21. septembra 2020

Za 15-minútový let taxíkom zaplatíte 300 eur a zrejme budete musieť počkať aspoň dva či tri roky, kým vás „zvezie“. Ale predstavte si tú hrdosť, že patríte medzi prvých ľudí na svete, ktorí si zalietali na elektrickom leteckom taxíku z dielne nemeckého startupu Volocopter.

Lístok na let „VoloFirst“ si môžete zarezervovať online, ak zložíte 10-percentnú zálohu, aby vám podržali miesto. Ak máte záujem, neváhajte pridlho. Ako upozorňuje Volocopter v tlačovej správe, v predpredaji je len tisíc rezervácií.

Umelí ľudia, sex tech či mäso bez mäsa. Technológie, ktoré ovládnu rok 2020

Myšlienka futuristických taxíkov, ktoré prevážajú pasažierov na malé vzdialenosti ponad veľké mestá, sa približuje k uskutočneniu. Elektrické lietadlá bez emisií sa vznášajú, vzlietajú a pristávajú vertikálne (eVTOL) ako helikoptéry, avšak ich základom je dronová technológia. Navyše sú aj oveľa tichšie a priateľskejšie k životnému prostrediu.

Predstavili sa investorom a zaujali. Víťazmi Car Pitch 30 pod 30 sú Resitech a CodeGemz

Na vlastných prototypoch lietajúcich strojov eVTOL pracujú desiatky spoločností vrátane Boeingu, Airbusu či Uberu. Cieľom je zmierniť dopravné zápchy aj znečistenie ovzdušia zo spaľovacích motorov v mestách.

Predaj lístkov na lietajúci taxík Volocopter je spustený. Foto: volocopter.com

Zatiaľ to však vyzerá tak, že prvou komerčnou eVTOL službou bude práve Volocopter. Ich dvojmiestny stroj bude schopný preletieť na jedno nabitie zhruba 30 kilometrov a letieť vo výške okolo 100 metrov nad zemou. Mal by byť taký tichý, že zo zeme ho prakticky nebude počuť.

Oznam o predpredaji lístkov prichádza po nedávnych úspešných skúšobných letoch Volocopteru v Stuttgarte, na medzinárodnom letisku v Helsinkách a ponad záliv Marina Bay v Singapure. „Na základe verejných testovacích letov a regulatórnych výsledkov sme vydláždili cestu na bežnú prevádzku elektrických letov v mestách do niekoľkých rokov,“ uvádza sa v stanovisku spoločnosti.

Lístok za 300 eur vám zaručí 15-minútový let, ktorý bude naplánovaný do 12 mesiacov od komerčného spustenia „leteckej taxislužby“, ako aj videonahrávku letu. Volocopter tiež sľubuje „personalizovaný certifikát v limitovanej edícii“.

Ak si lístok zarezervujete, automaticky budete zaradený aj na notifikačný zoznam Volocopteru. Kým teda budete čakať na svoj let, budete dostávať najnovšie správy o tom, ako spoločnosť napreduje a ako sa vyvíja plán pre komerčné spustenie služby.

Autorkou článku je Suzanne Rowan Kelleher. Pre Forbes US píše o cestovaní a technológiách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?