3. augusta 2018

Najslabšie zarábajúci člen Top 10 najlepšie zarábajúcich dídžejov dosiahol za rok tržby 13 miliónov dolárov. Ako celok zarobila Top 10 viac ako štvrť miliardy.

Keď bol Zedd po prvý raz na turné, vystupoval ako predskokan Skrillexa. Nemal veľa vecí, vlastne len notebook a skladací stôl. V prestávke medzi ním a ďalším dídžejom odkrútil jeden loop a odkráčal.

„Dnes to tak už nevyzerá,“ povedal Zedd na jeseň pre americký Forbes. „Všetko je naozaj profesionálne. Od hudby počas prestavania pódia cez to, čo vidíte a počujete medzi jednotlivými dídžejmi, až po náklady na šou. Náklady vzrástli dramaticky.“

Ale aj tržby. Pred piatimi rokmi Zedd zarobil za rok 3,5 milióna dolárov; odvtedy už získal viac ako 100 miliónov, vrátane 22 miliónov za posledný rok. A to je len číslo šesť v rebríčku najlepšie zarábajúcich dídžejov. Top 10 ako celok zarába viac ako štvrť miliardy dolárov.

Calvin Harris je so zárobkom 48 miliónov po šiesty raz na čele, za vystúpenia v Las Vegas získava šesťciferné sumy, za tie v kluboch od Japonska po Chorvátsko sedemciferné.

Vyváža hudbu do sveta, úspech má v USA aj v Číne

Rebríček zoraďuje elektronických umelcov podľa zárobkov pred zdanením od 1. júna 2017 do 1. júna 2018 pred odpočítaním poplatkov za právnikov, agentov a manažérov. Odhady boli zostavené z údajov spoločností Nielsen, Pollstar, Bandsintown a Songkick, ako aj rozhovorov s expertmi a niektorými členmi rebríčka.

Spolu 260 miliónov, ktoré zarábajú ako celok, je o čosi menej ako minuloročných 298 miliónov, a to vďaka tomu, že trh s live elektronickou hudbou sa dostal na svoj vrchol, dokonca možno až začal klesať. Ďalším faktorom je absencia Skrillexa, ktorý sa rozhodol, že si dá pokojný rok po tom, ako vlani zarobil 30 miliónov.

Ďalšími dídžejmi, ktorí vypadli z rebríčka, sú napríklad Alesso, Armin van Buuren, Deadmau5 a Hardwell.

Hlavná foto: SITA/AP