6. augusta 2019

Výroba náhrdelníkov, náušníc „tanečníc“ a brošní sa pre Dominiku Guldenovú stali jej vášňou. Už odmalička milovala tvorenie, vyskúšala si rôzne techniky výroby aj materiály. Dnes má vlastnú značku Dominika Gulden a e-shop, ktorý jej prináša nielen tvorivé naplnenie, ale aj obživu. „Uživiť sa touto prácou dá, ak ju človek berie vážne a venuje jej viac času ako tej „bežnej“ práci, ktorú predtým vykonával. Ale toto hovorím za seba, je možné, že niekto to vidí alebo zažíva úplne inak,“ hovorí šperkárka.

Svoje prvé kliešte na ketlovanie (jedna zo základných techník využívaných pri výrobe šperkov, pozn. red.) dostala od svojej sestry v čase, keď ešte navštevovala gymnázium. Ako mnoho iných začínajúcich tvorcov, aj Dominika svoju tvorbu najprv začala prezentovať na Facebooku, postupne sa prepracovala k vlastnému e-shopu, ktorý hrdo nesie jej meno. Pod ním šperky predáva od prelomu rokov 2016–2017.

„Rozhodla som sa ísť vlastnou cestou. Dovolím si tvrdiť, že si to vyžaduje oveľa viac disciplíny, ako by sa možno niekomu mohlo zdať.“

Cesta k šperkárstvu

Dominika Gulden má 36 rokov, pochádza z východoslovenskej dedinky Brezovica, no od svojich vysokoškolských čias žije v Prešove. Na Prešovskej univerzite pôvodne vyštudovala odbor anglistika-amerikanistika. Neskôr zistila, že by chcela učiť a vzdelanie si rozšírila o doplňujúce pedagogické štúdium. Osem rokov pracovala ako učiteľka anglického jazyka.

Perly prasatám a iné vylomeniny. Šperkárka Minka vyrába keramické ozdoby s jedinečným rukopisom

Reklama

„Počas týchto rokov som pochopila, že učenie ma baví, ale nenapĺňa moju osobnosť natoľko, aby som sa dokázala podriadiť systému nášho súčasného školstva. Rozhodla som sa ísť vlastnou cestou. Dovolím si tvrdiť, že si to vyžaduje oveľa viac disciplíny, ako by sa možno niekomu mohlo zdať,“ hovorí Dominika.

Náušnice „Tanečnice“ patria k najobľúbenejším produktom od Dominiky Guldenovej. Foto: Katarína Sedláková, Archív DG

Jej portfólio vznikalo roky, postupne sa vyvíjalo a rozširovalo. Aktuálne ponúka hlavne náušnice, náhrdelníky a brošne. Väčšinu z nich vyrába na mieru zákazníčkam, ktoré jej zadajú požiadavky. „Dizajnérkami svojich náušníc sú v prvom rade ony,“ hovorí. K jej najobľúbenejším a najpredávanejším produktom patria náušnice „Tanečnice“.

„Ich cesta začala jednou objednávkou od mojej zákazníčky, ktorá mi dala voľnú ruku pri ich výrobe a mne pri otázke na jej budúci outfit zišlo na um, že jej vyrobím náušnice, ktoré ho budú vlastne celý ako keby kopírovať. A tak vznikli tri hlavné časti Tanečníc – hlava, ruky a sukňa. Každú jednu časť si zákazníčka môže „vyskladať“ sama podľa svojich predstáv a možno aj jej výsledného outfitu na danú príležitosť,“ popisuje Dominika Guldenová.

Počas materskej začala šiť šperky. Na jej výtvory sa čaká mesiace

Ďalším významným produktom v jej portfóliu sú náhrdelníky, ktorých podstatu tvorí hlava jeleňa. „Deerko, ako som tento náhrdelník nazvala, je mojou srdcovkou, i keď mu kvôli vysokému záujmu o Tanečnice nevenujem dostatok času,“ priznáva Dominika. Nápad vytvoriť „jelení“ náhrdelník prišiel sám, keď sa raz Dominika túlala po jednom obchode s kreatívnymi potrebami. „Zbadala som výrez jelenej hlavy a presne som vedela, čo bude nasledovať. Inšpiráciu cielene nevyhľadávam, skôr sa nechávam prekvapiť. Ja skôr skúšam veci, čo s čím ladí a čo nie, ako sa to nosí a či je to trvácne. Musím s tým byť na 100 percent spokojná, inak sa k tomu už nevrátim,“ prezrádza.

Inšpirácia na náhrdelník Deerko prišla počas návštevy obchodu s kreatívnymi potrebami. Foto: Gabriela Mendel, archív DG

Čo sa týka materiálov použitých na výrobu šperkov, pri tvorbe si prešla cestou od klasických bižutérnych komponentov až ku komponentom zo striebra a chirurgickej ocele. A ďalej vzdelávať a rozvíjať sa snaží aj v tomto smere. „Všetky korálky, ktoré prácne prišívam, sú buď kvalitné české korálky, alebo Swarovski či Preciosa. Sukne Tanečníc – ich strapce – vyrábam vlastnoručne ja a dávam si záležať, aby boli pevné a v jednej hrúbke. Typickým znakom mojej tvorby je určite to, že nikdy nevyrobím navlas rovnaké náušnice či náhrdelník. Každý kúsok je originál,“ hovorí Dominika. Významným znakom jej práce je aj to, že si dáva záležať na komunikácii so zákazníkmi ako aj na balení svojej tvorby. Všetky kúsky pred odoslaním zákazníčkam vlastnoručne a s láskou zabalí.

Cesta k e-shopu a ďalšie plány

Ako dodáva Dominika Guldenová, ešte predtým, ako založila vlastnú značku šperkov, si vyskúšala fungovanie klasického e-shopu pod adresou sperkarik.sk. Dnes si jej zákazníčky môžu svoje šperky doslova samé vykladať podľa svojho vkusu.

„Táto forma tvorby a predaja mi vyhovuje viac, a to predovšetkým preto, že si môžem priamo vytvárať kontakt so zákazníkom. Pre niekoho obmedzenie, pre mňa podstatná časť mojej práce,“ hovorí šperkárka.

Ako dodáva, oslovilo ju už aj niekoľko kamenných predajní, ktoré ale musela odmietnuť kvôli nevyhovujúcim podmienkam či nedostatku času z jej strany. Aktuálne už pracuje na novom dizajne náušníc. Všetko je však ešte v procese skúšania a dolaďovania.

Okrem toho sa neustále snaží zdokonaľovať balenie produktov, ich prezentáciu a tiež zoznamovanie sa s novými materiálmi. V najbližšej budúcnosti plánuje v prvom rade dokončiť všetky začaté projekty, rada by sa viac venovala blogu, aby sa jej zákazníčky dozvedeli viac o jej práci a novinkách.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk