4. decembra 2018

Denne strácajú aj niekoľko sekúnd, občas ich treba natiahnuť a ukazujú len čas. Často za násobok ceny. Ich mladý konkurent je presný, viete ním zaplatiť, telefonovať, prezriete si na ňom fotografie a pochváli vás, ak ste sa cez deň dostatočne hýbali. Napriek jasnej prevahe smart hodiniek v otázke benefitov sa však mechanické hodinky nikam nechystajú a éra inteligentných technológií im zjavne výraznejšie neubližuje.

Jeden z najslávnejších citátov o hodinkách má na svedomí syn prisťahovalcov zo slovenskej obce Miková Andy Warhol. Ten o svojich hodinkách Cartier Tank raz vyhlásil, že ich nenosí, aby mu ukazovali čas: “Vlastne ich ani vôbec nenaťahujem. Nosím Tank, pretože sú to hodinky na nosenie.”

Ktoré hodinky sú pre investorov top? Na niektoré rolexky je čakačka 10 rokov

Možno práve tieto slová najlepšie vystihujú to, čo smart hodinky nikdy nebudú. Mechanické hodinky sú odkaz. Kus histórie na zápästí. A jedna z posledných vecí, ktoré sú pre nás stále jednoducho pochopiteľné. Fungujú, pretože stovky drobných dielikov do seba zapadli a vytvárajú spolu perfektne fungujúcu mašinku. Dokáže niekto takto jednoducho vysvetliť, ako funguje Bluetooth alebo Wi-Fi?

Ak toto samo o sebe nestačí, pripravili sme pre vás ďaľšie 4 argumenty, prečo budú mechanické hodinky napriek súčasnej technologickej ére pred smart hodinkami vždy o krok napred:

1. Mechanické hodinky nestrácajú (tak rýchlo) hodnotu

Nie nadarmo sú mechanické hodinky takým obľúbeným nástrojom mladých investorov. Ich cena sa odvíja od mnohých faktorov, no pre mnohé hodinky platí, že na hodnote nielen nestrácajú, dokonca sa ich hodnota nezriedka časom aj zvyšuje.

Mechanické hodinky môžu byť aj výnosnou investíciou. Foto: Unsplash – Jose Carrasco

Technologickí giganti naproti tomu vydávajú nové modely svojich hodiniek každý rok a hodnota starších modelov rýchlo klesá ku dnu. Pretože prečo by mal niekoho zaujímať kus starej technológie?

2. Mechanické hodinky sú šperk

Vraví sa, že hodinky by mali byť jediným šperkom muža. Nakoľko s týmto výrokom súhlasíte, je na vás, v zásade však vystihuje to, čo je na mechanických hodinkách unikátne – sú nadčasovým módnym doplnkom, ktorý vyzeral dobre pred 50 rokmi, vyzerá dobre dnes a bude vyzerať dobre dobre navždy. 

Chcete legendárne hodinky za menej ako 200 eur? Kúpte si tieto modely

Nieže by súčasné smarthodinky nemali často atraktívny dizajn. Výrobcovia ako Apple, Samsung či Huawei nikdy nepodceňovali dizajnovú stránku svojich produktov, a preto majú mnohé ich produkty ten správny šmrnc. 

Problém je, že sa tu už nebavíme o nadčasovosti, bavíme sa tu o rýchlo sa meniacich trendoch a to, čo vyzerá dobre dnes, bude o rok možno na smiech.

3. Smart hodinky (zatiaľ) nenaplnili očakávania

Od smart hodiniek mali ľudia obrovské očakávania, obzvlášť keď svoju prvú generáciu vydal kalifornský gigant z Cupertina. Dnes je na svete štvrtá generácia a už aj najväčší milovníci značky Apple priznávajú, že smart hodinky nenapĺňajú nádeje, ktoré do nich vkladali.

Niektorí zákazníci našli v smart hodinkách efektívne využitie, pre iných sú však zatiaľ stále len zbytočne vyhodenými peniazmi. Foto: Unsplash – Tom The Photographer

Akokoľvek sa to zdá na prvý pohľad nelogické, smart hodinky sú na rozdiel od smartfónu extrémne nepraktické. Smartfón je zariadenie ako stvorené na ovládanie jednou rukou, kým smart hodinky si vyžadujú pri použití zamestnať obe ruky. Zabudnite teda na to, že by ste cez ne vybavovali maily počas chôdze s kávou v ruke. 

Stále je však teoreticky možné, že smart hodinky raz úplne nahradia smartfóny. Ale ak sa to aj stane, táto éra je ešte minimálne niekoľko rokov ďaleko a smart hodinky sú momentálne skôr len záťažou navyše. Na telefóne vybavíte 99% úkonov stále rýchlejšie a jednoduchšie.

4. Mechanické hodinky netreba nabíjať

Keď kupujete smart hodinky, kupujete si spoločníka, ktorý vám v lepšom prípade vydrží 2-3 roky. Kúpou mechanických hodiniek kupujete niečo, čo očakávate, že vydrží. Pri dobrej starostlivosti a pravidelnom servise niekedy aj celý život a ešte dlhšie.

Pri smart hodinkách sa pripravte na to, že v noci ich budete nabíjať. Ak ste sa tešili na to, ako vám budú sledovať spánok, pri niektorých modeloch je to problém. 

Sú však smart hodinky a mechanické hodinky jeden druhému konkurenciou?

Možno to spôsobil Tim Cook, keď na Apple Keynote v septembri 2017 hrdo vyhlásil, že Apple je najpredávanejšou značkou hodiniek vôbec. Horologický svet sa zmobilizoval a rozbehli sa vášnivé diskusie o budúcnosti mechaniky. 

Tradiční výrobcovia si vypočuli spŕšku kritiky, že nemajú po mnohých stránkach záujem držať krok s dobou, niektorí diskutujúci považovali túto debatu za absolútne bezpredmetnú a smart hodinky za hrozbu nepovažovali.

Otázkou však je, či sú smart hodinky vôbec pre mechanické hodinky konkurenciou.

Je totiž potrebné ujasniť si dôležitú vec. Smart hodinky si (zrejme) nikto nekupuje preto, aby mu ukazovali čas. Sú predĺženou rukou nášho telefónu, ktorý tak nemusíme z vrecka vyťahovať pričasto. Fungujú ako fitness tracker a pre určitú skupinu ľudí môžu byť obohacujúce inými funkciami.

Smart hodinky a mechanika sa práve z tohto dôvodu nevylučujú. Mechanické hodinky sú šperk, ktorý perfektne padne k obleku a je nevyhnutnosťou k istým spoločenským situáciam. Mechanika za jeho majiteľa rozpráva príbeh o tom, kto je a odkiaľ pochádza. Smart hodinky majú úplne iný význam a hodia sa do úplne iných situácií. Neexistuje teda dôvod, prečo by ste nemali svojich spoločníkov na zápästí podľa situácie striedať.

Hlavné foto: Mechanické hodinky sú desaťročia tradičnou súčasťou elegantných formálnych outfitov, k čomu zatiaľ smart hodinky nedospeli. Foto: Unsplash – Andrea Natali