Zaujať investora, získať financie na svoj projekt a doviesť ho k úspešnému predaju. Taký je v skratke sen startupistu. Svoje ambície mohla počas podujatia Forbes 30 pod 30 desiatka nádejných podnikateľov odprezentovať dvojici investorov. Víťazom táto možnosť pomáha otvoriť dvere do sveta biznisu.
Súčasťou septembrového podujatia Forbes 30 pod 30 bolo nielen niekoľko panelových diskusií, odovzdávanie cien pre účastníkov rebríčka, ale aj už tradičný car pitch — a teda stručné predstavenie svojho projektu či startupu investorovi počas jazdy autom.
Tento rok mali autori projektov vyhradených 15 minút na to, aby sa o svojich nápadoch mohli porozprávať s Andrejom Kiskom mladším, partnerom pražskej kapitálovej firmy Credo Ventures, a Marekom Moravcom, partnerom českého investičného fondu Nation 1 VC.
Výhrou bola nielen cenná skúsenosť s pitchom, možnosť získať podporu formou konzultácie či dokonca priamu investíciu, ale aj zapožičania auta Volkswagen na víkend.
Pre investorov zaujímavé
Jazdu si nenechala ujsť desiatka startupistov, no výhercovia mohli byť len dvaja – víťazom u investora Mareka Moravca sa stal Tomáš Paciga a jeho firma Resitech. U Andreja Kisku ml. sa víťazom stala firma CodeGemz Marka Drobnycha, zo startupu FlutLab.
„Za mňa musím povedať, že car pitch bol skvelý, boli tam zaujímavejšie aj menej zaujímavé projekty,“ zhodnotil Moravec. Jeho car pitchový kolega, Kiska ml. zasa vysvetlil, že ako investor bojuje s tým, či si vybrať úplne nový projekt, ktorý nasľubuje hory-doly, alebo zabehnutejší startup, ktorý už dostal nejaký feedback od zákazníkov.
„Videl som projekt, ktorý by si hneď zaslúžil investíciu,“ pokračoval Kiska ml. v hodnotení.
Čím teda výhercovia zaujali? „Snažil som sa zhrnúť to, čo robíme, do prvých 5 minút a zároveň vypichnúť, vďaka čomu sme unikátni a lepší ako možná konkurencia,“ povedal v krátkom rozhovore pre Forbes Tomáš Paciga z firmy Resitech. Tá sa, zjednodušene, zaoberá digitalizáciou spolužitia ľudí v bytovkách. Princíp spočíva v prepojení obyvateľov jedného bytového domu so svojím správcom, správcovskou spoločnosťou či mestom.
Tomáš Paciga z Resitech (vľavo) s Marekom Moravcom (v bielej košeli). Foto: Marek Mucha
Ako upresnil Paciga, vďaka platforme budú mať používatelia prehľad o dianí v ich bytovke a okolí a informácie zhromaždené na jednom mieste. „Napríklad ponúkame aj riešenie náhrady klasických letákov, ktoré je lacnejšie, efektívnejšie a vieme vďaka nemu lepšie zacieliť na zákazníka. A navyše sa tým môže predísť papierovému odpadu, ktorého sa ročne len v Bratislave vyprodukuje päťtisíc ton,“ dopĺňa.
Nemali problém zaujať
Partnera Nation 1 VC podľa vlastných slov presvedčil aj vďaka tomu, že s podobnými aktivitami, ako je car pitch, už má skúsenosti. „Atmosféra bola veľmi dobrá, od prvej minúty som sa cítil veľmi komfortne, a potom som už len čakal, či bude niekto lepší ako ja,“ dopĺňa.
Aktuálne sa bude firma sústrediť na ďalšiu expanziu na trhu, nielen v rámci Bratislavy, svoje aktivity by radi presunuli aj za hranice Slovenska. Na podujatie prišli aj z dôvodu hľadania investície.
Druhý víťaz, Mark Drobnych zo startupu FlutLab zasa tvrdí, že aj keď nie je v biznise nováčikom, so získavaním peňazí skúsenosti nemal. Investora však nemal problém zaujať. „Zdalo sa mu, že nápad je veľmi perspektívny, firma rýchlo rastie, naša myšlienka je unikátna a ľuďom ponúka možnosť pracovať rýchlejšie a efektívnejšie,“ vysvetľuje.
Riešenie, s ktorým prišla firma CodeGemz, prirovnal Drobnych ku Google Drive pre programátorov. Namiesto sťahovania obrovského množstva softvéru, vývojárom stačí kliknúť len na jeden link a môžu začať pracovať.
Mark Drobnych (v strede) presvedčil Andreja Kisku ml. Foto: Marek Mucha
Zároveň však dodáva, že ho priebeh car pitchu zaskočil. Nie však nepríjemnými otázkami zo strany investora. „Zaskočilo ma, koľko vedel o našich konkurentoch. Možno viac ako my a pritom my sme programátori a on je investor,“ vysvetľuje Drobnych na margo car pitchu s Andrejom Kiskom ml.
Aktuálne plánujú naďalej zbierať peniaze, nájsť investorov. „Verím, že sa mi aj vďaka tomuto car pitchu otvorili dvere,“ dodáva na záver startupista pôvodom z Ukrajiny.
Našli ste chybu? Napíšte nám na [email protected]