17. apríla 2019

Stres je neustálou a otravnou súčasťou pracovného prostredia. Britská asociácia Chartered Institute of Personnel and Development nedávno odhalila, že približne každý piaty človek s ním v práci zápasí. Je dobre známe, že stres v práci vedie k zhoršovaniu rozhodnutí, zdravia a tiež agresívnejšiemu leadershipu. I keď sú tieto veci nepochybne škodlivé, tak ich ešte do určitej miery dokážeme zvládnuť. 

Nedávna štúdia zo Stanford University ale ukázala, že stres a syndróm vyhorenia môžu byť pri práci otázkou života a smrti. Výskum sa uskutočnil v amerických nemocniciach a jeho autori hovorili s niekoľkými tisíckami lekárov. Cieľom bolo pochopiť, ako stres a tiež úroveň vyhorenia, ktorým lekári pri práci čelia, vplývajú na kvalitu zdravotnej starostlivosti.

Ako si zriadiť zdravú domácu kanceláriu? Tu sú 3 tipy od odborníkov

Ďalšia štúdia z Johns Hopkins University zistila, že lekárske chyby boli každoročne treťou najčastejšou príčinou úmrtí pacientov v amerických nemocniciach. Aby sme to uviedli do kontextu, tak každý rok to predstavuje viac ako 250-tisíc úmrtí na niečo, čomu sa dokážeme vyhnúť. Stanfordský tím chce odhaliť, čo tieto lekárske chyby spôsobuje.

Nebezpečná prax

„Ak sa snažíme maximalizovať bezpečnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti, tak sa musíme zaoberať faktormi v pracovnom prostredí, ktoré vedú k vyhoreniu jej poskytovateľov,“ hovoria výskumníci.

7 účinných spôsobov, ako predísť vyhoreniu v práci

Tím zo Stanford University chcel zistiť, akú veľkú úlohu pri týchto chybách zohrával stres. Preto prieskum poslali 7000 americkým lekárom, aby dokázali pochopiť úroveň stresu v tomto sektore. Približne 55 % lekárov uviedlo, že mali príznaky syndrómu vyhorenia, pričom 10 % urobilo v posledných troch mesiacoch závažnú chybu.

A presne na tomto záleží. Dôkazy totiž naznačujú, že vyhorenie medzi lekármi je na kritickej úrovni. Vyzerá to tak, že takmer polovica všetkých lekárov má typické príznaky vyhorenia vrátane vyčerpania, cynizmu a pocitu, že nežijú tak, ako by mali. Zistenie stanfordského tímu, podľa ktorého sa vyhorenie negatívne spája so zníženou starostlivosťou o pacienta a celkovou spokojnosťou, tak nie je prekvapením.

Lepšia pracovná skúsenosť a zníženie výskytu syndrómu vyhorenia

Výskumníci sa domnievajú, že mnohé zdravotnícke organizácie sa v prevažnej miere venujú fyzickej bezpečnosti v nemocniciach, no len veľmi málo z nich investuje zdroje do zníženia faktorov, ktoré prispievajú k systematickému vyhoreniu lekárov a zdravotných sestier. Výsledky ukazujú, že syndróm vyhorenia prispel k strojnásobeniu lekárskych chýb i na tých oddeleniach, ktoré sú hodnotené ako mimoriadne bezpečné.

Aké sú teda hlavné príčiny vyhorenia zdravotníckeho personálu? Iná štúdia zo Stanfordovej univerzity  naznačuje, že svoj podiel na tom nesie množstvo lekárskych poznámok, ktoré musia americkí lekári napísať. Odborníci v tejto súvislosti tvrdia, že klinické poznámky v Spojených štátoch amerických sú takmer štyrikrát dlhšie ako v iných krajinách.

Na pomoc by im ale mohli prísť technológie. Nedávno správa spoločnosti Nuance Communications odhalila, že hlasová anotácia poznámok, ktorú riadi umelá inteligencia, by mohla ušetriť lekárom až 40 % času.

Je dosť dobré naozaj dosť dobré?

Ďalšou častou príčinou vyhorenia je nadmerný perfekcionizmus. Nedávna štúdia z britskej University of Bath analyzovala viac ako 40 predchádzajúcich štúdií o perfekcionizme, aby dokázala určiť jeho pozitívny a negatívny význam. I keď nepochybne môže viesť k lepšej výkonnosti, môže tiež viesť k vyhoreniu.

Je to pasca, ktorú výskumníci označujú za akési „perfekcionistické obavy“. Tie totiž často sprevádza vysoká úroveň sebakritiky. Analýza odhalila tri bežné príznaky syndrómu vyhorenia, ktoré by mohli pomôcť lekárom a manažérom s ich identifikáciou:

  1. Fyzická a duševná únava.
  2. Nezáujem alebo cynizmus v práci.
  3. Pocit, že nedosahujú svoje ciele.

Literatúra poukazuje na to, že najlepším spôsobom, ako prekonať tieto riziká, je nekarhať sa, pokiaľ nedosiahnete tie veľké ciele, ktoré si sami nastavíte. V prípade lekárov, kde môžu byť chyby neuveriteľne závažné, je to možno jednoduchšie povedať, než urobiť. No z vyhorenia sa veľmi ľahko stane bludný kruh. Je to teda niečo, čomu sa treba postaviť priamo.

V prípade väčšiny pracovísk síce vyhorenie zamestnancov nebude mať také vážne následky, no prináša so sebou ďalšie problémy. Ide najmä o nižšiu produktivitu a vyššiu fluktuáciu zamestnancov. Pre všetky oblasti podnikania je preto rozhodujúce práve budovanie takého prostredia pre pracovníkov, ktoré znižuje stres.

Hlavné foto: Unsplash/Piron Guillaume

Prispievateľ Pavel Krapivin píše pre Forbes.com o dôležitosti šťastia na pracovisku. 

Článok je súčasťou špeciálneho projektu Forbesu s názvom Nevyhorení, ktorý sa venuje problematike syndrómu vyhorenia, jeho príznakom a prevencii. 

Našli ste chybu? Napíšte nám na editori@forbes.sk