13. októbra 2020

Tento článok je pre introvertov i extrovertov. Prvým by mal ponúknuť inšpiráciu a nástroje, ako sa popasovať so svojimi slabšími stránkami a využiť tie silné. Druhým ukáže, s čím sa introverti stretávajú a ako ich pochopiť a podporiť. 

Čo definuje introverta? Sú to ľudia, ktorí čerpajú energiu zo svojho vnútorného sveta pocitov, myšlienok a zážitkov. Bývajú menej zhovorčiví ako extroverti a viac nad všetkým premýšľajú. Majú radi duševný pokoj a súkromie. Bývajú uvážliví a konajú až potom, čo si ďalšie kroky vopred premyslia a zhodnotia všetky možnosti. Pobyt vo väčšej spoločnosti alebo veľký počet vonkajších podnetov ich zvyčajne stresuje a vyčerpáva. Ako teda zo seba dostať to najlepšie?

Aj vy pochybujete o svojich schopnostiach?
Toto sú 4 spôsoby, ako prekonať syndróm podvodníka

Využite svoje silné stránky

Silné stránky a zručnosti nie sú rovnaké veci. Zvedavosť je sila; vytváranie webových stránok je zručnosť. Vedenie je sila; rozprávanie na verejnosti je zručnosť. Skúste sa na seba pozrieť s odstupom alebo sa opýtať ľudí vo svojom okolí, v čom vynikáte.

Spomeňte si tiež na poslednú vec, na ktorú ste boli hrdí, a uvedomte si, vďaka čomu sa vám podarila. Bola to vytrvalosť alebo sociálna inteligencia? Využili ste svoju kreativitu alebo humor? Napíšte si zoznam svojich silných stránok a kedykoľvek budete čeliť ďalšej výzve, zaprite sa do nej z pozície svojich silných stránok.

Reklama

Nebojte sa oprieť do všetkého s vášňou

Potrebujete niečo odprezentovať na verejnosti? Niekoho presvedčiť o svojom nápade alebo projekte? Aby ste sa cítili istí a mohli všetko prerozprávať s iskrou a vášňou, pripravte si a spíšte dôvody, pre ktoré je váš nápad jedinečný. Opýtajte sa sami seba, prečo vás osobne ten nápad baví. Prečo je dôležitý a koho ovplyvní. Predstavte si, že hovoríte s jedným z týchto ľudí, a pokojne si prednes vyskúšajte pred zrkadlom.

Impostor syndróm: V práci sa cítim ako podvodník.
Čakám, kým odhalia, že nič neviem

Požiadajte o pomoc

Ak dostanete zadanú úlohu a neviete si s ňou rady, pretože nemáte dostatok skúseností alebo podkladov, nič sa nedeje, to sa môže stať. Nedovoľte však svojmu vnútornému kritikovi, aby vás presvedčil, že nepracujete dostatočne dobre a tvrdo. Nedajte na začínajúci syndróm podvodníka, a ak niečo neviete, nebojte sa ozvať druhým a poradiť sa s nimi.

Článok vyšiel v českej verzii magazínu Forbes, autorkou je Anna Beránková

Našli ste chybu? Napíšte na editori@forbes.sk

Ľutujeme, vašu emailovú adresu sa nepodarilo prihlásiť k odberu.
Ďakujeme za vaše prihlásenie!

Potrebujete ráno získať rýchly prehľad?

Odoberajte Forbes Espresso

O aké témy máte záujem?