6. novembra 2020

Snívali ste niekedy o tom, že si jedného dňa zbalíte kufre a odsťahujete sa do slnečného Talianska? Ak ste to mysleli aspoň trocha vážne, tak teraz máte príležitosť. Malá talianska dedinka v regióne Abruzzo zháňa nových obyvateľov a odmenou za to, že tam zakotvíte, je ešte aj tučný šek. Ako sa hovorí: la dolce vita.

Pred pár rokmi ponúkal americký štát Vermont ľuďom 10-tisíc dolárov, aby sa tam presťahovali a začali odtiaľ pracovať na diaľku. Podobnú iniciatívu pred pár rokmi ohlásilo aj talianske mestečko Candela, no ponúkalo chabých 2-tisíc eur.

Pritom viacero talianskych miest v horách z času na čas vyslovene „rozdáva“ občanom domy po jednom eure.

Nový život

Ešte nikdy žiadne mesto neponúkalo toľko, ako malá talianska dedinka Santo Stefano di Sessanio, ktorá láka nových „osadníkov“ na granty až do výšky 52 500 amerických dolárov (45-tisíc eur).

Dovolenka na Slovensku podľa Michala Pastiera: dobrodružstvo s rodinou v karavane

Reklama

Santo Stefano di Sessanio je malebnou horskou dedinkou v regióne Abruzzo na juhu Talianska. Dychberúce výhľady na okolitú prírodu a historické kamenné stavby, ktoré sú v súčasnosti domovom len zhruba 115 obyvateľov. A 35 % z nich má viac ako 65 rokov.

Spomínaná obec, ktorá sa nachádza iba dve hodiny autom od Ríma a v jej blízkosti je aj národný park Gran Sasso e Monti della Laga, chce tak nalákať novú generáciu obyvateľov.

Malebná horská dedinka na juhu Talianska. Santo Stefano di Sessanio má len 115 obyvateľov, väčšina z nich je už na dôchodku. Foto: Wikimedia/under license CC BY-SA 3.0 DE

Aby ste sa tam mohli nasťahovať, treba spĺňať niekoľko požiadaviek. Musíte mať viac ako 18 rokov, no nie viac ako 40. Prirodzene chápete prečo.

Mali by ste byť občanom Talianska alebo iného členského štátu Európskej únie, a ak ním nie ste, mali by ste mať možnosť toto občianstvo získať.

A napokon, musíte sa sťahovať z miesta, ktoré má viac ako 2-tisíc obyvateľov, aby ste im tam „nechýbali“.

Prázdne námestia a žiadne tržby.
Ktoré krajiny majú za sebou najhoršiu turistickú sezónu?

Mestská rada zverejnila aj ďalšie podrobnosti o tejto novej iniciatíve, pričom na webstránke informuje, že „zámerom je zaujať nových obyvateľov a pozdvihnúť demografickú krivku obyvateľstva v oblasti.“

Dedinka ponúka grant 8-tisíc eur ročne počas troch rokov, pričom jednotlivé splátky budú vyplácané mesačne. To dokopy predstavuje podporu na jedného nového obyvateľa vo výške 24-tisíc eur.

Ak by sa však nový rezident rozhodol, že si tam rovno otvorí aj vlastný podnik, má možnosť uchádzať sa o jednorazovú grantovú podporu vo výške 20-tisíc eur.

Dokopy by sa tak podpora jedného „novoprišelca“ mohla vyšplhať takmer na 45-tisíc eur. A ak by sa vám to málilo, vedenie obce sľubuje, že vám zabezpečí aj strechu nad hlavou, pričom nájomné bude „symbolické“, teda veľmi lacné.

Má to však háčik

Musíte byť pripravený na všetko, čo táto lákavá ponuka obsahuje. Po presťahovaní musíte v dedinke zotrvať minimálne päť rokov, a ak máte otvorenú firmu, musí sa týkať jednej z nasledovných oblastí: turizmus, šport, kultúra, upratovanie, údržba a servis, farmácia alebo potravinárstvo.

Od 15. októbra, keď Santo Stefano di Sessanio zverejnilo prihlášky, využilo túto možnosť už 1 500 ľudí. To je rozdiel oproti súčasným 115 rezidentom! Možnosť prihlásiť sa vyprší už 15. novembra, tak zbytočne neváhajte.

Instagramový komorník, guru nočnej oblohy, detox expert
a ďalších 22 zvláštnych hotelových pozícií

Táto talianska obec pritom nie je jediná, ktorá láka nových rezidentov. Aj región Emilia Romagna na severe Talianska ponúka ľuďom do 40 rokov takmer 30-tisíc eur, ak by sa presťahovali do hôr a kúpili si tam dom.

Cieľom je opätovne zaľudniť pomaly vymierajúce oblasti Talianska. Je pravdou, že na týchto miestach sú ťažšie životné podmienky, keďže sa nachádzajú vysoko v horách a nie sú tam k dispozícii služby, na aké sú ľudia z miest zvyknutí.

Napokon, aj preto miestni ubzikli do okolitých miest či do väčších talianskych metropol.

Dovolenka v korunách stromov, v džungli či vo vraku lode.
Tu je 25 netradičných hotelov

Reklama

Tento región má však mnoho, čo môže záujemcom ponúknuť – od bohatej kuchyne až po neďaleké slávne mestečká Ferrara, Modena a Ravenna, v ktorých sa nachádzajú pamiatky svetového dedičstva UNESCO. Nehovoriac o božskom tichu a čerstvom horskom vzduchu v obkolesení Apenín.

Aj táto ponuka má jeden háčik. Platí len pre ľudí, ktorí sú ochotní opustiť okolité mestá a vrátiť sa späť do hôr. Do projektu je zapojených až 119 mestečiek v regióne a to už je naozaj veľký záber. Cudzinci sa môžu zapojiť len v prípade, ak majú v regióne rodinného príslušníka.

Navyše rodiny, ktoré sa chcú o dotáciu uchádzať, musia mať dokopy ročný príjem aspoň vo výške 50-tisíc eur.

Autorkami článku sú prispievateľky na Forbes.com Laura Begley Bloom a Silvia Marchetti.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?