22. augusta 2017

Svoju prácu máte radi, no vykonávate ju s veľkou námahou. Dôvodom môže byť „burnout“, teda vyhorenie, ktoré vzniká pri nesprávnom pomere vynaloženého úsilia a dosahovaného výkonu. Ak vynakladáte veľa energie, ale dosahujete len neadekvátne, prípadne uspokojivé výsledky, zamyslite sa nad možnosťou vyhorenia. Stáva sa, že za prácu nie sme dostatočne odmenení. Vo väčšine prípadov si však bývame na vine sami. Dostatočne sa o seba nestaráme.

Arianna Huffington má s vyhorením osobnú skúsenosť. Takmer pri tom prišla o oko. Od únavy v práci odpadla. Tvárou pritom narazila do písacieho stola. Zlomila si lícnu kosť a na oku jej pribudli štyri štichy.

„Chcela by som sa vrátiť späť v čase. Svojmu mladšiemu ja by som povedala, že kompromis medzi šťastným životom a vysokým výkonom neexistuje. Ak si necháte dostatok času na regeneráciu, premýšľanie a dávanie, prirodzene sa zlepší aj výkon. Ušetrila by som si množstvo zbytočného stresu, vyčerpanie z práce a vyhorenie,“ hovorí Huffington.

Možno potrebujete ihneď začať s liečbou, alebo ste sa rozhodli vyhoreniu len predísť. Mali by ste však vedieť rozoznať varovné znaky. Tu je ich zoznam bez konkrétneho poradia.

Ťažkosti s prácou a problémy vo vzťahoch. Ak ste pod stresom, prejaví sa to na kvalite práce a na komunikácii s ľuďmi. Ak bývate v práci napriek veľkému stresu pokojní, dávajte si pozor, aby si to neodniesla rodina. Najviac zvyknú trpieť vzťahy. Druhým v strese odpovedáme podráždene, rýchlo sa rozčúlime a ľahko sa dostaneme do zbytočných konfliktov. Ľudia, ktorým na vás záleží, sa vám budú snažiť vyhnúť, aby sa s vami nemuseli hádať.

Zdravotné problémy. Vyhorenie má veľmi neblahý vplyv na naše fyzické a mentálne zdravie. Môže to byť bolesť chrbta, depresia, ťažkosti so srdcom, obezita, alebo časté nádchy. Zvážte, či nie je na príčine váš džob. Vyhorenie má katastrofálny vplyv na ľudské zdravie. Musíte sa rozhodnúť, či pracovný prístup skutočne stojí za takéto následky.

Neviete sa rozhodnúť. Výskumy ukázali, že stres oslabuje petrafrontálny kortex, časť mozgu, ktorá má výkonnú funkciu. Táto funkcia ovplyvňuje pamäť, schopnosť správne sa rozhodnúť, kontrolu emócii a sústredenosť. Ak robíte veľa zbytočných chýb, zabúdate na dôležité veci, ľahko prepadáte emóciám, alebo robíte nesprávne rozhodnutia, vyhorenie môže byť blízko.

Prácu si nosíte domov. Poznáte ten hrozný pocit, keď ležíte v posteli a premýšľate nad všetkým, čo ste nestihli spraviť a pritom dúfate, že ste nezabudli na nič dôležité? Ak ani doma neviete prestať myslieť na prácu, buďte opatrní.

Vyčerpanosť. Vyhorenie vedie k veľkej únave. Stres zamestnáva celé telo a myseľ. Charakteristickými znakmi vyčerpania z vyhorenia sú únava po prebudení napriek pokojnému spánku a pitie veľkého množstva kofeínových nápojov, aby ste zvládli celodenný tlak a tiež problémy so zaspávaním v práci.

Negatívne myslenie. Vyhorenie v nás posilňuje negatívne myslenie. Možno za normálnych okolností patríte k optimistom. Momentálne sa však sústredíte sa slabšie stránky situácie, súdite druhých, bývate cynickí. Ak ste sa nechali pohltiť negatívnou energiou, prišiel čas situáciu začať riešiť.

Znížená spokojnosť. Vyhorenie vedie k pocitu nespokojnosti. Obľúbené projekty a ľudia už viac pre vás nie sú radosťou. Problém s pocitom spokojnosti z práce spôsobuje veľké komplikácie v zamestnaní. Už nezáleží na množstve námahy, ktoré do práce vkladáte. Len ťažko sa s výsledkami uspokojíte.

Strata motivácie. Začiatok v zamestnaní sa označuje ako medové týždne, všetko vidíme cez ružové okuliare. Ak ste práve v tejto fáze, motivácia príde sama od seba. Vo fáze vyhorenia je ťažké nájsť tú správnu motiváciu na dokončenie práce. Problém nemusí byť so zvládaním práce, možno úlohy odovzdávate s výbornými výsledkami, ale motivácia, ktorá vás predtým zvykla hnať v pred, tam už viac nie je. Z vykonanej práce necítite radosť, úlohy plníte zo strachu, že zmeškáte uzávierku. Nechcete v tom nechať kolegov samých, ani prísť o prácu.

Problémy s výkonom. S vyhorením majú problém predovšetkým veľmi cieľavedomí ľudia. Nie vždy si ostatní všimnú, že ich výkon sa zhoršuje. Svoje výkonnostné výkyvy si zapisujte. Aký výkon ste podávali pred mesiacom? Pred polrokom? Pred rokom? Ak vidíte značný pokles vo výkone, majte sa na pozore pred vyhorením.

Nestaráte sa o seba. Pokušeniam musíme odolávať celý život. Poskytnú nám záblesk uspokojenia, ale v dlhodobom hľadisku sú pre nás veľmi zlé. Ak ste vo fáze vyhorenia, schopnosť sebaovládania sa oslabí. Pokušeniam podľahnete oveľa ľahšie. Stres výrazne ovplyvňuje našu schopnosť rozhodovať sa. Na príčine môže byť aj znížená úroveň sebavedomia a motivácie.

Boj s vyhorením

Ak máte pocit, že pre vás platí viacero z týchto symptómov, príliš sa neznepokojujte. Boj s vyhorením spočíva hlavne v dobrej starostlivosti o seba samého. Vytvorte si od práce odstup. Nájdite si čas na relax, dobite si baterky. Pomôžu vám s tým nasledujúce kroky a tréning emočnej inteligencie.

1. Odpojte sa. 

Toto je najdôležitejší bod na zozname. Ak si neviete vytvoriť od práce odstup, aj elektronický, potom sa nikdy skutočne od práce neodpojíte. Ak ste zastihnuteľní 24/7, konštantne sa vystavujete veľkej hladine stresu. Tá vám bráni dobiť si baterky a poriadne odpočívať. Doprajte si celý večer alebo víkend bez vybavovania emailov a pracovných hovorov. Ak sa vám zdá takáto možnosť nereálna, určite si presný čas, ktorý bude vyhradený na tieto činnosti. Cez pracovné dní to môžu byť večere a cez víkendy zas sobotné popoludnia, keď sa vaše deti hrajú. Dostupnosť tým neutrpí, možno práve naopak, ale hladina stresu sa výrazne zníži.

2. Venujte pozornosť signálom vášho tela. 

Myslieť si, že hlava vás boli z nedostatku tekutín, je pohodlné. Alebo, že brucho sa ozýva, lebo ste zjedli niečo zlé, že máte stuhnutý krk, lebo máte zlý vankúš. Pravda však môže byť iná. Veľa ráz je bolesť výsledkom stresu a úzkosti. Vyhorenie sa premieta do celého teľa. Ak sa naučíte vnímať svoje telo, môžete vyhoreniu zabrániť ešte v ranných fázach. Telo vám vždy dáva tie správne signály, naučte sa ich počúvať.

3. Do programu zaraďte relax. 

Čas určený na relax je rovnako dôležitý, ako plánovanie pracovných termínov. Len 30 minút vyhradených na čítanie môže mať skvelý vplyv. Starostlivým plánovaním sa uistíte, že si naozaj nájdete čas aj na relax a oddychové aktivity. Dajú vám dobrý dôvod sa na niečo tešiť.

4. Vyhnite sa tabletkám na spanie. 

Ak hovorím o tabletkách na spanie, myslím tým všetko, čo vás utlmí a privodí spánok. Patrí sem alkohol, Nyquil, Benadryl, Valium, Ambien, alebo čokoľvek, čo práve používate. Takéto látky výrazne narúšajú prirodzený spánkový cyklus. Všimli ste si, že po užití sedatív, máte veľmi zvláštne sny? Počas spánku mozog prechádza rôznymi fázami a tým sa zbavuje škodlivých toxínov. Mozog si premieta spomienky z dňa, niektoré z nich vyradí (také sny sa nám snívajú), iné uloží do pamäte. Sedatíva narúšajú tieto cykly, a tým menia prirodzenú mozgové procesy. Čokoľvek, čo narúša spánkový cyklus mozgu, môže mať katastrofálne dôsledky na prirodzený spánok. A kvalitný spánok potrebujete, aby sa sa vyhli vyhoreniu.

5. Cítite sa zúfalo. 

Každodenný stres nie je výsledkom nadmerného množstva práce. Príčinou je chabá a neefektívna organizácie. Doprajte si čas a povinnosti si dobre zorganizujte. Aj veľký počet úloh sa potom bude zdať zvládnuteľný.

6. Počas dňa si doprajte pravidelné prestávky.

Z fyziologické hľadiska podávame najlepší výkon v hodinových až jeden a pol hodinových blokoch s 15 minútovými prestávkami. Ak čakáte na moment, kedy sa cítite unavene, aby ste si dopriali prestávku, môže byť príliš neskoro. Zbytočne sa vyčerpáte. Držte sa plánu, to vám umožní dosiahnuť vysokú úroveň produktivity. Zároveň budete oddychovať v čase, ktorý by bol inak neproduktívny.

7. Spoľahnite sa na druhých. 

Vytvoriť si odstup od druhých môže byť lákavé, ak ste nervózni a v strese. Ale práve vaši najbližší môžu byť účinnou zbraňou proti vyhoreniu. Chápavá rodina a priatelia vám určite radi pomôžu. Ak trávite čas s ľuďmi, ktorým na vás záleží, pomôže vám to zbaviť sa stresu z práce. Nezabúdajte mať zo života radosť.

Zhrňme si to

Ak na vás tieto stratégie nezaberajú, problém môže byť aj v práci. Nesprávny džob môže viesť k vyhoreniu sám od seba. V takom prípade sa musíte rozhodnúť, čo je dôležitejšie. Zdravie alebo práca?

Autor Travis Bradberry píše pre Forbes US o emocionálnej inteligencii výsledkoch lídrov. Tiež spolupracoval na bestselleri Emotional Intelligence 2.0 a spoluzaložil TalentSmart.