28. novembra 2018

V priebehu rokov som sa rozprával s mnohými ľuďmi. A predstavte si, že mi všetci hovorili v podstate to isté. Mali dobré zamestnanie, no jednoducho nedokázali zvládnuť temperament svojho šéfa. 

Dá sa to však povedať aj oveľa jednoduchšie, slovami starej frázy, ktorá platí v manažmente. „Ľudia opúšťajú manažérov a nie spoločnosti.“

Ide o fenomén, s ktorým som sa opakovane stretával, keď som robil výskum pre svoju knihu The Type B Manager. Práve intenzívnosť môže zamestnancov zlomiť. Na druhej strane pokoj je niečo, čoho ľudia zrejme nebudú mať nikdy dosť. Čím viac ho je, tým lepšie.

Dobrí manažéri nikdy nepožiadajú svojich zamestnancov o týchto 10 vecí

Dáva to zmysel. Hlavne, keď si uvedomíte, že manažment v samom jadre spočíva v tom, že sa snažíte dokončiť prácu prostredníctvom iných ľudí. Tu sú 3 dôvody, prečo je pokoj podstatnou manažérskou výhodou:

Je upokojujúci. Pokoj ovplyvňuje sebadôveru. Je to štýl leadershipu, ktorý budú ľudia s radosťou nasledovať. Vo väčšine zamestnaní (ak zamestnanci nepracujú z domu, a teda na diaľku) ľudia trávia mnoho času so svojím šéfom. Je preto prirodzené, že sa chcú cítiť v pohode. Nepotrebujú mať predsa pravidelne stiahnutý žalúdok.

Zmeňte sa z manažéra na skutočného lídra. Tu sú 4 spôsoby, ako na to

Vytvára lepšie prostredie na riešenie obchodných problémov. Pokoj pomáha zamestnancom (a spoločnostiam) robiť dobré rozhodnutia. Tie najlepšie sú dobre premyslené, analytické, pokojné a racionálne. Impulzívne rozhodnutia, ktoré ľudia robia s horúcou hlavou, vo všeobecnosti nie sú tým najlepším spôsobom, ako by mal manažment fungovať.

Vedie k lojalite a produktivite. Zamestnanci na pokoj reagujú veľmi dobre. Z dlhodobého hľadiska je to predsa príjemný atribút, s ktorým môžete pracovať. Ľudia sú schopní zostať lojálni pokojnému a efektívnemu manažérovi. A dlhodobá lojalita je živnou pôdou pre produktivitu.

Pokoj nie je jednou z tých vecí, o ktorých často počujeme, keď oslavujeme tých najlepších manažérov. No pravdepodobne by ňou mal byť.

Hlavné foto: Pexels

Prispievateľ Victor Lipman píše pre Forbes.com o rôznych hľadiskách manažmentu.