11. augusta 2020

Ešte začiatkom roka bol pojem „letná dovolenka na Slovensku“ pre mnohých tabu. S príchodom pandémie a neistými časmi sa však nad touto možnosťou začalo zamýšľať čoraz viac Slovákov. Dôkazom toho sú aj fotografie Vysokých Tatier najmä počas víkendových dní.

A populárne sa stáva aj kempovanie, najlepšie s karavanom. Michal a Mirka Pastierovci z naming a branding agentúry GoBigname karavanovú premiéru zažili ešte minulý rok na cestách po Rakúsku. Tento rok sa rozhodli zostať doma. Pozrite si ich tipy, ako prežiť rodinnú dovolenku u nás. 

„Naša dovolenka v zahraničí bola pre Covid-19 zrušená, ale našťastie sme mali už rok dopredu rezervovaný karavan. S „domom na kolesách“ sme už pojazdili Rakúsko, ale ešte nikdy sme neboli v slovenských kempoch, o ktorých sme počuli len spojenie ‘socík služby’. No dostali sme skvelé tipy a socík sa nekonal,“ hovorí Michal Pastier.

Jim Morrison utekal do púšte, Michal Pastier do jurty vo Vojke.
Kreatívna práca potrebuje vlastný priestor

Tip číslo 1: Villa Betula

Prvou zastávkou bola Villa Betula blízko Liptovskej Mary. Moderný rezort, ktorý uspokojí najmä tých, čo si chcú kempovanie s deťmi vyskúšať mimo divočiny a mať v areáli reštauráciu, prírodný bazén, zvieraciu farmu, nové sprchy, sušičku na oblečenie aj najväčšie detské ihrisko na Liptove. Dokonca si môžete spraviť aj skutočný jazdecký kurz. Do Villa Betula vraj radi chodia Holanďania. Tento rok veľmi nechodili a miesta bolo plno. Aj keď bol víkend, zo 70 miest bolo obsadených maximálne 20.

Reklama
Foto: Archív Michala Pastiera

Tip číslo 2: Goralský dvor

Podobná situácia panovala aj v ďalšom legendárnom kempe Goralský Dvor s vlastnou Kolibou, ktorý sa pravidelne umiestňuje medzi najlepšie hodnotenými kempami u nás. Prespať vďaka nemu môžete pod Haligovskými skalami neďaleko Červeného Kláštora a Pienin. Ak chcete počúvať hodinu vtipy o Poliakoch, odporúčame ísť na jednu z 50 slovenských pltí, ak vtipy o Slovákoch, tak na jednu z 250 poľských pltí. 

Foto: Archív Michala Pastiera

Jachting ako bezpečná dovolenka? Slováci prenajímajú lode
po celom svete a ich biznis rastie

Bonusový tip

Využite aj veľký úložný priestor vášho karavanu. Bicyklom sme prešli nádhernú Kvačiansku dolinu, čo bol úkaz, pri ktorom si nás turisti fotili. Nerobte to (smiech). Do Prosieckej doliny a jej jedinečného 450 – 600 metrov hlbokého kaňonu v Chočských vrchoch sa bicyklom pre rebríky nedostanete. Odparkujte ich a budete mať skutočné dobrodružstvo na reťaziach nad riekou.

Tip číslo 3: Rijo camping

Zobudiť sa ráno s výhľadom na Lomnický štít, byť pred ostatnými na lanovke, to je Rijo camping pri obci Stará Lesná. Jeho poloha pár kilometrov od Tatranskej Lomnice a 7 kilometrov od Starého Smokovca (oficiálne nejeme sladké, ale Cukráreň u Elišky sme museli navštíviť dvakrát!) z neho robí skvelé miesto pre vaše denné výlety a túry do okolia.

Bonusový tip

Astronomický náučný chodník máte pár metrov od Rijo kempu a Lomnické sedlo na tri lanovky.

Foto: Archív Michala Pastiera

Tip číslo 4: Stihnúť to, čo je po ceste

Karavany sú skutočne dlhé a dlhšia je aj ich brzdná dráha, ale keď meníte miesta, nemusíte baliť a vybaľovať kufre, sprchu a wc máte kedykoľvek k dispozícii, chladnička, mraznička aj plyn na vaše „koťogo“ sú pripravené, a keď je niečo ďalej, jednoducho sa tam odveziete z kempu karavanom. Chodník korunami stromov Bachledka aj Štrbské Pleso tak stíhate cestou a stačí vám vodičský preukaz skupiny B.  

Foto: Archív Michala Pastiera

Dovolenka doma nie je len o turistike.
Okrem adrenalínu by si na svoje prišla aj Agatha Christie

Bonusové odporúčanie

Keď parkujete, myslite na to, že máte 8 metrov a nemáte vnútorné spätné zrkadlo. Stromy a potoky sú bližšie, ako by ste čakali, ale ak sme my dali vlani na prvýkrát cúvanie po Hallstatte, zvládnete všetko. Vzdialenosti dodržuje aj inak. Nech si domov neprinesiete Coronavan. Ba Dum Tss!

Foto: Archív Michala Pastiera

Tip číslo 5: Poloniny

Ráno Tatry, poobede návšteva starých rodičov na dedine a cestou plánovanie kempovania v Poloninách, v prvom parku tmavej oblohy na Slovensku a 20. parku tohto druhu vo svete. Ešteže spustili vlastnú web stránku Objavte Poloniny a navyše, do karavanu zmestíte aj veľký teleskop.

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?