5. mája 2019

Vo svete dizajnového produktu je skutočne doma. Slovák Michal Kukučka totiž najskôr pracoval pre známu značku United Nude, kde navrhoval topánky, a začiatkom tohto roka ho zamestnala značka MVMT, ktorá zase vyrába hodinky pre generáciu mileniálov.

Asi tri roky spätne navštívil po prvýkrát v živote Los Angeles. Stál na pláži vo Venice Beach, nohy mal zaborené do piesku a sledoval západ slnka. V tom momente vedel, že chce jedného dňa žiť a pracovať práve v Los Angeles. A to sa mu aj splnilo. Michal v tejto súvislosti konštatuje, že práve malé rozhodnutia dávajú životu človeka ten správny smer.

Z United Nude odišiel po 6 rokoch

Michal cítil, že ak chce ako dizajnér kreatívne rásť a získať viac skúseností, tak potrebuje vidieť a zažiť, ako vlastne pracujú a myslia ľudia a veľké značky vo svete.

Smartwatches alebo tradičné hodinky?
Toto sú dôvody, prečo bude mechanika vždy o krok napred

O motivácii odísť do zahraničia vraví: „Chcel som sa naučiť čo najviac o dizajne, produkcii, ale tiež si pre budúcnosť vybudovať kontakty v biznise.“ Preto býval v Barcelone, Guangzhou (Kantone), Hongkongu a napokon zakotvil v Los Angeles. Práve interakcia s inými národnosťami mu vraj dala veľa v osobnom i pracovnom živote.

united nude michal kukučka slovák slnečné okuliare nicki minaj
Tieto slnečné okuliare pochádzajú z dielne značky United Nude, pre ktorú Michal pracoval. Išlo o spoluprácu so speváčkou Nicki Minaj. Tá ich mala vo svojom videoklipe. Foto: United Nude

Za otvorený spôsob myslenia vďačí Michal práve Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, ktorú absolvoval v roku 2010. „Mal som slabosť pre automobily. Automobilový dizajn bol pre mňa niečo ako komerčná podoba sochárstva,“ spomína si na Ateliér transport dizajn, kde vyštudoval. Neustále ho však fascinoval prienik odvetví produktového dizajnu, módy a šperkov. Nikdy sa ale nechcel kreatívne limitovať, za svoj cieľ označuje flexibilitu.

Ktoré hodinky sú pre investorov top? Na niektoré rolexky je čakačka 10 rokov

Viac ako 6 rokov pracoval pre spoločnosť United Nude, ktorá sa venuje výrobe dizajnových topánok na vysokých opätkoch. „To ma posunulo vpred ako dizajnéra i človeka. Prišiel som so zámerom naučiť sa viac o obuvi, ale napokon som dostal možnosť pracovať na špeciálnych projektoch a stretnúť dôležité mená v dizajne i architektúre,“ vysvetľuje pre Forbes.sk. Vďaka tomuto zamestnaniu externe spolupracoval i so Salehem Bemburym, ktorému pomáhal s dizajnom pre značku Versace.

lietadlo, letec, obloha, hodinky, bloger, blogerka
Od topánok sa slovenský dizajnér presunul k hodinkám. Nerád sa totiž limituje na úzky okruh produktov. Rád objavuje nové veci. Foto: by MVMT

Do kariérneho života mu práca pre známu značku United Nude priniesla najmä množstvo kontaktov v odlišných kreatívnych odvetviach. Ostali mu silné priateľstvá. „Človek by mal vždy využiť šancu stretnúť nových ľudí a vymieňať si názory. Ja som si uvedomil, že naučiť sa niečo nové môžem od každého. Nech už ide o profesionálneho inžiniera či stážistu,“ konštatuje Michal.

Od navrhovania topánok sa presunul k hodinkám

Začiatkom roka 2019 sa ale rozhodol pre zmenu zamestnania. Od dizajnu topánok sa presunul k hodinkám a značke MVMT. Nasledoval svoju vášeň. Nikdy sa totiž nepokladal za dizajnéra, ktorý bude navrhovať len akýsi úzky okruh produktov. „Vždy som chcel kreatívne, biznisovo a intelektuálne rásť,“ ozrejmuje bližšie pre Forbes.sk. Na MVMT ho oslovil rýchly rast, rozhodnutia a tech-startupový imidž.

Ako jedna z mála značiek totiž podľa Michala reprezentuje silného hráča s modelom „direct to customer“. Momentálne sa ako produktový dizajnér učí hlavné procesy a ako pracovať s medzinárodným tímom. „Významná časť dizajnu v MVMT sú okrem trendov i požiadavky zákazníkov. Pracujeme s dátami a tie transformujeme do nových produktov,“ prezrádza. Z veľkej časti ide o komerčný svet. Michal pracuje na dlhodobom plánovaní produktov a konkrétnych dizajnoch. Na starosti má teda kreatívne proces, výrobu i uvedenie produktov na trh.

hodinkymvmt mileniáli bloger blogerka auto model modelka
Hodinky značky MVMT sú určené najmä pre mileniálov. Podľa Michala si ich mladí ľudia skrátka môžu po finančnej stránke dovoliť. Foto: by MVMT

Cieľovou skupinou značky MVMT je generácia mileniálov. Hodinky tejto značky sú totiž podľa Michala cenovo dostupné. Tí najnáročnejší zákazníci vraj siahajú po modeli ARC s automatickým strojčekom, ktorého cena je 300 amerických dolárov (270 eur). Slovenský produktový dizajnér ale pripúšťa, že exkluzívne výrobky budú pribúdať.

Značka MVMT už teraz ponúka slnečné okuliare a šperky, no plánuje prísť i s ďalšími kategóriami. „Náš tím posilnili dizajnéri z tímu Movado Group so švajčiarskym pôvodom. Tím v Los Angeles má okolo 45 ľudí. Naša materská spoločnosť Movado Group International má tiež pobočky v New Jersey a Hongkongu,“ vysvetľuje. Aktuálne Michal teda pracuje najmä na komerčnej línii hodiniek, ale chystá sa tiež na limitované edície. Jednu takú pripravujú s americkým skateboardistom Nyjahom Hustonom, ktorý potvrdil svoju účasť na Letných olympijských hrách 2020 v Tokiu.

Premýšľa o vlastnom štúdiu

A odkiaľ čerpá tento slovenský produktový dizajnér inšpiráciu pri svojej tvorbe? Vďačí za to i životu v meste Los Angeles, ktoré je podľa jeho slov plné inšpirácie. „Je to o interakcii s talentovanými ľuďmi, ktorých je v tejto časti USA neúrekom,“ hovorí. Za veľkú devízu považuje i fakt, že množstvo umelcov, dizajnérov a ďalších kreatívnych ľudí, ktorých obdivuje, tam môže aj osobne stretnúť.

ženy modelky hodinky mvmt blondína brunetka
Americké mesto Los Angeles Slováka úplne pohltilo. Našiel v ňom totiž i inšpiráciu pre vlastnú tvorbu. Foto: by MVMT

A to nie je jediná vec, ktorá sa Michalovi na tomto meste páči. Hovorí, že tam veľa tech firiem presúva svoje pobočky či kancelárie. „Naši susedia v Playa Vista sú Facebook, Youtube Space, vo Venice Beach zase Google a Snapchat,“ vymenúva pre Forbes.sk. Silné postavenie tam má i svet módy a streetwear. Ďalším zdrojom inšpirácie je pre Slováka i cestovanie. Nové perspektívy dokáže získať vďaka odlišným kultúram a spôsobom myslenia.

A čo plánuje do budúcnosti? Raz by rád založil vlastné štúdio, prostredníctvom ktorého by mohol spolupracovať so zaujímavými ľuďmi na projektoch bez akýchkoľvek limitov. Celkom jasnú predstavu ešte nemá, no vie, že keď sa stretnú ľudia, ktorí sú myšlienkovo na rovnakej vlne, tak sa nápady len tak hrnú. „Chcem mať tú moc tieto nápady aj realizovať,“ dodáva na záver Michal.

Hlavné foto: Alyssa Jorgensen/MVMT

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk