23. augusta 2018

George Clooney si už zopár rokov v žiadnom trháku nezahral, no jeho peňaženka to ani len nepostrehla. Najmä vďaka odpredaju spoločnosti Casamigos Tequila, ktorú spoluzakladal a ktorú predáva gigantu Diageo za viac ako miliardu amerických dolárov. Clooney k júnu tohto roka zarobil medziročne 239 miliónov dolárov (pred zdanením). 

Clooney sa tak vo svojich 57 rokoch stal lídrom amerického Forbes rebríčka najlepšie zarábajúcich hercov, ktorý započítava nielen príjmy zo strieborného plátna, ale aj z vedľajších biznis aktivít za posledných 12 mesiacov (konkrétne v období od 1. júna 2017 do 1. júna 2018).

Toto je top 10 najlepšie zarábajúcich herečiek.
Vedie Scarlett Johansson

Minulý rok oznámil britský gigant Diageo, že plánuje odkúpiť Clooneyho Casamigos za 700 miliónov amerických dolárov, ktoré zaplatí vopred, pričom ďalších 300 miliónov by mohol vyplatiť v priebehu tejto dekády.

Pre herca to znamenalo príjem odhadom 233 miliónov pred zdanením, a to iba z Casamigos. Pripočítajte k tomu ešte ďalšie príjmy z reklamy a zo starších filmov.

Casamigos založili v roku 2013 herec a režisér Clooney, podnikateľ s nočnými klubmi Rande Gerber a realitný mogul Mike Meldman. Podľa zdroja z prostredia ich biznisu, každý z tria investoval do spoločnosti 600-tisíc amerických dolárov a podiely si pred akvizíciou rozdelili rovným dielom.

Calvin Harris je najlepšie plateným DJom sveta.
Ročne zarába 48 miliónov

Pozrite si fotografie top 10 najlepšie zarábajúcich hercov za uplynulý rok:

10. Chris Evans – $34 miliónov

Chris Evans je 10. najlepšie plateným hercom sveta.
Chris Evans na predstavení hry „Lobby Hero“ v New Yorku. Práve vtedy oznámil, že pripravovaný film Avengers 4 bude jeho posledným, v ktorom zahrá postavu Captaina Americu. Foto: SITA/AP

Herec, ktorý sa preslávil najmä ako Captain America z filmov Avengers, si oproti minulému roku polepšil o osem miest a jeho ročný príjem sa zvýšil o 16 miliónov dolárov. Tento zárobok je síce o viac ako polovicu menší ako je zárobok jeho filmového kolegu Roberta Downeyho Juniora, no stále patrí k top trojke hercov, ktorí na filme Avengers zarobili najviac. Hodnota jeho majetku je podľa portálu Celebrity Net Worth na úrovni 50 miliónov dolárov.

9. Salman Khan – $38,5 milióna

Bollywoodský herec Salman Khan.
Salman Khan na prezentácii filmu v Mumbai. Foto: SITA/AP

Indický herec, producent a spevák sa nachádza na rovnakej priečke ako v minuloročnom rebríčku, hoci si mierne polepšil (o 1,5 milióna dolárov). S príjmom 38,5 milióna dolárov sa dostal sa aj do rebríčka 100 najlepšie zarábajúcich celebrít.

52-ročný Khan zarobil na kinohitoch ako napríklad Tiger Zinda Hai (Krycí jméno Tygr) a spoluprácou so značkami ako je Suzuki či Chlormint.

8. Adam Sandler – $39,5 milióna

Adam Sendler preberá cenu za film „The Meyerowitz Stories“.
Adam Sandler pri preberaní ceny za film „The Meyerowitz Stories“ počas Hollywood Film Awards v Beverly Hilton hotel. Foto: SITA/AP

Hercovi, ktorý bol v rebríčku najlepšie zarábajúcich hercov minulý rok piaty, klesol ročný príjem o 1,5 milióna dolárov. Najviac zarába na komédiách, ktoré produkuje, natáča a hrá v nich, a nemalé peniaze mu priniesla aj zmluva so streamovaciou spoločnosťou Netflix.

Svoj príjem si dopĺňa i živými vystúpeniami, za jednu noc dokáže zarobiť aj 6-ciferné sumy. V celkovom rebríčku najlepšie zarábajúcich celebrít je na 78. mieste.

7. Akshay Kumar – $40,5 milióna

Bollywoodský herec Akshay Kumar .
Bollywoodský herec Akshay Kumar pre Sony Pictures. Foto: SITA/AP

Jeden z vedúcich hercov Bollywoodu je oproti minulému roku o tri priečky vyššie, pričom zarobil o päť miliónov viac. Preorientoval sa na sociálne uvedomelé filmové roly. Objavil sa napríklad v komédii podporujúcej vládnu kampaň na zlepšenie hygieny. Z týchto filmov však aj tak v konečnom dôsledku zarába milióny, jeho zisky pochádzajú i z reklám, ktoré robí pre približne 20 značiek vrátane Tata a Eveready.

6. Will Smith – $42 miliónov

Herec Will Smith v hnedom oblečení.
Will Smith na európskej premiére filmu „Bright“ v Londýne. Foto: SITA/AP

49-ročný herec, ktorý je 71. najlepšie zarábajúcou celebritou, stále nepatrí do starého železa. Odhaduje sa, že zmluva s Netflixom na film Bright mu vyniesla približne 20 miliónov dolárov, a práve tento kontrakt ho vystrelil do tohtoročného rebríčka. Minulý rok sa totiž do TOP 10 nedostal. Jeho nastávajúcou rolou je džin v rozprávke Disney.

5. Jackie Chan – $45,5 milióna

Jackie Chan na červenom koberci Hong Kong Film Awards v Hong Kongu.
Jackie Chan na červenom koberci Hong Kong Film Awards v Hongkongu. Foto: SITA/AP

Ročný príjem Chana sa oproti minulému roku znížil o 3,5 milióna, no stále sa drží v prvej päťke najlepšie zarábajúcich hercov. V roku 2017 sa objavil v šiestich filmoch vrátane Bleeding Steel či Cudzinec (The Foreigner). Zarába tiež na reklame a má vlastnú sieť kín. Hodnota jeho majetku sa odhaduje na 370 miliónov dolárov.

4. Chris Hemsworth – $64,5 miliónov

Chris Hemsworth , ktorý hrá vo filmoch Avengers postavu Thora.
Chris Hemsworth na svetovej premiére filmu „Avengers: Infinity War“. Foto: SITA/AP

Herec, ktorý oproti minulému roku svoj príjem takmer zdvojnásobil, si v rebríčku polepšil o sedem miest. Pôvodom Austrálčan sa preslávil najmä ako Thor vo filmoch o Thorovi a o Avengers, a práve dva filmy z tejto série mu minulý rok pomohli rapídne zvýšiť zárobok.

Sú slávni a bohatí. Rebríček 100 najlepšie zarábajúcich celebrít sveta

Porásť by mohol aj budúci rok, keďže sa objaví v štvrtom pokračovaní spomínanej série. Hodnota jeho majetku je na úrovni 90 miliónov a tento rok je v celkovom rebríčku najlepšie zarábajúcich celebrít na 31. mieste.

3. Robert Downey Jr. – $81 miliónov

Herec Robert Downey Jr.
Robert Downey Jr. na premiére „Avengers: Infinity War“. Foto: SITA/AP

Iron Man z filmov Avengers svoje honoráre vyjednáva so železnou päsťou. V minulom roku si napríklad dohodol plat 15 miliónov za úlohu vo filme Spider-Man. Aj to mu pomohlo v posune v rebríčku o tri miesta, pričom svoj príjem zvýšil o 33 miliónov.

Pomohli mu aj honoráre za filmy Avengers aj úloha v pripravovanej komédii The Voyage of Doctor Dolittle. Hodnota jeho majetku je na úrovni 300 miliónov dolárov a je 20. najlepšie zarábajúcou celebritou, pričom oproti minulému roku svoje príjmy takmer zdvojnásobil.

2. Dwayne ‘The Rock’ Johnson – $124 miliónov

Dwayne Johnson pri svojej hviezde na hollywoodskom chodníku slávy.
Dwayne Johnson pri svojej hviezde na hollywoodskom chodníku slávy. Foto: SITA/AP

Bývalý zápasník zaznamenal v rebríčku najlepšie zarábajúcich celebrít sveta najvyšší skok. S približne dvojnásobne vyšším príjmom oproti minulému roku je v celkovom rebríčku 5. a v zozname hercov druhý. Pomohli mu najmä šeky za film Jumanji, ktorý mal celosvetový úspech.

1. George Clooney – $239 miliónov

George Clooney pri preberaní ceny za celoživotný úspech v LA.
George Clooney pri preberaní ceny za celoživotný úspech v LA. Foto: SITA/ AP

Clooneymu sa tento rok podarilo utŕžiť toľko, ako žiadnemu hercovi v histórii za rovnaké obdobie. Najlepšie zarábajúcemu hercovi a zároveň jednotke v rebríčku top príjmov celebrít k tomu pomohol odpredaj jeho spoločnosti Casamigos firme Diageo, za ktorú dostal 700 miliónov dolárov. Sumu si rozdelil so spoločníkmi Random Gerberom a Mikom Meldmanom.

Hlavná foto: SITA/AP