14. júna 2019

Vyrába šperky s nápadom pre ľudí, ktorým nevadí vytŕčať z davu, nechýba im nadhľad a zmysel pre  humor. Martina Klbečková študovala na bratislavskej Vysokej škole výtvarchých umení odbor úžitkové umenie a keramika. Dnes tvorí unikátne dizajnové keramické šperky s rozpoznateľným rukopisom pod značkou Minka. Každú novú “várku” jej fanúšikovia s netrpezlivosťou očakávajú. 

K jej známym kúskom patrí napríklad perlový náhrdelník „Hádzať perly prasatám“, ktorý vyrobila najskôr pre seba a neskôr aj pre zákazníčku na stretnutie so šéfom. Minka vyrába náhrdelníky, brošne, prívesky či náušnice a výraznou inšpiráciou v jej tvorbe sú zvieratá, vtáky alebo ríša hmyzu. Na okrúhle 10. výročie ale vytvorila aj novú, sladkú a okrúhlu kolekciu.

Martina Klbečková vo svojej dielni v bratislavskej Trnávke. Foto: Archív Martina Klbečková

Tento rok je to už 10 rokov, odkedy ste predali svoj prvý šperk. Spomínate si, aké boli vaše začiatky?

Všetko to začalo pozvoľne, že som si ani neuvedomila ako. Začala som vyrábať to, čo sa páčilo mne a ono sa to zapáčilo aj ostatným. Porcelánové šperky som robila len tak popri semestrálnych prácach na VŠVU a postupne sa z jedného perličkového náhrdelníka stala celá porcelánová Minka.

Povedzte trochu viac o sebe. Kde svoje šperky tvoríte?

Značka Minka vznikla koncom mája pred 10 rokmi a osoba stojaca za ňou sa narodila tiež koncom mája, ale to už je 31 rokov dozadu. Začala som v Nitre, pokračovala som na strednej umeleckej škole v Topoľčanoch a odtiaľ rovno do Bratislavy na VŠVU, takže som štúdiom keramiky a porcelánu strávila spolu 10 rokov. V Bratislave som potom aj zapustila korene do zeme… alebo lepšie povedané do hliny a zariadila si dielničku v Trnávke.

Značku United Nude vymenil za MVMT. Slovák v Los Angeles navrhuje hodinky pre mileniálov

Vaše šperky sú krehké a zároveň špecifické, niekedy šokujúce. Napríklad tým, že do podoby šperku stvárňujete zvieratká, ktoré by si nie každý dokázal predstaviť ako ozdobu – prasatá, chrobáky. Je zvieracia ríša vašou najväčšou inšpiráciou?

Prasiatkami to celé začalo… už spomenutý perličkový náhrdelník „Hádzať perly prasatám“… Ten úplne prvý bol pre mňa, ale jedna zákazníčka si dala spraviť jedny „perly prasatám“ na meeting so šéfom. Myslím, že v mojich šperkoch ani tak nejde o zvieraciu ríšu, ako skôr o hravosť a znovuobjavenie detskosti a bezstarostnosti, na ktorú často zabúdame.

Aké najzvláštnejšie kúsky ste vyrábali pre konkrétnych klientov?

Jedna zákazníčka si brala kravičku na retiazke pre nádejnú nevestu, aby otestovala jej zmysel pre humor. Robila som aj náhrdelník pre družičku s ružovým prasiatkom a bielou ovečkou a teraz idem robiť brošne – anatomické srdcia pre detskú kardiológiu. Sem-tam sa mi objaví aj nevšedná zákazka.

Krehké a inšpirované prírodou. Také sú šperky od Minky. Foto: Archív Martina Klbečková

Ako dlho vzniká jeden šperk?

Nápad môže dozrievať aj niekoľko týždňov a proces výroby trvá zrovna tak. Od výroby modelu cez sadrovú formu, odlievanie porcelánu, sušenie, retuš, výpal, glazovanie, druhý výpal, maľovanie zlatom a platinou a dekoračným výpalom končiac, sa proces natiahne aj na viac ako mesiac. A samozrejme robím viacero kúskov naraz. Je to test trpezlivosti a vytrvalosti.

Pracovala v rôznych starupoch v Londýne. teraz prináša šperkárske talenty na Slovensko

Kde všade si môžu ľudia vaše ozdoby kúpiť?

Zvierence si žijú v niekoľkých kamenných obchodíkoch a predajných galériách hlavne po Slovensku a v Čechách, ale párkrát do roka ich vyvenčím na nejakom dizajnovom markete. Potom už len sociálne siete.

Brošňa “Na vetvy”. Foto: Archív Martina Klbečková

Je šperkárska tvorba vašou prácou na plný úväzok? Uživí vás to?

Venujem sa ešte aj iným veciam. Sem-tam sa u mňa objaví niekto na kurz keramiky, občas niečo namaľujem, alebo robím výtvarné a keramické krúžky v škôlke.

Ako prichádza inšpirácia na nové šperky?

Pri tých hravých veciach beriem inšpiráciu práve v tej škôlke, ale väčšinou to býva reakcia na nejakú situáciu alebo potrebu.

Z najnovšej kolekcie “Napečené”. Foto: Archív Martina Klbečková

Kam všade už putovali vaše šperky? Našli si zákazníkov aj v zahraničí?

Zvieratká migrujú po Česku a Slovensku, ale už šli aj do Anglicka, Belgicka, Talianska a viem, že aspoň jedno sa zatúlalo až do Austrálie.

Na čom aktuálne pracujete?

Keďže mám to okrúhle výročie, práve pečiem niečo hravé a sladké. Už dlhšie sa ale chystám vyskúšať nejaké nové techniky a zase sa venovať niečomu väčšiemu ako šperku. Ale ku šperku sa vždy rada vraciam.

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk