktoré by sa pripojili k ISS. „To by bola prvá súkromná vesmírna stanica, ak sa to podarí,“ hovorí Reisman.

SpaceX má v roku 2023 v pláne misiu „Dear Moon,“ japonského miliardára Jusaku Maezawu má v rámci misie Starship povoziť okolo Mesiaca.

Stredajší „Launch America“ bude veľká historická a aj symbolická udalosť, takže vám želám jasné nebo a doširoka otvorené oči. Tu píšem o možnostiach, ako štart sledovať.

Autor článku Jamie Carter píše na Forbes.com o vede, cestovaní a astronómii.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?